SpravodajstvoVeda a výskum

Môže za globálne otepľovanie človek alebo príroda? Vedci majú jednoznačnú odpoveď, kto je vinník!

Vedci v rámci štúdie analyzovali viac ako 88-tisíc prác a výsledok je jednoznačný.

Dnes čelíme globálnemu otepľovaniu a veľa štúdií sa zhoduje na tom, že ak tento problém nevyriešime čo najskôr, nečaká nás nič dobré. Nachádzame sa uprostred globálnej katastrofy a je pochopiteľné, že by sme najradšej hodili vinu na niekoho iného.

Objavilo sa niekoľko prác, ktoré poukazovali na to, že Zem si už v minulosti prešla niekoľkými obdobiami globálneho otepľovania. Začali sa objavovať názory, že aj toto globálne otepľovanie je súčasťou cyklu a my zaňho v podstate nemôžeme. Každé výrazné obdobie klimatických zmien malo svojho vinníka, či už išlo o dopad masívneho asteroidu alebo intenzívne obdobia vulkanickej činnosti. Toto najnovšie otepľovanie nie je výnimkou, no na vine je bez najmenších pochýb človek.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako dokazuje štúdia vedcov z Cornell University, až 99,9% recenzovaných štúdií sa zhoduje na tom, že globálne otepľovanie vzniklo našou rukou. Pre lepšiu predstavu, vedci analyzovali výsledky viac ako 88-tisíc prác.

Nová práca pokračuje v štúdii z roku 2013, podľa ktorej až 97% štúdií publikovaných od roku 1991 do 2012 súhlasilo, že naše správanie mení podnebie Zeme.

„Máme absolútnu istotu že viac ako 99% vedcov sa zhoduje na tom, čo je príčinou prebiehajúceho globálneho otepľovania. Akékoľvek debaty o tom že človek zaňho nemôže by tým pádom mali byť uzatvorené a zbytočné,“ vyjadril sa Mark Lynas, jeden z autorov štúdie.

Prebiehajúce globálne otepľovanie zapríčiňujú obrovské množstvá skleníkových plynov, ktoré človek vypúšťa do atmosféry. Kedysi sa o klimatických zmenách len hovorilo, no ako hovoria autori, dnes ich dopad môžeme pozorovať v reálnom čase. Globálne otepľovanie má potenciál negatívne ovplyvniť nielen ekonomiku, ale hlavne životy ľudí.

Posledné slovo

Medzi politickými a verejnými osobnosťami stále prevláda falošný názor, že vedci živo diskutujú o pravej podstate globálneho otepľovania. Táto štúdia vznikla aj preto, aby všetkým dokázala, že to tak nie je. Vedci majú kryštálovo jasnú predstavu o tom, čo globálne otepľovanie spôsobilo a odpoveď sa nám nemusí páčiť.

Niektorí vedci aj dnes spochybňujú príčinu globálneho otepľovania. Ako sme spomenuli, v rámci tejto štúdie autori analyzovali viac ako 88-tisíc vedeckých prác. Ukázalo sa, že len 28 z nich bolo otvorene skeptických voči pravej príčine globálneho otepľovania.

„Priznávame, že 97% z predchádzajúcej štúdie mohlo vyvolať pochybnosti o tom, na čom sa vedci skutočne zhodujú. Naša práca ide ešte ďalej a prakticky odstraňuje akékoľvek pochybnosti. Toto by malo byť posledné slovo,“ dodal Lynas.

Veľa vedcov varuje, že Zem sa už nachádza v kritickom bode a reagovať na klimatické zmeny dnes je už neskoro. Ak aj naďalej budeme kráčať po rovnakej ceste, v budúcnosti by život na planéte mohol vyzerať úplne inak.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close