Šanca, že nájdeme planétu s vodou sa zvýšila až o stonásobok: S týmto sme doteraz nerátali!

Šance že nájdeme vo vesmíre planétu s vodou sa drasticky zvýšili. Vedci predstavujú niečo, čo sme doteraz prehliadali. Voda je oveľa častejšou, než sme si mysleli.

Exoplaneta
Zdroj: flickr.com (Hubble ESA) (CC BY 2.0)

Existuje vo vesmíre život? Na to, aby ho vedci našli pátrajú po planétach, na ktorých by prevládali rovnaké alebo podobné podmienky ako na Zemi. Nová štúdia naznačuje, že exoplanét s vodou môže byť oveľa viac, než sme spočiatku predpokladali.

Štúdiu vedci prezentovali na konferencii Goldschmidt Conference, ktorá sa odohráva v Lyone. Vedúcim práce je doktor Lujendra Ojha, ktorý naznačuje, že aj keď podmienky pre vodu nie sú na povrchu planéty ideálne, veľa hviezd môže mať okolo seba planéty, ktoré majú vhodné podmienky pod povrchom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Prítomnosť vody na planéte je jedným z najdôležitejších predpokladov obývateľnej planéty. V našej práci prezentujeme, že sa táto látka môže nachádzať aj na miestach, ktoré sme predtým nebrali do úvahy. To výrazne zvyšuje šance na objavenie sveta, ktorý by mohol teoreticky ukrývať život,“ tvrdí Ojha.

Zem je v podstate šťastnou planétou, pretože sa nachádzame v správnej vzdialenosti od Slnka a atmosféra má dostatočné množstvo skleníkových plynov na to, aby mohla voda existovať v kvapalnom skupenstve. Skleníkové plyny sú v súčasnosti vzhľadom na globálne otepľovanie problémom, no ak by o všetky Zem prišla, teploty na povrchu by boli približne -18 stupňov Celzia.

„Pri takýchto teplotách väčšina vody na povrchu zamrzne. Niečo také sa v minulosti naozaj stalo, no neznamená to, že voda zamrzne úplne všade,“ vysvetľuje Ojha.

Voda pod povrchom

V práci vedci našli dva hlavné spôsoby, akými môže planéta generovať teplo, aby pod povrchom udržala tekutú vodu. Autori štúdie skúmali planéty, ktoré možno za bežných okolností nájsť okolo hviezd podobných Slnku. Predpokladá sa, že 70% hviezd v Mliečnej dráhe sú „slnká“ alebo inak žlté trpaslíky. Okolo týchto typov hviezd zvyknú obiehať menšie pevné planéty.

Výskumníci zistili, že rozpad rádioaktívnych prvkov v interiéri planéty môže generovať dostatočné množstvo tepla na to, aby si planéta pod povrchom udržala vodu v tekutom skupenstve.

„Než sme začali túto štúdiu, predpokladali sme, že vodu bude mať len 1 planéta na stovku hviezd. Z našej novej štúdie vyplynulo, že vodu môže mať jedna planéta na hviezdu. Znamená to, že voda sa môže vyskytovať až stokrát častejšie, než sme mysleli. Len v Mliečnej dráhe sa nachádza 100-miliárd hviezd, čiže šance na objavenie života sú naozaj dobré,“ hovorí Ojha.

Aj v našej Slnečnej sústave sa nachádza niekoľko objektov, ktoré by mohli pod povrchom ukrývať vodu. Sú nimi mesiace Europa a Enceladus. V tomto prípade však teplo vytvárajú gravitačné interakcie mesiaca a obrej planéty okolo ktorej obiehajú. Tieto gravitačné interakcie deformujú interiér planéty a tým vytvárajú teplo.

Podobne ako v prípade týchto mesiacov, aj planéty môžu vygenerovať dostatok tepla na to, aby udržali pod povrchom vodu v kvapalnom skupenstve. Tento proces prebieha vo väčšom merítku. Vedci takéto planéty a mesiace nazývajú „ľadové svety“ a k jednému sa už čoskoro vyberie aj misia agentúry NASA. Ak všetko pôjde podľa plánu, už o rok by mala odštartovať misia Europa Clipper, ktorá poputuje k mesiacu Jupitera, Europe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre