Čo naozaj škodí životnému prostrediu? Tri mýty o globálnom otepľovaní, o ktorých ste nevedeli!

Myslíte si, že Elektrické autá sú ekologickým spôsobom dopravy?

globalne oteplovanie
Zdroj: Vosveteit, Unplash (NASA)

Globálne otepľovanie je reálnou hrozbou, ktorej naša planéta čelí. Viacero aktivistov vyzýva svetové vlády, aby prešli na ekologickejšie spôsoby fungovania. Na konci roku 2019 sa švédska aktivistka, Greta Thunbergová odmietla cestovať lietadlom, pretože produkuje priveľa emisií, čím prispieva k zničeniu našej planéty. Océan preplávala na jachte, poháňanej solárnou energiou.

Mala však Greta pravdu? Svetom koluje niekoľko mýtov o globálnom otepľovaní, na ktoré sa rozhodol poukázať YouTube kanál Ridddle. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na povrch vychádza fakt, že lietadlá nie sú tým najhorším, čo mohlo našu planétu stretnúť. Prekvapivou informáciou je fakt, že vedci sa nevedia zhodnúť na tom, či lietadlá prispievajú ku globálnemu otepľovaniu, alebo naopak, našu planétu ochladzujú. Je pravdou, že aj lietadlá prispievajú k uhlíkovej stope, no emisie, ktoré vytvárajú tvoria len 2.5% oxidu uhličitého, ktoré ľudia vytvoria. Ďalším produktom lietadiel je vodná para, ktorá vzniká spaľovaním leteckého paliva. Tá vedie ku vzniku oblakov, ktoré nás môžu ochrániť pred vysokými teplotami. 

Väčšou hrozbou sú benzínové autá, ktoré tvoria 14% oxidu uhličitého. Okrem toho do ovzdušia vypúšťajú ďalšie látky, ktoré nielenže prispievajú k vyšším teplotám, no môžu vyvolať aj rakovinu. Nepomáha ani fakt, že áut sa na svete nachádza neporovnateľne viac, ako lietadiel.

Vlaky sú ďalším dopravným prostriedkom, ktorý zdraviu našej planéty nepridáva. Sami o sebe neprodukujú veľa oxidu uhličitého, no potrebujú elektrinu, ktorá je vyrábaná v elektrárňach. Elektráreň, ktorá produkuje elektrinu pre 200-tisícové mesto, dokáže vyprodukovať až 5 kiloton oxidu uhličitého za deň. 

Ničivý dopad na životné prostredie

Ďalším mýtom je to, že elektrické autá sú čistejšie, ako spaľovacie motory. Je pravda, že počas používania elektrických áut vzniká menej emisií, ako používaním spaľovacích motorov, no výroba týchto áut má ničivý dopad na životné prostredie. Zároveň treba vziať do úvahy, že elektrické autá sa musia nabíjať, čím sa opäť dostávame k elektrárňam, ktoré sa častokrát spoliehajú na uhlie, alebo ropu. Nové štúdie dokázali, že škoda, ktorú elektrické autá napáchajú na životnom prostredí je len o 20% menšia, ako v prípade benzínových áut.

Posledným mýtom je, že papierové poháriky sú šetrnejšie k životnému prostrediu, než plastové poháriky. Papierové poháriky môžu byť nebezpečnejšie, než plastové poháriky. To, čo je bežne vydávané za „papier“ papierom v skutočnosti nie je. Každý papierový pohárik totiž využíva vrstvu celofánu na to, aby dokázal udržať vašu kávu, či iný nápoj, vo vnútri nádoby. Takéto poháriky zároveň nie sú vôbec recyklované.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre