Situácia okolo plynovodov Nord Stream je stále nejasná: Čo si myslia odborníci a aké dopady to bude mať na životné prostredie?

Sabotáž alebo opotrebovanie? Vyšetrovanie explózií sa stále vyšetruje, experti sa obávajú dopadu na životné prostredie.

Čo si myslia experti o situácií ohľadom plynovodov Nord Stream?
Zdroj: YouTube (CNN)

26. septembra explodovali plynovody Nord Stream 1 a 2 a začal z nich unikať plyn. Podľa švédskej premiérky Magdaleny Andersson ide s najväčšou pravdepodobnosťou o sabotáž, pretože zaznamenané otrasy sa nepodobali na tie, ktoré sa objavujú počas zemetrasení.

K situácii sa vyjadril aj Kremeľ, ktorý možnosť sabotáže taktiež nevylučuje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nemôžeme vylúčiť žiadnu možnosť. Je očividné, že plynovod utrpel poškodenie. Viac nám povie až vyšetrovanie,“ vyjadril sa Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa.

Objavilo sa aj množstvo špekulácií. Podľa nemeckého Der Spiegel Spojené štáty varovali Nemecko pred sabotážou plynovodu niekoľko týždňov pred explóziou. Podľa portálu CNN zas európske bezpečnostné zložky pozorovali v okolí explózie zvýšenú aktivitu ruského námorníctva. Ako však už bolo spomenuté, poškodenie plynovodov sa stále vyšetruje, takže je priskoro hovoriť o tom, čo sa naozaj stalo. Čo si však myslia experti?

Výskumník z Royal Danish Defence College tvrdí, že Rusko by ťažilo výhody z narušenia európskeho plynového trhu. Na tému možnej sabotáže ropovodov sa pre portál Science Media Centre vyjadrili aj odborníci z amerických a anglických univerzít.

Čo si myslia experti?

Podľa slov Jeffreyho Kargela z Planetary Research Institute je únik plynu z Nord Stream 2 naozaj dôvodom k obave. Ak išlo o úmyselné poškodenie, potom hovorí o zločine proti životnému prostrediu. Únik plynu bol výrazný, no neuniklo až také množstvo, aby to vyvolalo prírodnú katastrofu.

Profesorka Joan Cordiner z University of Sheffield sa prikláňa k názoru, že situácia okolo plynovodov Nord Stream vznikla úmyselne.

„Plynovody nezačnú unikať len tak, nie v takejto miere,“ vysvetľuje Cordiner.

Dodáva, že v prípade prirodzeného poškodenia, napr. vplyvom korózie, začne plyn unikať v malom a až neskôr sa postupne stáva väčším a väčším. Tak výrazný a náhly únik mohol vzniknúť jedine poškodením plynovodov. Dôvodov môže byť veľa, napríklad explózia alebo náhle fyzické poškodenie. Opäť však treba počkať na vyšetrovanie.

Zároveň sa podľa Cordiner objavuje riziko, že takéto náhle poškodenie mohlo oslabiť iné časti plynovodov. To by mohlo opravy ešte viac predĺžiť.

Hoci únik plynu má dopad na životné prostredie, ten je podľa expertov limitovaný. Plynovody už nepumpujú ďalší plyn, teda unikať bude len to, čo sa stále v plynovode nachádza. Ide hlavne o metán, no keď sa rúra vyprázdni, únik sa skončí. Časť metánu sa pod vodou zoxiduje a premení sa na oxid uhličitý, ktorý sa dostane na povrch a následne unikne do atmosféry. Explózia plynovodov však bola náhla a únik výrazný, väčšina metánu sa teda dostane a povrch ako metán. Ten je oveľa silnejším skleníkovým plynom ako oxid uhličitý.

Nie je zatiaľ úplne jasné koľko plynu sa v plynovodoch nachádzalo, no predpokladá sa, že od 150 do 300-miliónov kubických metrov. Momentálne uniká plyn z troch rúr, no je nepravdepodobné, že by všetok zemný plyn unikol. Ak by sa však naplnil najhorší scenár, mohlo by ísť o jeden z najhorších únikov plynu na svete, tvrdí profesor Dave Reay, z University of Edinburgh.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre