Google zruší najviac otravný prvok, s ktorým sa stretávame všetci: Pozrite sa, čo nahradí CAPTCHAu

Google má v rámci prehliadača Chrome nahradiť CAPTCHA overenie novým spôsobom overenia. S týmto sa po novom stretneme.

Vyhladavac Google_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako veľmi absurdný vám príde spôsob overovania toho, či stránku naozaj navštevuje človek? S overením typu CAPTCHA ste sa pravdepodobne stretli aj vy, pričom môže mať viacero podôb. Najčastejšie sa stretávame s vyberaním z obrázkov, na ktorých sa nachádzajú napríklad autá, priechody pre chodcov či semafory. Niekedy však stačí zakliknúť okienko a systém vyhodnotí, či ste naozaj ľudskou bytosťou. Toto overenie využívajú stránky preto, aby sa vyhli botom, ktoré by mohli ich stránku preťažiť alebo vykonávať úkony namiesto ľudskej osoby. Portál andro4all.com nás však teraz informuje o tom, že tomuto overovaniu má byť koniec. Stránky prejdú na oveľa pohodlnejší spôsob overovania návštevníka.

Po konci hesiel aj koniec CAPTCHA overenia

Len nedávno sme vás informovali o tom, že Google plánuje klasické heslá do budúcna nahradiť autentifikačnými kľúčami, tzv. passkeys. Prvá služba, teda konto Google, už vieme overovať týmto spôsobom, kedy budeme môcť zabudnúť na naše heslo ku kontu Google. Rovnako ako postupne do úzadia odchádzajú heslá, tak aj overenie typu CAPTCHA sa v blízkej dobe dočká odchodu do dôchodu. Aktuálne sa nový spôsob overovania ľudskej bytosti už overuje v rámci Chrome Canary.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google Chrome_titulka
Zdroj: viewimage / shutterstock.com

Chrome Canary aktuálne prináša riešenie, ktoré toto absurdné overovanie vyberaním obrázkov s obsahom automobilov ukončí. Po novom tak stránky majú využívať menšie množstvo informácií o používateľovi, ktoré im ponúkne prehliadač Chrome. Namiesto overenia CAPTCHA tak stránka zistí, aká bola vaša predchádzajúca aktivita a vyhodnotí, či sa ste ľudskou bytosťou alebo na stránku práve vstúpil automatický bot. Stránky taktiež budú môcť využívať samooverovacie mechanizmy na kontrolu vašich údajov s údajmi webovej stránky. Takýmto spôsobom sa bude môcť overiť, či ste skutočne človek.

Prehliadanie bude môcť byť rychlejšie

S vynechaním CAPTCHA overenia môže byť prehliadanie o niečo rýchlejšie, informuje Google. Vynechajú sa tak nepotrebné kroky k tomu, aby ste vyberali obrázky. Dlho šlo o jediný spoľahlivý spôsob, akým si stránky mohli zabezpečiť to, že ich nevyužívali automatickí boti. Ak však budeme úprimní, overenie týmto spôsobom bolo pomerne otravné a nie každý ho preferoval.

Google rovnako informuje o tom, že alternatíva ku CAPTCHA overeniu nebude používateľom sledovať ich históriu prehliadania. Tá bude rovnako súkromnou tak, ako tomu bolo doteraz. Stránky si tak budú prezerať len niektoré kľúčové informácie, no o aké pôjde zatiaľ nedokážeme špecifikovať. Veríme, že sa tieto informácie budú zdieľať v čo najrýchlejšej dobe ešte pred rozšírením nového spôsobu overovania.

Uvítate koniec overovania CAPTCHA aj vy? A aký ste mali k tomuto spôsobu overovania názor vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre