Sme prvou inteligentnou civilizáciou na Zemi? Všimli by sme si, ak by sme neboli?

Takzvaná siluriánska hypotéza prináša zaujímavé tvrdenie, že ľudstvo nie je prvou vyspelou civilizáciou na planéte.

civilizacia
Zdroj: MARIUS FARCAS / shutterstock.com

Ľudstvo je dnes jedinou civilizáciou na planéte, no môžeme s istotou povedať, že sme boli prvou? Výskumníci z University of Rochester sa v rámci zaujímavej štúdie pohrávali s myšlienkou, ktorá sa pýta, či si mohli dinosaury založiť civilizáciu podobnú tej našej, než zanikli pri dopade asteroidu Chixulub.

Na prvý pohľad sa to môže javiť ako bláznivá idea, no autori výskumu argumentujú tým, že po desiatkach miliónoch rokov by všetky priame dôkazy o existencii vyspelej civilizácie zanikli. Ako si teda môžeme byť naozaj istí, že pred nami neexistovala žiadna „dinosauria civilizácia“?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„S Gavinom sme nenašli žiadne dôkazy, ktoré by nám povedali že pred nami existovala industriálna civilizácia. Potom sme sa však pýtali, aké geologické dôkazy by takáto civilizácia mohla zanechať. Zaujímalo nás, či je možné odhaliť industriálnu civilizáciu aj potom ako zmizne z povrchu planéty. Tieto otázky nás donútili uvažovať nad tým, koľko globálnych civilizácii môže vzrásť a následne zaniknúť,“ tvrdí jeden z autorov štúdie, Adam Frank.

Ľudstvo len nedávno (pozn. redakcie: Z geologického hľadiska) vstúpilo do doby, kedy jeho činnosť začala ovplyvňovať podnebie a prostredie planéty. Žijeme v období, kedy sa spaľovanie fosílnych palív stalo najvýraznejšou geologickou stopou, ktorú ľudstvo po sebe zanecháva.

„Ľudia začali spaľovať fosílne palivá pred viac ako 300 rokmi, čo znamená začiatok industrializácie.“, hovoria výskumníci.

Vedci sa zamysleli nad tým, aké stopy po nás zanecháme budúcim generáciám a skúmali, či by sme tieto stopy nájdeme aj milióny rokov do minulosti.

„Ako priemyselná civilizácia riadime zmeny v množstve izotopov, pretože spaľujeme uhlík,“ hovorí Adam Frank. „Ale spaľovanie fosílnych palív nás môže ako civilizáciu v skutočnosti zastaviť. Aké stopy by tento alebo iný druh priemyselnej činnosti z dávno mŕtvej civilizácie zanechal za desiatky miliónov rokov?“

V ďalekej budúcnosti by si vedci mohli po nás všimnúť stopy uhlíkových emisií, poľnohospodárstva, znečistenia plastmi alebo stopy jadrovej vojny, ak by sa takáto katastrofa odohrala. Pretrvávali by však tieto stopy aj desiatky či stovky miliónov rokov do budúcnosti? No to nie je jediný „problém“, na ktorý sa výskumníci pozreli.

V rámci štúdie autori natrafili aj na zaujímavú iróniu. Čím je civilizácia k svojej planéte šetrnejšia, tým menej stôp po sebe zanechá. Vychádza to z logiky, že ak civilizácia čelí nejakej globálnej katastrofe, napríklad klimatickým zmenám vyvolaných jej činnosťou, tak jediným riešením, aby prežila, je byť viac šetrný k planéte. Ak tak nespraví, zanikne a po pár miliónoch rokov, po nej nebude stopy. Rovnako, ak by ale spravila všetko preto, aby prežila a nezaťažovala tak našu planétu, tak vytvorí po sebe menej stôp. Znamenalo by to, že po zániku civilizácie, by zanechala výrazne menej stôp.

„Ak má veľká civilizácia existovať a pretrvať, nemala by tlačiť planétu do sféry, ktorá je pre danú civilizáciu nebezpečná,“ tvrdí Frank. „Podstatou nie je ‚zachraňovať zem‘,“ hovorí Frank. „Bez ohľadu na to, čo robíme s planétou, len vytvárame výklenky pre ďalší cyklus evolúcie. Ak však budeme pokračovať v tejto trajektórii využívania fosílnych palív a ignorovania klimatických zmien, ktoré poháňajú ľudské bytosti, možno nebudeme súčasťou budúceho prebiehajúceho vývoja Zeme.“, dopĺňa.

Dinosauria civilizácia

Mohla teda existovať vyspelá civilizácia ešte pred nami? Autori štúdie svoju prácu pomenovali „Siluriánska hypotéza“, podľa Siluriánov z populárneho seriálu Doctor Who. Po prvýkrát sa tieto vyspelé plazy objavili na obrazovkách v roku 1970. Podľa seriálu sa táto rasa vyvinula na Zemi počas obdobia silur, ktoré začalo pred 443-miliónmi rokov. Aby sa však vyhli katastrofe, Siluriáni vstúpili do stavu hibernácie, až kým ich neprebudili jadrové experimenty.

Autori štúdie nepochybne patria medzi fanúšikov sci-fi, no čo sa poctivej vedy týka, nenašli žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že počas obdobia silur, ani počas žiadneho iného obdobia, na Zemi vznikla iná inteligentná civilizácia. Pre lepšiu predstavu, obdobie silur prebiehalo ešte predtým, než sa suchozemské rastliny a živočíchy mali šancu na planéte uchytiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre