SpravodajstvoTechnológie

Robot so strašidelne podobnou mimikou k tej ľudskej, sa naučil novým kúskom. Pozrite si toto video!

Robot Ameca so schopnosťou napodobnenia ľudskej mimiky, sa naučil novým kúskom. Inžinieri zapracovali do tváre robota 12 nových ovládačov, s ktorými sa teraz učia pracovať.

Ešte v decembri minulého roka obletelo svet video s robotom Ameca. Vo videu sme mohli vidieť robota so strašidelne podobnou mimikou k tej ľudskej.

Za vývojom tohto stroja stojí spoločnosť Engineered Arts z Veľkej Británie. Jedným z cieľov firmy je vyvinúť schopnosť mimiky, ktorá by bola porovnateľná s ľudskou. Inžinieri spoločnosti totiž veria, že mimika robotov nám v budúcnosti pomôže pochopiť lepšie čítať a predpovedať, čo robot spraví, ale i to, čo si myslí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Robot nám má umožniť študovať interakciu medzi človekom a robotom – a vierohodná mimika tváre to značne uľahčuje.“, vysvetľujú svoje pohnútky súvisiace s vývojom robota inžinieri z Amecai Engineered Arts.

Ameca sa neskôr dostala do pozornosti verejnosti potom, ako zareagovala na pohyb prstami pred tvárou. Ameca ich odstrčila a chránila si osobný priestor. Toto konanie prekvapilo i samotných tvorcov robota.

Ameca sa naučila novým kúskom

Ubehlo približne 7 mesiacov odkedy vývojári nahrali na YouTube posledné video s robotom. To sa ale v týchto dňoch zmenilo. Inžinieri z Engineered Arts nahrali na server YouTube ďalšie video, ktoré má niečo málo cez 30 sekúnd. Na videu nižšie môžete vidieť nové výrazy robota, ktoré sa robot medzičasom naučil. Od pocitov radosti, cez šibalské žmurkanie, až po hnev.

„Pracovali sme na tom, aby sme #amecu naučili širšiu škálu výrazov tváre. Pridali sme 12 nových ovládačov – teraz je výzvou, ako ovládať všetky vyjadrovacie schopnosti“ popisujú video inžinieri na serveri YouTube.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Ameca je modulárny robot, vďaka čomu ho môžu vedci neustále aktualizovať a vylepšovať. Ešte koncom minulého roka inžinieri uviedli, že ho chcú naučiť i ďalšie schopnosti. Spomínali najmä chôdzu. V súčasnosti ale nevieme, kedy sa tak stane. Na svojich stránkach ale píšu, že majú vypracovaný kompletný výskum, prostredníctvom ktorého nadobudli teoretické znalosti. Tie ale musia premeniť ešte v prax.

Zaujímavosťou tohto projektu je i to, že hoci robot disponuje pokročilým softvérom, tak jeho inžinieri ho skôr definujú ako platformu pre vývoj AI. Čo to znamená? Engineered Arts vyvíja najmä robota schopného vykonávať rôzne úkony, ale vývoj AI a algoritmov chcú nechať na tretiu stranu. Inými slovami, Ameca je schránkou, ktorej život vo finále vdýchnu ďalší vývojári.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close