Je kúpa vlajkového smartfónu dobrou voľbou, aby ste uchovali hodnotu peňazí? Nemáme pre vás dobré správy

Vlajkové smartfóny, najmä tie s Androidom, si nedokážu udržať dlho cenu potom, ako ich kúpite. Týka sa to aj telefónov Samsung, ukazuje štúdia.

Samsung Galaxy S22_recenzia_predna stena_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri kúpe smartfónu mnohí z nás siahnu aj po drahšom modely telefónu a to v domnienke, že ho môžu neskôr pri výmene zariadenia pomerne draho predať. Výskum spoločnosti SellCell, čo je americká webová stránka, ktorá sa zaoberá kúpou a predajom zánovných telefónov, poukazuje na to, že investícia do drahšieho zariadenia nemusí byť dobrou voľbou. Platí to najmä v prípade vlajkových telefónov s Androidom.

Výskum sa venoval vlajkovým smartfónom od spoločností Apple, Samsung a Google. Išlo konkrétne o modely telefónov iPhone 13 128/256/512 GB, iPhone 13 Mini 128/256/512 GB, iPhone 13 Pro 256/512 GB/1 TB, iPhone 13 Pro Max 256/512 GB/1 TB, Galaxy S22 5G 128/256GB, Galaxy S22 Plus 5G 128/256 GB, Galaxy S22 Ultra 5G 128/256/512 GB/ 1TB, Pixel 6 128/256GB a Pixel 6 Pro 129/256/512 GB.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vlajkové zariadenia s Androidom strácajú cenu rýchlejšie ako iPhone telefóny

Spoločnosť následne sledovala cenu modelov smartfónov vyššie dva mesiace po kúpe a to v dvoch prípadoch. Ak vyzeral model telefónu ako nový, a ak bol v dobrom stave, kedy bolo vidno na ňom mierne známky poškodenia. Môže ísť napríklad o drobné škrabance.

V prvej tabuľke môžete vidieť sumárne priemerné hodnoty poklesu cenu smartfónov vo vynikajúcom stave. V prípade modelového radu Galaxy S22 je cena zariadenia nižšou o 46,8%. V prípade modelov Pixel 6 cena je nižšou o 43,1%, resp. 41,5%. V prípade iPhonov cena telefónov je nižšou o 18,7%, resp. 16,4%. Zaujímavosťou výskumu je, že po prvom mesiaci je pokles ceny o niečo výraznejším pri telefónoch iPhone a Pixel, ako keď používateľ predáva telefón v druhom mesiaci potom, ako ho kúpil. Rozdiel vo finálnej cene nie je ale významný.

pokles ceny modelov telefonov_1
Zdroj: sellcell.com

Nižšie v tabuľke si môžete pozrieť priemerný pokles ceny zariadení po prvom, resp. druhom mesiaci, ak je smartfón v dobrej kondícii.

pkles ceny mdelov telefonov_2
Zdroj: sellcell.com

Prejdime teraz ale k podrobným číslam, prostredníctvom ktorým sme sa dostali k poklesu priemerných cien telefónov modelových rád vyššie. Nižšie v tabuľke si môžete pozrieť model po modely, ako stráca hodnotu po prvom, resp. druhom mesiaci používania. Tabuľka zároveň poukazuje na dva prípady, a to keď je model telefónu výzorovo novým, a keď je v dobrej kondícii.

vyvoj ceny smartfonov_3
Zdroj: sellcell.com

Prekvapili vás výsledky štúdie vyššie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. Mimochodom, pozeráte sa pri kúpe smartfónu aj na to, koľko bude stáť pri jeho ďalšom predaji?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre