SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Rover Perseverance si našiel „kamaráta“: Táto skala mieri na titul rekordmana

Tím za misiou Perseverance sleduje, kedy by sa mohla skala z kolesa roveru dostať von.

Z Marsu sa ku nám dostáva ďalšia kuriozita, ktorú tentokrát zachytil rover Perseverance. Ten si podľa všetkého našiel na červenej planéte kamaráta, v tomto prípade skalu, ktorá s ním cestuje všade, kam sa rover vydá. Prečo? Pravdepodobne preto, lebo táto skala uviazla v jednom z kolies roveru.

Nie je to len krátkodobé priateľstvo, pretože skalu si so sebou rover nesie už od februára tohto roku, informuje portál Universe Today. Dvojica spolu strávila už 100 solov alebo inak povedané, marťanských dní. Podľa všetkého skala nespôsobuje roveru žiadne problémy, no ako vtipne poznamenáva na svojom Twitteri Paul Byrne, „Skúste si predstaviť ten otrasný zvuk škrabania.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je možné, že jeden z mikrofónov roveru v budúcnosti tento zvuk zachytí a získame lepšiu predstavu o tom, čo musí rover každodenne počúvať. Študentka zapojená do misie Perseverance vysvetľuje, že toto nie je prvýkrát, čo sa do kolies roverov niečo dostalo. Pred osemnástimi rokmi podobné strasti zažíval aj rover Spirit a párkrát si to zažil aj rover Curiosity.

„Nie je jasné ako dlho sa môžu skaly v kolese roveru udržať. Zvyknú však vypadnúť po niekoľkých týždňoch. V tomto prípade je skala v kolese roveru Perseverance rekordmanom,“ vysvetľuje Eleni Ravanis.

Skalu možno vidieť hlavne na záberoch ľavej kamery monitorujúcej rizikový terén. Vedci tento objekt starostlivo sledujú a dúfajú, že sa im podarí zaznamenať moment, kedy vypadne. Keďže skala cestuje s roverom už viac ako 100 marťanských dní, vypadne v regióne, ktorý sa drasticky líši od miesta, kde sa skala na rover dostala. Tím misie vtipkuje, že v budúcnosti môžu zmiasť vesmírnych geológov, ak na skalu náhodne natrafia.

Planéta plná zaujímavostí

Skala v kolese roveru sa pridáva k rozrastajúcemu sa zoznamu vesmírnych kuriozít, ktoré zachytili misie na povrchu červenej planéty. Rover Curiosity minulý mesiac zachytil pozoruhodnú štruktúru, ktorá pripomína kmeň stromu. S najväčšou pravdepodobnosťou ale ide o zatvrdnuté časti väčšej a krehkejšej štruktúry. Keď sa jemnejšie časti uvoľnili, ostalo len toto zvláštne jadro.

Zvláštne štruktúry sa pridávajú ku zbierke marťanských kuriozít
Zdroj: Twitter (SETI)

Medzi zaujímavejšie úkazy ale rozhodne patrí aj „vchod do mimozemského chrámu“. O objav sa opäť postaral rover Curiosity. V tomto prípade si všimol štruktúru, ktorá pripomínala umelo vytesaný vchod. Fotografia podnietila vznik rôznych konšpirácií a niektorí sa dokonca domnievali, že sa vo vchode ukrýva postava vykúkajúca von.

Dvere do mimozemského chrámu z inej perspektívy: Záhada vyriešená?
Zdroj: Twitter (Mick West), Úprava: Vosveteit.sk

Profesionálny vyvracač konšpiračných teórií, Mick West, ale ukázal zábery z inej perspektívy, na ktorých lepšie vidno rozmery štruktúry. Ak by sa na Marse nachádzal život, išlo by o postavičky vysoké len niekoľko centimetrov podľa odhadovanej výšky „marťanských dverí“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close