Spravodajstvo

Hackeri našli nový spôsob, ako šíriť necenzurované informácie o vojne na Ukrajine naprieč Ruskom

Potom, ako západné krajiny uvalili na Kremeľ sankcie, tak v Rusku prerastá internetové pirátstvo. Túto situáciu využívajú aj hackeri, aby šírili necenzurované informácie o vojne na Ukrajine.

Nie je žiadnym tajomstvom, že vojna u nášho východného suseda prebieha vo veľkej miere aj na kybernetickom fronte. Dôsledkom toho sú rôzne útoky, ktoré sú mierené na obe strany barikády. Aj vďaka vojne na Ukrajine sa z Ruska stala razom jednotka medzi najviac hackovanými krajinami. Útoky na jednu aj druhú stranu majú ale bohužiaľ dopad aj na bežné obyvateľstvo. To často nemá prístup k overeným informáciám alebo je podrobené propagande. Dôveryhodné informácie absentujú najmä v Rusku, kde panuje prísna cenzúra a kontrola obsahu, ktorý je dostupný v online priestore. Kybernetickí aktivisti sa ale snažia vyriešiť aj tieto problémy. Na informáciu upozornil web bleepingcomputer.com.

Šírenie necenzurovaných informácií

Mnoho ľudí má v Rusku problém s prístupom k overeným informáciám. Miestna vláda totiž často šíri informácie, ktoré nie sú pravdivé, prípadne sú pozmenené spôsobom, aby vyhovovali cieľom úradov. Bežné obyvateľstvo tak nemá prístup k dôveryhodným správam o situácii na Ukrajine. Miestny cenzorský úrad dokonca blokuje i mnohé VPN služby, prostredníctvom ktorých časť Rusov obchádzala cenzúru. Proti službám VPN bojuje napríklad aj tým, že o nich šíri nepravdivé tvrdenia. Služby VPN totiž údajne vedia poškodiť zariadenie alebo kradnúť údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S riešením, ako dostať necenzurované informácie pre časť miestnych obyvateľov, najnovšie prichádzajú kybernetickí aktivisti z Ukrajiny. Informácie o vojne začali šíriť prostredníctvom torrentov.

Celá táto iniciatíva dostala názov Torrents of Truth a je veľmi podobná projektu Call Russia. Cieľom je samozrejme prelomiť ruskú propagandu a otvoriť ľuďom oči, aby si uvedomili, čo robí Kremeľ na Ukrajine. Tieto torrenty okrem samotného obsahu, ktorý Rusi vyhľadávajú, obsahujú aj textové súbory, kde používateľ nájde zoznam dôveryhodných zdrojov a taktiež návody na stiahnutie VPN, ktorými vedia obísť ruskú cenzúru. Priložené sú aj videá, ktoré znázorňujú skutočnú situáciu vojnou zničenej Ukrajiny.

„Priložené videá ukazujú grafické znázornenie situácie na Ukrajine zvýrazňujúce príklady fyzických katastrof a ľudského utrpenia, výsledky vojenskej operácie, ktorú ruské médiá prezentujú ako oslobodzujúcu intervenciu,“ vysvetľuje portál.

Projekt Torrents of Truth vznikol aj preto, lebo Call Russia bol ruským štátom detegovaný a potlačený. Pirátske sťahovanie filmov alebo hier tu ale zrejme bude navždy a preto bude úplné zastavenia tohto projektu zo strany Kremľa mimoriadne náročné ak nie nemožné.

Tolerované pirátstvo

Torrents of Truth využíva situáciu v Rusku, pretože po udelení sankcií zo západu je pirátstvo v krajine tolerované. Samotné kiná premietajú obsah stiahnutý z internetu. Aj preto môže byť obmedzenie alebo úplné zastavenie tohto projektu zo strany ruského štátu viac než náročné.

Tento projekt môže mať vysokú mieru úspešnosti, pretože údajne až 43 percent Rusov si sťahuje filmy alebo seriály nelegálne. To je v prepočte na čísla približne 62 miliónov ľudí. Zacielenie projektu je taktiež na najnovšie filmy a relácie, o ktoré je najväčší záujem.

Určite vám ale neodporúčame si takéto súbory sťahovať, aj keď iba zo zvedavosti. Stále totiž ide o porušovanie autorských práv, nehovoriac o tom, že takéto súbory často obsahujú aj istý bonus v podobe vírusu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close