„Služby VPN ničia zariadenia a kradnú údaje“: Takto znie ruská kampaň proti obchádzaniu cenzúry

Kremeľ šíri nový druh propagandy. VPN podľa viacerých Rusov kradnú údaje a kazia zariadenia, ktoré sú následne nepoužiteľné.

rusko VPN
Zdroj: UXWing, wikipedia

Už aj pred začiatkom vojny bolo v Rusku blokovaných vládou mnoho webových stránok. Toto číslo sa malo minulý rok vyšplhať na 70 000 a od začiatku pandémie tieto čísla rýchlo rastú. Od vypknutia invázie Ruska na Ukrajine, Kremeľ stihol zablokovať ďalších najmenej 5 400 stránok, hovoria miestni aktivisti. Na informáciu upozornil web rferl.org.

Štvrtina obyvateľstva využíva VPN

Aj vďaka rapídnemu nárastu blokovaných stránok v Rusku neuveriteľne narástla popularita služieb VPN. Tie totiž vedia takúto cenzúru jednoducho obísť a obyvateľom Ruska tak poskytnúť prístup k ich obľúbeným stránkam. Podľa údajov The Times of London z mája mal počet týchto používateľov dosiahnuť 24 miliónov, čo je štvrtina dospelého obyvateľstva v Rusku, ktorá používa internet. Pre porovnania, toto číslo pred inváziou bolo iba 1,6 milióna obyvateľov. Aj preto rôzne služby na prieskum trhu, ako napríklad AppMagic zaraďujú aplikácie poskytovateľov VPN na popredné miesta čo sa týka počtu stiahnutí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vladimír Putin napriek tomu nezakázal využívanie služieb VPN, pretože úplný zákaz podľa neho nebol úplné vhodný. V 2017 bol ale prijatý zákon, ktorý službám VPN zakázal poskytovať prístup k zakázaným stránkam. Tento zákon bol ale veľmi často porušovaný. Rusi preto tentokrát aj vzhľadom na vojnovú situáciu využívajú trochu mäkšie nástroje, ktoré majú používateľov od využívania VPN služieb odstrašiť.

Pokazenie zariadenia či kradnutie údajov

Šírenie iniciatívy je zabezpečené pomocou rôznych blogerov, ako napríklad Batya-Goda. Ten sa na svojom blogu vyjadril, že všetci používatelia VPN služieb sú monitorovaní. Podľa jeho slov bol z prístupu k zakázanému webu šťastný iba 20 minút. Po tomto čase ale zbadal podozrivé správanie svojho smartfónu, ako napríklad jeho sekanie či rýchle vybíjanie batérie. VPN taktiež skritizoval z hľadiska bezpečnosti. Údaje, ktoré ich servermi prejdú sú totiž údajne predávané ďalej.

Bol som šťastný asi 20 minút, kým som používal všetky svoje obľúbené aplikácie. Potom sa však všetko zrútilo – nič nefunguje, ostatné aplikácie sa zasekli, batéria sa mi vybila ako šialená, prístup na internet sa spomalil. Môj priateľ z IT povedal, že siete VPN – najmä tie bezplatné – predávajú používateľské údaje.

Batya-Goda, ktorý má na svojom blogu približne 46 000 sledovateľov, označil VPN za problém roku 2022. Podobných príspevkov, ktoré odsudzujú služby VPN, sú na internete desiatky a doslova zaplavili populárnu sociálnu sieť VKontakte. Pred údajnými hrozbami VPN varujú používateľov aj v rôznych proruských médiách. K občanom na túto tému dokonca prehovoril aj Nikita Danyuk, ktorý je členom vládnej poradnej komory.

Rusi musia pochopiť, že dáta, ktoré VPN prijímajú, nezostávajú v Rusku a môžu skončiť v rôznych rukách, vrátane podvodných call centier, špionážnych agentúr a tak ďalej.

Financovanie bezplatných VPN

Artyom Geller, ktorý je hlavný dizajnér prezidentovej webovej stránky taktiež do tejto témy zahrnul USA. Tie podľa jeho slov financujú najmä bezplatné služby VPN s cieľom získania prístupu k údajom v iných krajinách. Geller zrejme narážal na Open Technology Fund (OTF). Ide o americkú neziskovú organizáciu, ktorá je príjemcom grantu agentúry USA pre globálne médiá, a ktorá dohliada na rôznych amerických vysielateľov. Na ich webovej stránke je totiž informácia o tom, že podporuje rozšírený prístup na internet vrátanie obchádzania blokovania webových stránok.

A práve OTF podľa júnovej správy Reuters mala poskytnúť od začiatku invázie na Ukrajine niekoľko miliónov dolárov trom spoločnostiam, ktoré poskytujú VPN služby.

Ide iba o výstrel do prázdna?

Vedúci skupiny pre monitorovanie internetu Stanislav Shakirov tvrdí, že Rusom ani nejde o to, či obyvateľov VPN služby kradnú údaje. Podľa jeho slov Kremľu iba vadí zvýšené používania služieb VPN. Preto sa rozhodli vyskúšať takúto taktiku, ktorá je mierená na kľúčových voličov. Tí totiž nemajú až také dobré technické znalosti, ako mladšia generácia. Shakirov ale upozornil aj na to, že Rusi majú v istom zmysle pravdu. Najmä bezplatné VPN služby sú totiž mimoriadne rizikové. Ak za nich používateľ neplatí, tak sa výnosy musia generovať inde a to často prebieha práve predajom údajov.

V nedávnej minulosti ruský cenzorský úrad dokonca zablokoval prvé populárne VPN služby v krajine, prostredníctvom ktorých miestni obyvatelia obchádzali cenzúru. V súvislosti s touto témou paradoxom zostáva, že ešte v apríli tohto roka Putinov hovorca priznal, že používa VPN služby. Peskov na otázku, či používa VPN uviedol, že „áno, nie je to zakázané“. Je ale možné, že v tom čase nemal informácie, s ktorými dnes prichádzajú rôzni miestni influenceri.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre