Skorí predkovia Európanov ovládli oheň skôr, než sme si mysleli. Tento objav má potenciál prepisovať učebnice

Skorí predkovia Európanov ovládli oheň najmenej o 50-tisíc rokov skôr, než sme si doposiaľ mysleli.

predkovia-a-ohen-kedy-sme-ho-ovladli
Zdroj: Esteban De Armas / shutterstock.com

Význam ovládania ohňa pre ľudský druh je nesporne obrovský. Nedávno publikovaná štúdia v časopise Nature Scientific Reports prináša nové zistenia o tom, kedy sa ľuďom v Európe podarilo ovládnuť oheň, upozorňuje portál univerzity Heriot-Watt University.

Podľa predchádzajúcich vedomostí sme si mysleli, že ľudia začali v Európe ovládať oheň pred približne 200 000 rokmi. No zdá sa, že skorým ľuďom sa podarilo ovládnuť oheň oveľa skôr, než sme si mysleli. Naši predkovia totiž začali aktívne ovládať a využívať oheň už pred 250 000 rokmi, teda o 50-tisíc rokov skôr, ako hovorili doterajšie dôkazy. To je úžasný posun v našom chápaní histórie a rozvoja ľudskej civilizácie v týchto končinách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci sa dopátrali k tomuto zisteniu potom, ako vykonali chemickú analýzu zeme, hornín a minerálov vo Valdocarros II, čo je archeologické nálezisko neďaleko Madridu v Španielsku. Za týmto účelom využili forenznú metódu, pomocou ktorej identifikovali molekuly neúplného horenia. Pre tých, ktorí nevedia, tak rastlinné biomarkery sa široko používajú na rekonštrukciu vegetácie a (paleo)klímy v starovekom prostredí.
Pre vysvetlenie treba doplniť, že molekuly neúplného spaľovania sú zvyšky chemických zlúčenín, ktoré vznikajú pri neúplnom spaľovaní organických materiálov.

„Táto lokalita je jedným z mála príkladov antropogénneho (pozn. redakcie: úmyselného) požiaru zo stredného pleistocénu doteraz zaznamenaných v Európe,..“, uvádzajú výskumníci v publikovanej štúdii. „Je jedným z najstarších dôkazov používania ohňa,..“, dopĺňajú.

Chemické profily zuhoľnatených zvyškov tiež naznačujú, že naši ľudskí predkovia si vybrali určité druhy palivového dreva pre jeho horiace vlastnosti. Rovnako sa im podarilo identifikovať aj priestorové vzory ohnísk, ktoré dokazujú, že za ohniskami stál zámer človeka, no to nie je všetko. Zároveň výskumníci na základe ich umiestnenia vylúčili, že tieto požiare boli náhodné. Podľa všetkého naši skorí predkovia používali oheň nielen za účelom prípravy jedla, ale aj na ohrev obydlí, v ktorých sa zdržiavali.

V ďalšej fáze projektu bude výskumný tím študovať kamenné nástroje nájdené v blízkosti ohnísk, aby zistil, či sa používali konkrétnym spôsobom pri vytváraní a riadení ohňa – napríklad na rezanie mäsa alebo drvenie rastlín.

„Chceme pochopiť, či selektívne alebo špecializované použitie nástrojov je niečo, čo by malo ísť aspoň teoreticky ruka v ruke s ovládaním ohňa,“ povedal Dr Magill.

Zatiaľ nevieme, ktorí druh človeka tu ovládol oheň

Vedci ďalej hovoria, že na teraz nie je úplne jasné, ktorému druhu človeka sa podarilo ovládnuť oheň. Dôvodom je, že väčšina vedcov sa zhoduje v tom, že v západnej Európe v tom čase druh človeka Homo sapiens ešte nebol. Preto do úvahy prichádza, že tieto náleziska ohnísk má na svedomí iný druh človeka.

Záverom treba povedať, že skorí predok dnešných ľudí používal oheň oveľa skôr, no v iných kútoch sveta. Jeden z vôbec prvých ohňov, ktorý bol založený človekom, sa daruje 1-milión rokov dozadu. Najstaršie stopy ohniska objavili v južnej Afrike, presnejšie v jaskyni Wonderwerk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre