Ruskom podporovaní hackeri plánujú kybernetické útoky na krajiny, ktoré podporujú Ukrajinu, tvrdia úrady

Ruskí hackeri by mohli čoskoro spustiť vlnu kybernetických útokov proti krajinám, ktoré vo vojne otvorene podporujú Ukrajinu, tvrdia úrady.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Aktuálny vojenský konflikt u nášho východného suseda sa nevedie len na súši, ale aj na kybernetickom fronte, ktorý zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu. Vojnu odmietol celý demokratický svet vrátane hackerov, ktorí od začiatku invázie realizujú jeden útok za druhým na ruské inštitúcie a firmy. Do pozornosti sa dostávajú najmä útoky hackerov z Anonymous, ktorí už viackrát ukázali, že ich sila v kybernetickom priestore je obrovskou. Rožky ale vystrkujú aj Rusi, no zdá sa, že jedna z hlavných hackerských vĺn ešte len príde, tvrdí Jeremy Fleming z britskej spravodajskej a bezpečnostnej organizácie (GCHQ). Na tému upozorňuje portál cybernews.com. Spomedzi posledných kybernetických útokov Rusov môžeme napríklad spomenúť distribúciu falošného softvéru Liberator, ktorý mal pôvodne narúšať chod ruských stránok, ale namiesto toho inštaloval škodlivý malware do zariadení útočníkov.

Ruskí hackeri hľadajú ciele, na ktoré sa zamerať

Fleming hovorí, že zaznamenali zvýšenú aktivitu ruských kybernetických agentov, ktorí hľadajú vhodné ciele v krajinách, ktoré otvorene kritizujú ruskú inváziu na Ukrajine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Videli sme náznaky, že ruskí kybernetickí agenti pokračujú v hľadaní cieľov v krajinách, ktoré sú proti ich činom,“ uviedol šéf GCHQ.

Fleming bohužiaľ bližšie nespresnil, ktoré krajiny sú v hľadáčiku ruských hackerov a ani neuviedol, čo by mala byť podstata týchto kybernetických útokov. Môžeme ale predpokladať, že pôjde o významné organizácie naprieč jednotlivými krajinami z verejného a súkromného sektora.

S podobnými tvrdeniami, ako prišiel šéf britskej spravodajskej organizácia, prichádza aj Cybersecurity Advisory (CSA). Ide o organizáciu, ktorá združuje kybernetických expertov z krajín, ako sú USA, Kanada, Austrália, Veľká Británia, či Nový Zéland.

Úrad informuje, že viacero hackerov verejne prisľúbilo podporu ruskej vláde. Rovnako títo hackeri deklarovali rôzne kybernetické operácie ako odvetu za ofenzívu hackerov namierenú proti ruskej vláde a ruskému ľudu. Niektoré skupiny pohrozili aj kybernetickými operáciami proti krajinám a organizáciám poskytujúcim materiálnu podporu Ukrajine. Znamená to, že aj Slovensko môže byť v hľadáčiku ruských hackerov.

Americké, austrálske, kanadské, novozélandské a britské úrady pre kybernetickú bezpečnosť preto aktívne volajú potom, aby obrancovia sietí kritickej infraštruktúry, boli pripravení na potenciálne kybernetické hrozby – vrátane deštruktívneho malvéru, ransomvéru, DDoS útokov a kybernetickej špionáže.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre