Spravodajstvo

Kybernetické útoky na Rusko a spojencov krajiny čoraz viac ovplyvňujú miestnym obyvateľom bežný život

Kybernetické útoky namierené voči Rusku, ktoré vyvolalo vojnu na Ukrajine, sú čoraz sofistikovanejšie. Ovplyvňujú už aj život bežným Rusom.

Potom, ako Rusko ešte vo februári tohto roka napadlo Ukrajinu, tak sa stalo najviac hackovanou krajinou na svete. A hoci Kremeľ dlho popieral, že kybernetické útoky ovplyvňujú bežný život, tak počas júna pohrozilo západným krajinám a Ukrajincom, že kybernetické útoky môžu prerásť vo vojenský konflikt. Znepokojenie neskôr vyjadrila aj ruská misia OBSE, či Nikolay Murashovov, zástupca riaditeľa Národného koordinačného centra pre počítačové incidenty.

Zdá sa, že hackerské útoky namierené voči Rusku a spojencom krajiny sú čoraz sofistikovanejšie. Anonymous nedávno oznámili, že stáli za kybernetickým útokom na vodnú elektráreň Gysinoozerskayav v Rusku. K útoku sa prihlásila bunka GhostSec. V dôsledku nabúrania sa do serverov elektrárne došlo k požiaru a k následnému obmedzeniu a odstaveniu časti dodávok elektrickej energie vo viacerých oblastiach Sibíru.

IT Armáda Ukrajiny v priebehu prvej polovice tohto mesiaca oznámila, že sa im podarilo narušiť servery približne 50 prevádzkovateľov kín. Výsledkom útoku bolo, že naprieč stovkami kín v Rusku nebolo možné rezervovať lístky do kín.

Útoky hackerov čoraz viac ovplyvňujú bežný život ľudí

Najnovšie sa k ďalším kybernetickým útokom hlási bunka TeamOneFist. Tej sa podarilo nabúrať do serverov minského dodávateľa energií. Následne odstavili prítok teplej vode v okrese Frunzyenski.

„Tu máte pár fotiek z nášho štrajku v #Minsk. Pre tých, ktorí stále nevedia, čo sa stalo, #TeamOneFist odstavil takmer 700 spotrebiteľov od teplej vody v okrese Frunzyenski.“, píšu hackeri v publikovanom príspevku nižšie.

Medzičasom odstávku teplej vody stihla potvrdiť aj miestna organizácia spravujúca komunálne služby prostredníctvom Telegramu, ktorá uviedla, že došlo k „poruche“.

Nejde ale o ojedinelý kybernetický útok hackerov. TeamOneFist v druhej polovici tohto mesiaca odstavil servery spoločnosti Inpas.ru. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o prevádzkovateľa platobnej brány, ktorý v Rusku patrí medzi najväčších hráčov na trhu. Služby spoločnosti využívajú napríklad čerpacie stanice Lukoil, moskovské metro, či mnohé banky, píšu hackeri v príspevku nižšie.

Hackeri najnovšie tvrdia, že sa im podarilo nabúrať do dátového centra spoločnosti RST. Ide o jedného z najväčších železničných prepravcov tovaru v krajine. TeamOneFist tvrdí, že v dôsledku kybernetického útoku došlo k ochromeniu riadnej prepravy tovaru. Treba ale prízvukovať, že nateraz nie je možné riadne verifikovať slová hackerov.

Za spomenutie rovnako stojí i zverejnenie viac ako 80 miliónov mobilných čísiel Rusov, ktoré sa dostali koncom minulého mesiaca na verejnosť. Tie sú voľne dostupné k stiahnutiu.

Nateraz sa zdá, že kybernetické útoky namierené na Rusko a spojencov krajiny v čoraz väčšej miere ovplyvňujú bežný život ľudí. Záverom treba ale uviesť, že hackeri viackrát deklarovali, že útočiť budú aj naďalej a to až do doby, kým Kremeľ nestiahne posledného vojaka z územia nášho suseda.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close