Slnko na povrchu je oveľa teplejšie ako v jadre. Vedci vyvrátili teóriu, ktorá vysvetľovala tento zvláštny fenomén

V rámci novej štúdie vedci zisťovali, prečo sú vonkajšie vrstvy Slnka horúcejšie ako povrch.

Slnko jadro
Zdroj: Vadarshop / Shutterstock.com

Výskumníci z University of Colorado Boulder do svojej novej štúdie zobrali približne tisíc študentov, ktorí im pomohli s riešením jednej z najväčších záhad nášho Slnka. Prečo je najvrchnejšia časť solárnej atmosféry horúcejšia ako povrch hviezdy?

Už od 40. rokov minulého storočia vieme, že koróna Slnka má oveľa vyššiu teplotu ako jeho povrch. Predpokladá sa, že teploty na povrchu dosahujú okolo 5-tisíc stupňov Celzia, no v koróne sa pohybujú od jedného do dvoch miliónov stupňov Celzia. Doteraz ale nemáme jasnú predstavu o tom, ako Slnko do tejto vrstvy vkladá toľko veľa energie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci štúdie študenti analyzovali viac ako 600 skutočných solárnych erupcií, ktoré sa odohrali medzi rokmi 2020 a 2022. Výsledky naznačujú, že solárne erupcie pravdepodobne nie sú v tomto prípade hlavným páchateľom, a to aj napriek populárnej teórii.

„Študentom sme vysvetľovali, že sa venujú skutočnému vedeckému výskumu,“ tvrdí vedúci štúdie, James Mason.

Aj iní autori priznávajú, že bez pomoci študentov by táto práca nebola možná. Dokopy prispeli 56-tisíc hodinami práce. Podarilo sa im však záhadu solárnej atmosféry vyriešiť?

Tajomstvá slnečnej koróny

Množstvo pozorovaní potvrdilo, že teploty v najvrchnejšej vrstve solárnej atmosféry, v koróne, môžu dosahovať milióny stupňov Celzia. Povrch Slnka je oveľa chladnejší a má „len“ niekoľko tisíc stupňov Celzia. Niektorí vedci sa domnievajú, že za zahrievanie solárnej koróny môžu takzvané nanoerupcie, ktoré zatiaľ nevedia zachytiť ani naše najmodernejšie observatóriá.

Nanoerupcie by sa podľa teórie mali objavovať na Slnku prakticky neustále a tým by mali solárnu korónu ohrievať. Nová štúdia ale túto teóriu spochybňuje, no zatiaľ nemajú v rukáve definitívne výsledky. Vedci už dlhšiu dobu vedia, že správanie nanoerupcií možno odvodiť od toho, ako sa správajú väčšie erupcie. V tomto smere bolo problémom to, že týchto erupcií bolo zaznamenaných príliš veľa. V tomto smere bola pomoc študentov nenahraditeľná.

Výsledky hovoria jasne. Nanoerupcie by nemali byť dostatočne silné na to, aby zahriali solárnu korónu na tak vysoké teploty. Lenže čo teda korónu zahrieva? Na túto otázku zatiaľ vedci nepoznajú jasnú odpoveď. Existuje ale ešte jedna teória, ktorá doteraz s nanoerupciami súperila. Podľa nej vlny v magnetickom poli hviezdy vynášajú energiu z vnútra Slnka do jeho atmosféry. Na potvrdenie tejto teórie sa ale vyžadujú ďalšie vedecké výskumy.

Magnetická rekonekcia je ďalším sľubným vysvetlením, no dlhú dobu sa predpokladalo, že ide o proces prebiehajúci vo veľkých merítkach. Nové pozorovania však ukázali, že môže prebiehať aj v drobných škálach. Zároveň je o čosi „jemnejší“ ako jeho väčší príbuzný. Tento fenomén si všimla sonda Solar Orbiter, ktorá by mohla odhaliť ešte menšie prípady magnetickej rekonekcie, keď sa k hviezde dostane bližšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre