RECENZIA: Honor 70 je elegán zo strednej vyššej triedy, ktorý je aj cenovo dostupný

Honor 70 poteší nielen nezvyčajným vzhľadom, ale aj ďalšími vlastnosťami.

Recenzia Honor 70_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Ešte v júli sa nám dostal do redakcie smartfón Honor Magic4 Pro, aktuálne jedno z najvýkonnejších zariadení na trhu. Tentokrát nám od toho istého výrobcu prišiel model Honor 70 a my sa spolu pozrieme na to, aký je tento telefón v praxi.

Honor 70: Balenie a konštrukcia

Väčšina veľkých výrobcov z balení telefónov odstraňuje nabíjačku. Honor sa ale vybral inou cestou a urobil dobre. Dôvodom je, že zariadenie vám príde hoci v nenápadnej škatuľke, tak v sebe ukrýva adaptér s výkonom 66W a gumený obal, ktorý potom, ako do neho vložíte telefón, tak ani nevidno.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Telefón je už na prvý pohľad pomerne veľký. Určite k tomu prispel aj 6,67“ displej, ktorý ako môžete nižšie vidieť, tak je po bokoch zaoblený. Toto zakrivenie displeja je typické skôr pre vlajkové lode, a nie pre modely zo strednej triedy. Hoci treba prízvukovať, že Honor 70 nie je lacným modelom, ale skôr patrí do kategórie vyššej strednej triedy. Rovnako musím povedať, že ohnutá obrazovka po bokoch pridáva viac na pocite, že telefón je tenším, ako v skutočnosti je. Rozmery smartfónu sú 161.4 x 73.3 x 7.9 mm.

Aj napriek svojej veľkosti, telefón je pomerne ľahkým. Jeho hmotnosť je príjemných 178 gramov. Ako už ale asi tušíte, tak prémiové materiály ako je sklo na chrbte alebo kov bo bokoch, nenájdeme. Nič to ale nemení na pocite, že telefón je spracovaný prémiovo a nepôsobí lacným dojmom. Platí to prinajmenšom pri modely v striebornom prevedení.

Čo musím vyzdvihnúť, tak je chrbát telefónu, ktorý už na prvý videnie zaujme. Je spracovaný bravúrne a rovnako musím pochváliť i to, že nie je „chytač“ odtlačkov prstov. Hoci pod určitým uhlom ich vidno. Aby som ale smartfón len nechválil, tak sa mi nepáčia kamerové moduly, ktoré vyčnievajú. Ak sa rozhodnete používať zariadenie bez obalu, tak potom, ako položíte telefón na stôl a poklepete po displeji, aby ste videli napríklad upozornenia, tak aj chrbát telefónu hlasno klepe po stole. Zachraňuje to ale ochranný obal, ktorý je schopný zadnú stranu vyrovnať.

Rozmiestnenie samotných ovládacích prvkov je bežné. V bočnej stene nájdete tlačidlá hlasitosti a uzamknutia. Tlačidlá sú vo všeobecnosti dobre nahmatateľnými a to aj pri ovládaní smartfónu jednou rukou. V spodnej časti je USB – C výstup hneď vedľa reproduktora a slotu pre dve nanoSIM karty. Ak by ste chceli do mobilu vložiť pamäťovú kartu, tak na to hneď zabudnite. Telefón túto možnosť neponúka.

Honor 70 recenzia podna hrana
Zdroj: Vosveteit.sk

Jeden z lepších displejov

Hoci zvolené materiály, z ktorých je vyrobený telefón, nie sú prémiové, tak to nemožem povedať o displeji, na ktorom Honor určite nešetril. Ako som vyššie spomínal, tak ide o 6,67“ displej typu OLED. Ponúka vysoké rozlíšenie 2 400 bodov x 1080, čo predstavuje hustotu pixelov 395 ppi. Pomer strán displeja je 20:9.

Honor 70 displej_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Poteší aj vysoká frekvencia snímok obrazovky za sekundu, ktorá sa zastavila na 120 Hz s funkciou dynamického prispôsobenia. Na druhej strane ale musím povedať, že chýba mi tu možnosť manuálne nastavenia na 90 Hz. Pre tých, ktorí nevedia, tak frekvencia Hz vplýva na celkovú výdrž batérie pričom platí, že čím rýchlejšie sa obnovuje obrazovka, tak tým viac energie potrebuje na svoje fungovanie.

Honor 70 frekvencia displeja
Zdroj: Vosveteit.sk

Maximálny jas displeja je 800 nitov, čo sa môže zdať pre niekoho málo. Nestretol som sa ale s problémami, že by som nevidel na displeji obsah a to ani potom, ako na displej priamo svietilo slnko. Aby som nezabudol, tak nechýba ani podpora HDR10+. Ďalej musím spomenúť, že podanie farieb displeja je pomerne živé a v niektorých prípadoch sú farby presaturované, čo sa nemusí páčiť každému. Treba ale prízvukovať, že v nastaveniach telefónu môžete upraviť teplotu farieb podľa vášho gusta. Okrem iného treba upozorniť i na to, že telefónu nechýba ani populárna funkcia Always-on-display, ktorá umožňuje zobraziť na uzamknutej obrazovke napríklad čas alebo upozornenia.

Jednou zo zaujímavých funkcií, ktorú poznajú používatelia konkurenčných telefónov Xiaomi, je aj funkcia odfarbenia displeja. Ide o nástroj, ktorý prakticky urobí z farebného displeja čiernobiely a to za účelom, aby obrazovka ťahala menej oči vo večerných hodinách. Pomocou tejto funkcie, je zároveň možné premeniť telefón v e-čítačku kníh.

Honor 70 odfarbenie obrazovky
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon zariadenia

Smartfón je poháňaný procesorom Qualcomm Snapdragon 778G Plus s podporou 5G technológie. Vyrobený je 6 nm postupom. Doplnený je o 8GB operačnej pamäte RAM a 256 GB úložný priestor (dostupná je i verzia s 128 GB úložiskom). So zariadením som sa vôbec nemusel krotiť a prakticky som s ním pracoval, ako s mojim štandardným telefónom, ktorý má čip Samsung Exynos 2100. Hravo zvládol aj tie najnáročnejšie hry. Rovnako by som rád podotkol, že mobil nemá tendenciu neprimerane sa prehrievať a to ani pri náročnejších úlohách.

Honor 70 hranie hier herny smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

Samozrejme, smartfón som prehnal aj cez platformu Geekbench 5, kde som dosiahol skóre cez 2 700 bodov v teste viacerých jadier. Dobrou otázkou ale je, čo to znamená? Ide síce o niečo menší výkon, ako ponúkajú minuloročné vlajkové lode, ale stále ide o jedno z výkonnejších zariadení na trhu. Nemusíte sa preto báť, že by telefón nestíhal. Maximálne sa môžete stretnúť s tým, že pri tých najnáročnejších úlohách, sa hra napríklad nespustí za 2-3 sekundy, ale až za 4-6.

V súvislosti s výkonom musím spomenúť aj batériu zariadenia, ktorá má kapacitu 4 800 mAh. Tá ponuka dostatok energie na jeden až jeden pol dňa fungovania. Taktiež musím uviesť, že zariadenie možno nabiť prostredníctvom 66 W. Tu je potrebné poznamenať, že potenciál nabíjania využijete aj vďaka adaptéru, ktorý je dodávaný spolu s telefónom. Ten totiž ponúka identický výkon. Telefón z 0% na 60% nabijete za necelú pol hodinu. Na 100% sa dostanete približne za 45 až 50 minút. Okrem iného smartfón ponúka aj reverzné nabíjanie pri výkone 5 W. Môžete si tak nabiť chytré hodinky alebo slúchadlá s podporou bezdrôtového nabíjania. Zariadenie zároveň disponuje aj niekoľkými nastaveniami, prostredníctvom ktorých môžete predĺžiť životnosť batérie.

Honor 70 funkcie na setrenie baterie
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera smartfónu

Zadná kamera schováva celkovo tri snímače. Prvým je 54-megapixelový senzor Sony IMX800 (f/1.9), ktorý je doplnený o 50-megapixelový ultraširoký snímač (f/2.2) so šírkou záberu 122˚ a dvojmegapixelový hĺbkový snímač (f/2.4). Samozrejme nechýba ani duálna LED dióda. Teleobjektív ale nehľadajte, telefón ním nedisponuje.

Recenzia Honor 70 kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Prvé dojmy z kamery ako celku som mal veľmi pozitívne. Tie mi zostali prakticky počas celého testovania. Dokonca vo viacerých smeroch kamera predčila môj primárny telefón, ktorým je Samsung Galaxy S21. Kamera ako taká ponúka aj niekoľko zaujímavých funkcií. Jednou z nich je napríklad natáčanie videa z prednej selfie kamery a zo zadnej súčasne. Ale na druhej strane, čo ma prekvapilo, nastavenia aplikácie neponúkajú možnosť zmeny rozlíšenia fotoaparátu. Tento nedostatok ale je možné, že neskôr výrobca telefónu vyrieši aktualizáciou aplikácie. Zároveň ale musím prízvukovať, že Honor 70 je prvým telefónom strednej triedy, ktorý využíva technológiu HONOR Image Engine.

Snímky ako také hodnotím za kvalitné a to najmä pri ideálnych svetelných podmienkach. Systém má zároveň tendenciu farby zachytiť tak, ako v skutočnosti vyzerajú. Spomínam to preto, lebo mnoho telefónov farby robí živšími, ako v skutočnosti sú. Fotografie tak vo finálne vyzerajú umelo. To ale nie je prípad Honoru 70. Musím vyzdvihnúť aj to, že pri fotení, kedy je v jednej časti záberu viac svetla, tak algoritmus je schopný zachytiť snímku tak, aby nepokazil zvyšok fotografie. Prejdime ale ku samotným vzorkám, ktoré vám povedia o kvalite kamery asi najviac (pozn. redakcia: fotky nižšie prešli kompresiou. Fotografie v pôvodnej kvalite ako aj ďalšie vzorky, nájdete tu).

Spomenul by som ešte funkciu priblíženia, ktorá je schopnou zachytiť pomerne slušné fotografie pri 2 až 3 násobnom priblížení. Na snímkach je vidno dostatok detailov na to, aby ste s fotografiou mohli ďalej pracovať. Bez teleobjektívu však nie je viac viacnásobné priblíženie dostatočne kvalitné. Okrem toho musím uviesť, že viac násobné priblíženie v noci, je prakticky nepoužiteľné. Povedzme si ale úprimne, máloktorý fotoaparát funguje skvelo v režime priblíženia.

Nižšie na snímkach si môžete pozrieť porovnanie fotografií z hlavného snímača a z ultraširokého.

Nižšie môžete vidieť niekoľko vzoriek fotografií z nočného fotenia. Musím ale povedať, že výsledok fotenia v noci nie je vôbec zlý pri fotení cez hlavný snímač. Kamera je schopnou dostatočne zosvetliť miesta, kde chýba svetlo. Fotografie sú zároveň aj ostré a farby živé. Veď posúďte sami.

Nižšie si môžete pozrieť vzorku videa za dňa ako aj v noci pri 4k rozlíšení/30fps. Ako ale nižšie môžete vidieť, tak v prípade dňa snímač je schopný zachytiť pomerne kvalitné video a to aj v prípade, ak sa pohybujete. To ale nemôžem povedať o točení v noci, kedy vidno zreteľné chvenie počas kľudnej chôdze.

 

Softvér a konektivita

Honor 70 ponúka predinštalovaný Android 12 v kombinácii s nadstavbou Magic UI 6.1. Ako zapnete telefón, tak budete mať pocit, že pracujete so smartfónom značky Huawei. Niet sa ale čomu čudovať, Honor bol dlho dcérskou značkou niekdajšieho lídra na trhu s mobilnými telefónmi. Samotný chod rozhrania je rýchly a nestretol som sa ani so sekaním, či inými neduhmi. Nebál by som sa povedať, že UI a jeho reakcie sú na porovnateľnej úrovni s vlajkovými telefónmi. Honor bezpochyby zvládol optimalizovať systém na jednotku.

Honor 70 softver
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka konektivity, samozrejme nechýbajú tie najnovšie technológie – 5G, NFC, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 a ďalšie. Spomenúť musím ešte skener odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený pod displejom. Ten funguje bravúrne. Málokedy som sa stretol s tým, že by skener zlyhal.

Aký teda je Honor 70?

Smartfón Honor 70 je bezpochyby zariadením, ktoré si nájde na trhu priaznivcov. Tenké telo, vzhľad hodný vlajkovej lode a perfektný displej. Rovnako je slušnou aj kamera a v niektorých prípadoch, predbieha aj minuloročné vlajkové lode. Nehovor viac o tom, že batéria smartfónu drží jeden deň a viac. Jedine čo môžem telefónu vyčítať, je natáčanie videí počas noci, kedy som sa musel skutočne snažiť, aby video bolo kvalitné. Negatívom je aj funkcia priblíženia, ktorá bez teleobjektívu nestojí za veľa.

Celkovo ale zariadenie hodnotím pozitívne a jeho kúpu neoľutujete. Za svoje peniaze dostanete podarený smartfón.

Aktuálna cena telefónu sa pohybuje niekde od 500€ do 600€. V tejto cenovke je hlavným konkurentom telefón Xiaomi 12T, ktorý bol predstavený niekoľko dní dozadu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre