Ako zistiť, že sa vám niekto cudzí nabúral do Facebook účtu? Tieto veci si všímajte!

To, že sa vám niekto nabúral do vášho Facebook účtu za sebou zanecháva stopy. Na tieto veci si určite dajte pozor.

hacker facebook ucet
Zdroj: Vosveteit, dlpng, Pixabay.com

Sociálne siete ako Facebook ponúkajú pre používateľa viaceré vrstvy zabezpečenia. Najmä tie slabšie ako príliš jednoduché heslo však vedia zlyhať a do vášho účtu sa môže dostať iná osoba. To určite nie je nič príjemné. Na prvý pohľad to ale nemusí byť ľahko rozpoznateľná záležitosť. Preto sa dnes pozrieme na základné faktory, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť.

Pozmenené informácie

Mnohí útočníci majú za cieľ Facebook účty, ktoré sú vytvorené pár rokov a majú istý počet priateľov. Takéto účty totiž vyzerajú vierohodne pre rozposielanie rôznych podvodných ponúk a odkazov. Útočník sa ale často potrebuje zamerať na iný trh, tak pozmení rôzne informácie ako napríklad miesto bydliska alebo kontakt. Tieto informácie si viete preto rýchlo skontrolovať v nastaveniach v sekcii Osobné údaje a informácie o účte, prípadne priamo na vašom profile.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvláštne príspevky na profile

Útočník sa vie zamerať na vašich priateľov viacerými spôsobmi. Tým jednoduchším a menej nanúteným spôsobom je zdieľanie, prípadne písanie príspevkov na vašom profile. Tieto príspevky sa zobrazia vašim priateľom v ich aplikácii. Ak preto na svojom profile uvidíte príspevky, ktoré ste nepridávali, tak určite vykonajte kroky na zabezpečenie svojho účtu.

facebook dvojfázové overenie
Zdroj: vosveteit.sk

Zvláštne upozornenia

Pozornosť treba zbystriť aj v prípade zvláštnych upozornení. Na podozrivé príspevky, ktoré boli spomenuté vyššie, často reagujú boti, prípadne hackeri z iných ukradnutých účtov, aby zvýšili popularitu a dosah daného príspevku. Všetky tieto reakcie sa vám ale zobrazujú ako upozornenia (ak ste si to nezmenili v nastaveniach). Preto si určite všímajte aj to, aké upozornenia vám Facebook posiela.

Skontrolovanie prihlasovacej aktivity

Každé zariadenie, ktoré sa prihlási do Facebook účtu je zaznamenané. V nastaveniach v sekcii Heslo a zabezpečenie viete vybrať možnosť Kde ste prihlásený/-á, kde si viete pozrieť zoznam zariadení, z ktorých sa prihlasovalo do vášho účtu. Facebook vám taktiež napíše približnú polohu prihlásenia. Ak sa vám niektoré zariadenie v zozname nepozdáva, tak ho môžete po kliknutí na tri bodky odhlásiť. Zároveň určite zmeňte heslo.

Ako zistit ci vam niekto hackol facebook ucet_5
Zdroj: Vosveteit.sk

Vymknutie z účtu

Najzreteľnejší prípad je vtedy, keď vás útočník vymkne z vášho účtu. Ak zmenil iba heslo, tak si ešte viete poslať náhradné na váš e-mail. No v prípade, že útočník zmenil aj váš e-mail, musíte vykonať pokročilejšie kroky. Na tomto linku viete takúto udalosť nahlásiť (prípadne akúkoľvek z udalostí, ktoré boli spomenuté vyššie) a Facebook sa problémom bude následne zaoberať.

nahlasenie uctu ze bol hacknuty facebook
Zdroj: vosveteit.sk

O takejto udalosti by ste mali dať vedieť aj svojim priateľom. Tí totiž vedia dostať podvodné ponuky vo vašom mene. S vidinou toho, že ide o dôveryhodnú osobu vedia potom na podvod jednoducho naletieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre