Rozpoznajte falošnú aplikáciu: Takto viete zistiť, že s aplikáciou, ktorú sa chystáte stiahnuť do mobilu, nie je všetko v poriadku

Aj do oficiálnych obchodov s aplikáciami dokáže preniknúť škodlivý softvér. Takto ho viete rýchlo rozpoznať a vysporiadať sa s ním.

Ako rozpoznať falošné aplikácie v Obchode Play?
Zdroj: Pixabay (Neo_Artemis, u_ihw9gfz0de, CristianoTavares, succo), Úprava: Vosveteit.sk

Podvodné aplikácie sú v online priestore závažným problémom. V nedávnom článku sme vám predstavili aké najčastejšie malvéry zvyknú kyberzločinci do falošných aplikácií ukrývať a dnes si povieme, ako môžete jednoducho falošnú aplikáciu spoznať ešte predtým, ako si ju stiahnete do smartfónu.  

Ešte predtým ale varujeme, aby ste nikdy nesťahovali aplikácie z neoficiálnych obchodov. Práve na týchto miestach najčastejšie nájdete aplikácie, ktoré vám okrem zábavnej hry do smartfónu stiahnu aj zákerný malvér. Množstvo falošných aplikácií však dokáže obísť bezpečnostné opatrenia obchodu Google Play a stiahnuť si ich môže prakticky hocikto. Tu sa odporúča vždy pred stiahnutím skontrolovať niekoľko vecí, ktoré vám môžu viac napovedať o tom, či je aplikácia legitímna alebo nie. Poznávacie znaky podvodnej aplikácie si ukážeme nižšie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako spoznať podvodnú aplikáciu? 

Pozrite sa na recenzie aplikácií

Ako prvé si skontrolujte recenzie. Ak aplikácia nerobí čo má, je plná reklám, seká, padá, alebo vôbec nefunguje, ľudia sa o tieto nedostatky podelia recenziou. Zároveň v recenzii radi spomenú, ak im aplikácia spôsobila problémy, napríklad malvér. Akékoľvek varovania pred malvérom by ste nemali brať na ľahkú váhu.  

Častokrát sa stáva, že si kyberzločinci zaplatia recenzie. Takéto recenzie nepôsobia prirodzene, znejú až príliš dobre na to, aby boli pravdivé alebo nájdete niekoľko na hlásku rovnakých recenzií za sebou. To všetko sú varovné signály toho, že recenzie nepochádzajú od skutočných užívateľov. V prípade akéhokoľvek podozrenia ale odporúčame radšej nájsť alternatívu.

Podozrivé názvy vývojárov alebo vydavateľov

Rovnako sa pozerajte aj po tom, kto stojí za aplikáciou. Ak je za ním meno, ktoré vyzerá ako názov inej známej spoločnosti, tak môže ísť o pokus o podvod, kedy sa útočník snaží vyvolať vo vás pocit dôveryhodnosti, že ide o regulárnu a známu aplikáciu. Taktiež vám odporúčame pozrieť sa na ďalšie aplikácie vývojára a na jeho renomé, a to hlavne pri aplikáciách, ktoré pracujú s citlivými údajmi.

Pochybný vzhľad a funkčnosť

Ak aplikácia vyzerá nekvalitne už na prvý pohľad, má zlý dizajn, ktorý nespadá do tohto storočia alebo nefunguje tak, ako by mala, môže to byť indikátor, že je to falošná aplikácia.

Pozrite sa na počet stiahnutí 

Ďalším podozrivým znakom je počet stiahnutí. Legitímne aplikácie si stiahli už milióny alebo až miliardy ľudí. Ak si chcete stiahnuť aplikáciu a vidíte, že si ju stiahlo len niekoľko tisíc užívateľov, buďte opatrní.  

Zároveň ale skontrolujte aj to, kedy bola aplikácia publikovaná. Ak ide o novú aplikáciu, pravdepodobne bude mať len hŕstku stiahnutí. Pozor si dávajte, ak ju vývojár publikoval relatívne nedávno a má vysoký počet stiahnutí. To môže byť rovnako znakom, že niečo nie je v poriadku.

Ešte pred kliknutím na tlačidlo stiahnuť je dobré informovať sa o povoleniach, ktoré si aplikácia vyžaduje. Túto informáciu nájdete na karte aplikácie v Obchode Play. O citlivých povoleniach viac informujeme v tomto článku, no základom by malo byť to, že aplikácia by mala vyžadovať len tie povolenia, s ktorými by reálne na základe jej funkcií mohla pracovať. Ak si poznámkový blok pýta prístup k histórii vašich SMS správ, viete, že niečo nie je v poriadku.  

Aj časté aktualizácie naznačujú, že by ste sa aplikácii mali vyhnúť. Hoci nemusí ísť hneď o podvod, časté aktualizácie naznačujú, že má aplikácia veľa bezpečnostných medzier.  

Pozrite sa na ikonu aplikácie, či sa nepodobá na inú známu službu

Rovnako sa pozrite aj na ikonu aplikácie. Ak sa podobá na inú, ako keby jej vypadla z oka, napríklad na logo nejakej banky, tak vedzte, že je vysoké riziko, že ide o podvodnú aplikáciu. Útočníci často maskujú svoje aplikácie za iné známe aplikácie, aby získali dôveryhodnosť u používateľov.

Ako sa chrániť pred podvodnými aplikáciami?  

Ak ste si omylom stiahli podvodnú aplikáciu, odporúčame ju hneď odinštalovať, reštartovať smartfón a zapnúť kontrolu antivírovým programom, ktorému dôverujete. Ak nesťahujete aplikácie z obchodov tretích strán, v Obchode Play sa môžete chrániť tak, že budete opatrní a skontrolujete podozrivé znaky, ktoré opisujeme vyššie.  

Vo všeobecnosti by ste nemali klikať na žiadne odkazy, ktoré vám môžu prísť a v ktorých sa vás podvodník snaží presvedčiť o stiahnutí novej, “super” aplikácie. Ak hľadáte konkrétnu aplikáciu cez vyhľadávač, dvakrát si skontrolujte, či ste naozaj klikli na oficiálny portál vývojára. Hlavne pri populárnejších aplikáciách hackeri vytvárajú falošné domény, ktoré sa podobajú na legitímny portál aplikácie. Ich URL adresa sa môže líšiť len úmyselným preklepom v jednom písmenku, alebo inou doménou (napríklad .sk namiesto .com).  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre