Seká vám smartfón? Toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa tak deje. Odstráňte ich, potom vám pôjde ako nový

Ak smartfón seká a nepracuje tak ako má, stále s tým vieme niečo spraviť.

zamrzanie a sekanie smartfonu
Zdroj: Antonio Guillem / Shutterstock.com, Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Neaktualizované aplikácie

V akejkoľvek aplikácií môže nastať chyba. Staršie verzie aplikácie nemusia ladiť s novšou verziou operačného systému alebo naopak. Preto ak sa stretávate so sekaním, skontrolujte si či máte aktualizovaný operačný systém a aj aplikácie.

Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Zle ukončené aplikácie

Počas chodu sa aplikácie a procesy ukladajú do pamäte RAM, z ktorej má ku nim zariadenie takmer okamžitý prístup. Môže sa však stať, že sa aplikácia ukončí zle a v pamäti ostane uložená časť kódu. Ak sa takto zle ukončia dve-tri aplikácie, pamäť RAM sa zapĺňa rýchlejšie než obyčajne, čo opäť vedie k zlému chodu zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Riešením môže byť reštart smartfónu, kedy sa prakticky celá pamäť RAM vyčistí. Ak vám teda seká smartfón, skúste staré dobré „vypnutie a zapnutie“, skutočne vám to môže pomôcť.

V telefóne môžete mať vírus

Rovnako treba povedať, že v smartfóne môžete mať aj škodlivý softvér. Ten sa mohol do neho dostať napríklad potom, ako ste si stiahli do zariadenia aplikáciu z iného zdroja, ako je Obchod Play. Prípadne ste si stiahli infikovaný súbor, napríklad z e-mailu a ten vám zavíril smartfón. Vírus v smartfóne zväčša potrebuje na svoje fungovanie mnoho zdrojov telefónu a to z dôvodu, že zaznamenáva aktivitu používateľa a odosielajú ju ďalej. V každom prípade, ak došlo k náhlemu poklesu výkonu vášho telefónu, tak existuje veľká pravdepodobnosť, že máte v ňom malware.

Pozrite sa, ktoré aplikácie míňajú zdroje zariadenia

Rovnako treba povedať, že rokmi sa vám v smartfóne mohli nakopiť desiatky ak nie stovky aplikácií. Mnohé z nich môžu pracovať na pozadí telefónu, a tým pádom potrebujú na svoje fungovanie jeho zdroje. Dobre je preto ešte predtým, ako siahnete po novom mobile, pozrieť sa, ktoré aplikácie míňajú najviac zdrojom smartfónu. Následne tieto aplikácie odstráňte zo smartfónu a sami uvidíte, či to pomohlo alebo nie.

Starý hardvér

Ako sme už na začiatku spomenuli, príčinou sekania môže byť aj zastaraný hardvér. Ak už zariadenie vlastníte niekoľko rokov, môže sa stať, že s novšími verziami operačného systému alebo aplikácií sa už nevysporiada tak dobre. Zároveň komponenty majú už nejaké opotrebovanie. Hlavne batéria postupom času degraduje a jej zlá funkcia sa môže prejaviť aj na výkone a sekaní celého zariadenia.

Proti staršiemu hardvéru neexistuje iný liek, ako kúpa nového zariadenia. Ak už telefón nefunguje tak ako má, rýchlo sa vybíja, seká alebo mrzne, v tomto prípade sa už oplatí zainvestovať do novšieho modelu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre