Kedy človek skrotil oheň? „Keď sme si uvedomili, na čo sa pozeráme, naskočili nám zimomriavky,“ tvrdia vedci

Vedci z Boston University našli v južnej Afrike stopy najstaršieho ohniska na Zemi.

Kedy človek skutočne ovládol oheň?
Zdroj: CC0 from Pixabay, NASA / JPL-Caltech

Vo vedeckých kruhoch panuje všeobecný predpoklad, že ľudia začali po prvýkrát používať oheň pred približne 800-tisíc rokmi, no nová štúdia z Boston University tento predpoklad vyvracia. Objavili totiž stopy vytvoreného ohňa človekom, ktoré sa datujú približne miliónom rokov dozadu.

Ako uvádzajú autori štúdie, pochopenie prvého vytvoreného ohňa je mimoriadne dôležité. Od toho sa totiž odvodzuje aj naše chápanie ďalšej evolúcie prvotných ľudí. Oheň totiž poskytuje nielen teplo, ale aj možnosť uvariť si potravu. Varením sa uvoľňuje viac živín a ide o oveľa lepšiu stravu ako surové mäso. Lepšia strava znamená nielen lepšie zdravie, ale aj ďalšiu evolúciu, napríklad väčší mozog.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najstaršie stopy ohniska objavili v južnej Afrike, presnejšie v jaskyni Wonderwerk. Okrem ohniska tam vedci objavili aj množstvo archeologických artefaktov. V rámci nového výskumu sa objavili spálené zvieracie kosti a popol z dreva.

„Už predchádzajúce výskumy naznačovali, že v tejto jaskyni horelo, no nevedeli to dokázať. Naša práca ponúka jasné dôkazy o tom, že tu kedysi dávno skutočne oheň bol,“ Vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Francesco Berna.

Najstarší oheň

Stopy popola objavili pomocou mikrostratigrafie, vďaka ktorej dokázali analyzovať usporiadanie sedimentov v pôde. Geoarcheológovia sa zameriavajú na analýzu pôdy na archeologických náleziskách. Vďaka tomu môžu odhaliť nielen to, čo naši predkovia robili, ale aj v akých klimatických podmienkach žili.

Vedci zbierajú vzorky pôdy z rôznych archeologických nálezísk. Následne ich obalia do látky podobnej živici. Keď je vzorka pevná, nakrájajú ju na mimoriadne tenké plátky a študujú pod mikroskopom. To im umožňuje pozrieť sa milión rokov do minulosti a nájsť napríklad stopy popola z dreva.

Nájsť stopy ohňa, ktorý sa odohral pred miliónmi rokov, môže byť mimoriadne náročné. Stopy buď odveje vietor, odplaví dážď, alebo ich zničí voda v jaskyni. V jaskyni Wonderwerk sa ohnisko nachádzalo pomerne ďaleko od vchodu, vďaka čomu bolo chránené pred poveternostnými podmienkami.

„Keď skladačka konečne do seba zapadla a uvedomili sme si, že sa pozeráme na možno úplne prvý prípad kontrolovaného ohňa, naskočili mi zimomriavky,“ hovorí Berna.

Štúdiou sa zatiaľ vedecká komunita nezaoberala, no autori sú pripravení na kritiku. Vysvetľujú, že takéto štúdie so sebou prinášajú dávku kontroverzie, s ktorou treba počítať. Ako autori tvrdia, pozoruhodné teórie potrebujú rovnako pozoruhodné dôkazy. Tie však majú v rukáve. Zaujímavosťou ale je, že autori momentálne skúmajú ešte starší prípad človekom vytvoreného ohňa. Ten sa rovnako nachádza v jaskyni Wonderwerk, no starý je až 1,7-miliónov rokov. Na to, ale aby dokázali, že oheň bol vytvorený človekom, ešte nemajú dostatok vierohodných dôkazov.

Spolu s prvým kontrolovaným ohňom sa nedávno objavila štúdia, tvrdiaca že naši predkovia mohli jedlo variť v horúcich prameňoch. Tie objavili na severe Tanzánie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre