Pre nás by mala katastrofické dôsledky: Astronómovia pozorovali erupciu hviezdy, s ktorou sa Slnko nemôže ani len porovnávať!

Astronómovia pozorovali hviezdnu erupciu, ktorá naše Slnko schovala do vrecka. Táto erupcia mohla mať vážny dopad na obiehajúcu planétu.

Masívna hviezdna erupcia je najväčšia, akú sme kedy pozorovali
Zdroj: NAOJ

Vo vesmíre nájdeme hviezdy, ktorých erupcie sú viac ako desaťnásobne väčšie ako najväčšia erupcia, ktorú sme zaznamenali na Slnku.

Počas solárnej erupcie sa do vesmíru uvoľňuje množstvo ionizovaného plynu, ktorý môže ovplyvniť našu planétu a to obzvlášť v dobe, kedy sa ľudstvo čoraz viac spolieha na elektroniku. Pred solárnymi erupciami nás chráni magnetické pole planéty, no aj tak sú ohrozené satelity na obežnej dráhe, astronauti na ISS  a v najhoršom prípade môže mimoriadne silná erupcia poškodiť elektrické siete na povrchu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čím je erupcia silnejšia, tým viac môže ovplyvniť planétu na obežnej dráhe okolo hviezdy. Práve preto sa astronómovia zaoberajú výskumom takzvaných suererupcií. V rámci najnovšej štúdie výskumníci z japonského NAOJ využili pozemné a vesmírne observatóriá na to, aby získali o jednej z pozorovaných supererupcií o niečo lepšiu predstavu. V tomto prípade erupcia začala mimoriadne masívnou erupciou, ktorú nazývame prominencia.

Pod prominenciou rozumieme jasnú štruktúru hviezdy, ktorá sa začína vo fotosfére a siaha až do vonkajších vrstiev hviezdnej atmosféry. Astronómovia vedia, že naozaj masívna supererupcia môže výrazným spôsobom ovplyvniť život na planéte, ktorá okolo hviezdy obieha. Zatiaľ ale ostáva záhadou, ako tieto javy vznikajú.

Novú štúdiu viedol Shun Inoue. On a jeho tím pomocou teleskopu Seimei a satelitu TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey Satellite) pozorovali sústavu V1355 Orionis. Tá je známa svojimi častými masívnymi supererupciami. Nachádza sa od nás približne 400 svetelných rokov.

Mimoriadne silné erupcie

Pozorovanie supererupcie prebehlo úspešne a vedcom sa podarilo získať dáta s mimoriadne vysokým rozlíšením. Analýza prezrádza, že supererupcie môžu vzniknúť z prominencií. Astronómovia zisťovali aj rýchlosť samotnej erupcie, no v tomto smere sa nevyhli určitým odhadom. Tie sa týkali vlastností, ktoré nie sú pozorovateľné priamym spôsobom.

V tomto smere vedci vytvorili niekoľko odhadov, no aj tie najstriedmejšie naznačovali rýchlosť erupcie 347 km/s. Táto rýchlosť je dostatočne vysoká na to, aby unikla gravitačnej sile hviezdy a stal sa z nej koronálny výron hmoty. Autori štúdie podotýkajú, že nedávno pozorovaná erupcia bola najväčšou pozorovanou doteraz. Erupcia niesla so sebou trilióny ton materiálu.

Erupcie sa objavujú na väčšine hviezd vrátane nášho Slnka. Pozorujú ich nielen profesionálni, ale aj amatérski astronómovia a nedávno sa jednému z nich podaril objav, ktorý sa len tak nevidí. 18. marca totiž pozoroval na povrchu nášho Slnka tornádo, ktoré bolo vysoké asi ako 14 Zemí. Toto tornádo tiež vzniklo ako prominencia. Ako vysvetľuje amatérsky astronóm Andrew McCarthy, toto tornádo vzniklo keď sa plazma zachytila v magnetickom oblúku Slnka.

Solárne tornádo vychádzalo z fotosféry Slnka, teda vrstvy ktorú bežne na záberoch vidíme ako „povrch“. Táto vrstva má hrúbku približne 100 km, čo nie je na celkové rozmery hviezdy vôbec veľa. Z fotosféry vychádzajú prominencie, medzi ktoré sa radilo aj tornádo. Tie častokrát siahajú až do najhorúcejšej solárnej vrstvy, koróny. Tá má teplotu až 2-miliónov stupňov Celzia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre