Roboty v CAPTCHA testoch dokážu lepšie preukázať, že sú ľuďmi, než ľudia

CAPTCHA je dobre známa a otravná funkcia, ktorá má zistiť, či sme reálny človek alebo nie. Internetové roboty dokážu už lepšie preukázať, že sú ľuďmi, než ľudia.

Aký test captcha nám vadí najmenej?
Zdroj: Unsplash (Karen Grigorean), Wikimedia (Google - Public Domain)

Už viac ako dve desaťročia používajú webstránky a iné webové služby systém CAPTCHA, ktorý dokáže rozlíšiť normálneho užívateľa od bota, teda počítač, ktorý sa pokúša vydávať za človeka.

Určite ste sa s týmto systémom stretli aj vy. Ide o sériu drobných úloh, napríklad kliknutie na obrázky ukrývajúce určitý objekt alebo vpísanie graficky upravených slov do textového poľa. Hlavnou myšlienkou za systémom CAPTCHA je, že počítačový bot „nevidí“ slová, ktoré sú vložené na internetovú stránku ako obrázok, alebo nedokáže rozoznať na ktorej fotografií sa ukrýva semafór alebo prechod pre chodcov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Boti sú rizikovým faktorom pre akúkoľvek stránku. Ako sme už naznačili, vydávajú sa za reálnych užívateľov, pričom sú naprogramovaní tak, aby si vytvárali falošné účty, prostredníctvom ktorých môžu napríklad uverejňovať falošné recenzie, kradnúť obsah, vytvárať dezinformačné príspevky, zaťažovať stránku alebo v horšom prípade obťažovať reálnych užívateľov. Jeden bot sám o sebe veľa škody nenarobí, no tieto útoky sa väčšinou odohrávajú vo veľkých merítkach.

CAPTCHA sa stále považuje za efektívny spôsob ochrany, vďaka tomu, že nám dá urobiť nejakú úlohu, ktorá nám nerobí problém, no pre stroj nesmierne náročná až nemožná. Medzi prvé formy CAPTCHA patrilo prepísanie deformovaného textu, no vďaka pokrokom v technológii už túto formu ochrany dokážu vyspelejšie stroje ľahko prelomiť. Ďalším problémom je, že niekedy riešenie CAPTCHA ochrany posúvajú do „fariem“, kde sú ľudskí pracovníci platení za riešenie týchto drobných úloh.

V rámci novej štúdie výskumníci pozreli na niekoľko foriem CAPTCHA ochrany. Skúmali jednoduché prepisovanie textu, klikanie na správe obrázky, presúvanie vecí na správne miesto alebo rôzne minihry, ktoré mali ľudskú totožnosť overiť zábavným spôsobom. Sledovali pritom aké typy CAPTCHA testu užívatelia vyriešili najrýchlejšie a aké typy testov preferovali.

Otravné CAPTCHA úlohy

Prirodzene ľuďom zaberie najmenej času vyriešiť úlohy s prepisovaním textu. Nasledovali klikacie CAPTCHA úlohy a pri iných sa čas vyriešenia značne líšil. Niektorí ľudia však stále zvládli vyriešiť aj objektívne náročné testy relatívne rýchlo, teda pod 10 sekúnd. Čo sa týka obľúbenosti, ani jednu z existujúcich foriem CAPTCHA testu nemajú ľudia špecificky radi alebo nie. Užívatelia však majú radšej tie testy, ktoré zaberú menej času.

Zároveň sa ukázalo, že boti nielenže dokážu tieto testy vyriešiť rovnako ako my, no zároveň to dokážu rýchlejšie ako človek. Len pre porovnanie, roboty dokončili s presnosťou 99,8 percent úlohy za menej ako sekundu, zatiaľ čo ľuďom trvalo zvládnutie úloh 9 až 15 sekúnd a úspešnosť sa pohybovala niekde medzi 50 až 84 percentami.

Štúdia dokázala, že v riešení úloh CAPTCHA môže byť výrazný časový rozdiel. Nie vždy môže čas hrať úlohu v tom, či sa nám určitý test CAPTCHA páči alebo nie. Vedci zistili aj to, že v niektorých prípadoch môžu ľudia riešenie tejto úlohy vzdať. Závisí to na súhre rôznych okolností.

Technológia napreduje bleskovým tempom a počítače sa stávajú čoraz výkonnejšie. Spolu s tým si zvládajú poradiť aj s radou CAPTCHA úloh. Tie sa musia prispôsobiť a sú čoraz náročnejšie nielen pre ľudí, ale aj pre stroje. Štúdia sa pozrela na existujúce faktory a pokladá za dôležité poznať postoj ľudí k týmto úlohám. To môže pomôcť ďalším štúdiám pri návrhu lepších spôsobov, ako rozoznať človeka od stroja.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre