Rover Perseverance zachytil „prašného diabla“: Pozrite sa, ako sa drobné tornádo prechádza hrebeňom Marsu

Prašní diabli sú malé a slabé víry, ktoré sa objavujú na červenej planéte. Vedci ich nedokážu predpovedať, odhalenie jedného je preto vzácnosť.

Rover Perseverance zachytil na povrchu Marsu troch prašných dablov
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Koncom augusta sa roveru Perseverance podarilo zachytiť na Marse “prašného diabla”, drobný vír vzduchu, ktorý sa premával po hrebeni Thorofare.  

Americká NASA zverejnila video, ktoré sa skladá z 21 záberov, ktoré rover nahrával v štvorsekundových intervaloch. Výsledné video je zrýchlené 20-krát. Ako informuje americká NASA, rover zachytil prašného diabla 30. Augusta, alebo 899. sol, teda marťanský deň svojej misie. Tento úkaz zachytila jedna z navigačných kamier roveru.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Marťanské tornáda sú typicky oveľa slabšie a menšie ako tie na Zemi. Vedci zároveň vysvetľujú, že aj cez tieto úkazy sa na povrchu planéty prenáša prach. Prašní diabli slúžia vedcom na lepšie pochopenie marťanskej atmosféry a vylepšenie predpovede počasia. Tento konkrétny vír sa od roveru nachádzal približne 4 kilometre a pohyboval sa smerom z východu na západ rýchlosťou približne 19 km/h. Výskumníci vypočítali jeho šírku na 60 metrov. Perseverance zachytil len spodok víru.  

“Na zábere síce nevidíme vrch prašného diabla, ale tento úkaz vrhá tieň, ktorý nám dáva pomerne dobrú predstavu o výške celého víru. Väčšina prašných diablov sú vertikálne stĺpy. Ak aj toto bol ten prípad, potom jeho výška mohla byť približne 2 kilometre,” vysvetľuje planetárny vedec mark Lemmon, člen Perseverance tímu.  

Prašní diabli nám umožňujú lepšie pochopiť počasie Marsu

Prašných diablov máme aj na Zemi. Tieto štruktúry vznikajú, keď sa stúpajúci teplý vzduch stretáva s klesajúcim chladným. Hoci sú marťanské verzie spravidla menšie, môžu byť aj väčšie ako podobné víry na Zemi. Častejšie sa na Marse objavujú počas jarných a letných mesiacov. Rover Perseverance sa momentálne nachádza na severnej pologuli planéty, kde je momentálne leto. Vedci zatiaľ nedokážu predpovedať, či sa prašný diabol objaví v určitej lokalite alebo nie.  

Hlavnou náplňou misie Perseverance je astrobiológia. Rover momentálne hľadá zaujímavé vzorky, ktoré by nám dokázali prezradiť, či sa na planéte v minulosti nachádza život, alebo či nejaké formy extrémofilných organizmov dokázali prežiť v krutom prostredí planéty dodnes. Všeobecne sa predpokladá, že pred miliardami rokov mal Mars vhodnejšie podmienky pre život. Atmosféra planéty bola hustejšia, teploty príjemnejšie a na povrchu sa mohla nachádzať voda, možno aj oceán. V takýchto podmienkach mohol vzniknúť život podobne ako na Zemi.  

Ak by aj na Marse život vznikol, podľa súčasného chápania evolúcie planéty nemal dostatok času na to, aby sa z neho vyvinulo niečo komplexnejšie ako mikroorganizmy. Aj na Zemi však žijú mikróby, ktoré si dokážu poradiť aj s mimoriadne nehostinným prostredím. Také mohli vzniknúť aj na Marse a teoreticky prežiť dodnes, no šance nie sú veľmi vysoké. Vzorky ktoré Perseverance nazbiera si v nasledujúcich rokoch zoberie iná misia, ktorá ich následne dopraví na Zem. Potom sa im budú venovať vedci v laboratóriách a tieto výskumy by nám mohli povedať, či na červenej planéte niekedy v minulosti existoval život.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre