Situácia v Arktíde je vážnejšia, než sme mysleli, varujú vedci!

V rámci dvoch štúdií vedci vysvetľujú, ako súčasné klimatické modely nedokážu priniesť presný obraz o tom, čo sa v arktickej oblasti skutočne deje.

Antarktída sa rozpadá po okrajoch
Zdroj: Unsplash (66 north) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Globálne otepľovanie výrazne ovplyvňuje situáciu na severnom póle planéty. Výskumníci využívajú niekoľko modelov na to, aby mohli odhadnúť, ako sa bude táto oblasť vyvíjať v nasledujúcich rokoch, no ako varujú vedci z University of Gothenburg, tieto modely neodzrkadľujú realistický vývoj oblasti.

Z Arktídy máme oproti iným kútom sveta podstatne menej pozorovaní. Keďže nám chýbajú dôležité dáta, klimatické modely zachytávajúce budúcnosť tohto regiónu nie sú až tak kalibrované. Inými slovami povedané, autori štúdie sa obávajú, že oblasť Arktídy sa bude otepľovať podstatne rýchlejšie, než nám tieto modely ukazujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Svoje zistenia prezentujú v dvoch štúdiách porovnávajúcich modely s reálnou situáciou v arktickej oblasti. V skutočnosti sú vodné plochy o niečo teplejšie než modely predpokladajú a zároveň sa nachádzajú oveľa bližšie k ľadovým oblastiam. Preto autori štúdii predpokladajú, že sa ľad bude rozpúšťať rýchlejšie, než momentálne predpokladáme.

Teplá voda sa do arktickej oblasti dostáva cez Framský prieliv medzi Grónskom a Svalbardom. Klimatické modely však naznačujú, že sa do oblasti dostáva menší objem vody, ktorá má zároveň nižšiu teplotu a preto neodzrkadľujú reálny vývoj oblasti. V prácach vedci zdôrazňujú, že stratifikácia arktického oceánu sa má podľa polovice modelov zvýšiť, zatiaľ čo podľa druhej polovice sa má znížiť. Preto nedokážu súčasné klimatické modely správne predpovedať vývoj globálneho otepľovania.

„Čelíme mimoriadne vážnemu problému. Ak sa budú svetové vlády a organizácie na tieto modely spoliehať, potom musia byť presnejšie. Ak však chceme získať presnejšie modely, potom musíme spraviť z výskumu arktického oceánu našu prioritu. V súčasnosti nemôžeme spoľahlivo predpovedať ako rýchlo sa bude ľad v arktickej oblasti roztápať,“ vysvetľuje Céline Heuzé, klimatologička z University of Gothenburg.

Potrebujeme lepšie modely

Arktická oblasť hrá v globálnom otepľovaní dôležitú úlohu. Snehová pokrývka a ľad pomáhajú odrážať slnečné svetlo, ktoré na našu planétu dopadá a tým pádom pomáhajú Zem ochladzovať. Ak ľad zmizne, planéta príjme viac solárnej radiácie, čím sa zvýšia aj teploty.

Globálne otepľovanie začalo v posledných rokoch predstavovať naozaj vážny problém a viacerí experti sa zhodujú na tom, že našej planéte už dochádza čas. Vedci apelujú na svetové vlády a organizácie, aby začali konať, no v tomto smere sú nepresné klimatické modely problémom. Autori štúdie vysvetľujú, že potrebujeme model, ktorý je špecificky prispôsobený na arktickú oblasť.

Vo všeobecnosti nemôžeme používať rovnaký model pre celú planétu, pretože sa podmienky v rôznych častiach Zeme výrazne líšia. Najlepším riešením je vytvoriť špecifický klimatický model, ktorý v sebe zahŕňa všetky faktory ovplyvňujúce situáciu v arktickej oblasti. Takýto model by nám vedel spoľahlivo ukázať, ako bude oblasť Arktídy vyzerať o niekoľko rokov a na základe toho by sme dokázali oveľa lepšie navrhnúť ďalšie kroky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre