RECENZIA Honor Magic4 Pro: Honor sa pokúša dostať medzi elitu. Podarilo sa to?

Honor sa chce so smartfónom dostať medzi elitu. Podarilo sa mu to? Dozviete sa nižšie.

Recenzia_Honor Magic4 Pro_Displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Po dlhšej dobe nám do redakcie zavítal ďalší smartfón. Tentokrát je reč o zariadení HONOR Magic4 Pro, s ktorým som mal možnosť zoznámiť sa počas uplynulých dvoch týždňov. Aktuálne ide o jeden z najlepšie vybavených smartfónov na trhu, čo sa samozrejme odzrkadlilo i na cene telefónu. Zariadenie k dnešnému dňu vo väčšine obchodoch, kde je dostupné, stojí cez 1 000€.

Balenie a konštrukcia

Ako ste v mojich recenziách zvyknutí, tak začneme balením. Zariadenie mi prišlo zabalené v pomerne veľkej škatuľke, ktorá obsahovala nielen ochranný obal, ale aj rýchlonabíjačku s úctyhodným výkonom 100W. Viac toho v balení ale nehľadajte s výnimkou niekoľkých návodov, či špendlíku na otvorenie slotu pre SIM kartu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Z pohľadu veľkosti ide o niečo väčší a ťažší telefón. Jeho rozmery sú 163.6×74.7×9.1 mm a váži 209 gramov. Je to teda poriadny „maco“,  pri ktorom môžete zabudnúť na jeho ovládanie jednou rukou. Ale aj napriek tomu, zážitok z používania zariadenia je skvelý.

Recenzia_Honor Magic4 Pro_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Z pohľadu konštrukcie začnem zadným kamerovým modulom, ktorý vyčnieva. Priznám sa, že pri položení telefónu na ostrejší povrch, mi trvalo niekoľko dní, aby som sa zbavil pocitu, že ho poškodím. Kamerový modul je zároveň symetricky, vďaka čomu, keď ho položíte na pracovnú dosku, tak pri dotyku po displeji neklepoce po stole. V súvislosti so zadnou stenou zariadenia by som ale ešte spomenul, že ide o lapač odtlačkov prstov. Preto sa nevyhnete lešteniu chrbta telefónu niekoľkokrát denne, ak ho budete chcieť mať nablýskaný.

Recenzia_Honor Magic4 Pro_2_zadna stena a kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Prejdem teraz k displeju, ktorý je zaoblený a to nielen z bokov, ale aj z vrchnej, či dolnej strany. Nie som zástancom tohto riešenia. Dôvodom je, že na týchto typoch displejoch vo všeobecnosti zle držia ochranné fólie, či tvrdené sklá. Majú tendenciu sa odliepať. Na druhej strane pri práci s displejom prostredníctvom dotykových gest, je to komfortnejšie, ako keď pracujete so smartfónom, ktorý má ostré hrany. Čo preferujete vy, komfortnejšie ovládanie, či lepšiu ochranu displeja?

Recenzia_Honor Magic4 Pro_2_predny displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka ovládacích prvkov, tak tie nájdeme v pravej hrane zariadenia. V spodnej hrane nájdeme výstup pre USB-C, SIM kartu a reproduktor. Vo vrchnej stene nájdeme druhý reproduktor spolu s infraportom, ktorý slúži na ovládanie domácich spotrebičov. Aby som nezabudol, tak telo zariadenia je vyrobené z kovu, ktorý lemuje okraje, a prémiového skla.

Nechýba dokonca ani zvýšená odolnosť IP68. Znamená to, že je odolný nielen voči vniknutiu prachu do tela, ale zároveň ho môžete ponoriť aj do vody.

Honor Magic4 Pro: Displej

Honor vybavil telefón špičkovým displejom. Začnime ale jeho veľkosťou, ktorá je 6,81“. Ide o LTPO OLED panel. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o technológiu, ktorá umožňuje znížiť obnovovaciu frekvenciu na 1 Hz, čo dokáže šetriť energiu batérie v situáciách, kedy nie je potrebné, aby sa displej obnovoval tak často. Keď už hovorím o Hz, tak nastavenia smartfónu ponúkajú 3 možnosti – 60/90/120 Hz. Displej taktiež disponuje technológiou PWM, ktorá minimalizuje blikanie obrazovky. V praxi to znamená, že znižuje namáhanie očí. Blikanie by malo byť dokonca natoľko rýchle, aby si ho nevšimli ani používatelia, ktorí sú na preblikávanie displeja citlivý.

Recenzia_Honor Magic4 Pro_Displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Displej sa ďalej môže pochváliť podporou technológie HDR10 +, či vysokým rozlíšením s hustotou pixelov 475ppi (2848 x 1312 bodov). Okrem iného zariadenie vás nesklame ani na priamom slnku a to vďaka svietivosti 1 000 nitov. Znamená to, že s telefónom môžete komfortne pracovať aj v exteriéri bez toho, aby ste sa nejako obmedzovali. V displeji takisto nájdete aj integrovanú čítačku prstov, ktorá je ultrazvukovou. Ide o typ čítačky, ktorá vytvára 3D obraz modelu odtlačku prstu, čo znamená, že je ju ťažšie oklamať, ako je to v prípade optických skenerov. Zároveň by som upozornil na to, že ultrazvukové čítačky sú schopné merať napríklad aj srdcový tep, či krvný obeh. Rozširujú teda funkcie zariadenia. Je ale potrebné dohľadať si vhodnú aplikácie v obchode, aby ste túto vlastnosť čítačky využili. Telefón je okrem iného možné odomykať i prostredníctvom 3D Flame senzoru, ktorý je hneď vedľa prednej selfie kamery. Vďaka tomu je odomknutie nielen spoľahlivé a bleskurýchle, ale aj bezpečné.

Kamera telefónu je vysoko nadpriemerom

Ako som v úvode recenzie spomínal, tak kamerový modul v porovnaní s inými vyčnieva. Neschováva ale toľko snímačov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ponúka 50 megapixelový hlavný snímač (bez optickej stabilizácie obrazu), ktorý je doplnený o ultra-širokouhlý snímač s rovnakým rozlíšením a uhlom záberu 122 stupňov, a 64 megapixelový periskop s 3,5x optickým priblížením a optickou stabilizáciou obrazu. K dispozícii okrem iného je aj ToF senzor, prostredníctvom ktorého dokáže kamera takmer dokonalo rozmazať pozadie fotografií, či lepšie zaostriť vybrané predmety a objekty.

Recenzia_Honor Magic4 Pro_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Ku kamere ako takej musím povedať, že telefón si zaslúži prívlastok „vlajkový“. Čo ma ale mrzí, je absencia optickej stabilizácie pri hlavnom snímači. Nedostatky pocítite v prípade nočnej fotografie, kedy zachytenie ostrého snímku, nemusí vyjsť na prvýkrát, a to obzvlášť keď ste v pohybe. Čo sa týka farieb, tak ich podanie je vcelku vierohodné a nestretnete sa s príliš presaturovanými farbami, či inými podobnými neduhmi. Nižšie si môžete pozrieť niekoľko snímok (pozn. redakcie: ktoré prešli kompresiou. Fotografie v plnej kvalite spolu s ďalšími vzorkami, si môžete pozrieť na tejto adrese).

Na snímkach nižšie si môžete pozrieť rozdiel pri fotení z hlavného snímača a ultra-širokého.

Spomenul by som šte funkciu priblíženia. Málokedy chválim kvalitu fotografií po priblížení. V tomto prípade ale musím urobiť výnimku. Pri 10-násobnom priblížení obrazu a jeho zosnímaní, kvalita výslednej fotografie je pomerne vysokou, čo nebýva zvykom. Veď posúďte nižšie sami. Škoda ale, že kamera ponúka len 3,5x optické priblíženie, zatiaľ čo konkurencia častokrát ponúka 10x násobné optické priblíženie. Spoločnosť sa to ale snaží vynahradiť vyšším rozlíšením snímača. Honor teda kombinuje 3,5x optické priblíženie a digitálny zoom. Samotný výsledok ale vôbec nevyzerá zle. Mimochodom, k dispozícii je aj 100x násobné digitálne priblíženie, ale to moc nedáva zmysel.

Pri večernom fotografovaní som používal najmä nočný režim. Ten dokázal v 95% vytiahnuť viac svetla v porovnaní s fotením bez neho. Výsledné fotografie boli zároveň pomerne ostré a dalo sa s nimi ďalej pracovať.

K pozitívnym dojmom z kamery dopomáha bezpochyby aj svižná fotoaplikácia, ktorá disponuje okrem iného viacerými zaujímavými funkciami (pozn. redakcie: V niektorých recenziách som sa stretol s kritikou aplikácie. Pravdepodobne ale Honor medzi časom vyriešil problémy). Jednou z nich je napríklad filmový režim, ktorý umožňuje nahrávať video pri 4K v HDR+ kvalite. Nižšie vo videu si môžete pozrieť vzorku videa pri 4K kvalite/60fps.

Brutálny výkon a skvelá výdrž batérie

Honor vybavil Magic4 Pro procesorom od spoločnosti Qualcomm. Ide konkrétne o model Snapdragon 8 Gen 1, ktorý aktuálne nájdeme v najvýkonnejších telefónoch. Dopĺňa ho 8 GB RAM spolu s 256 GB úložným priestorom. Ako býva u nových smartfónoch zvykom, tak úložný priestor nie je možné rozšíriť prostredníctvom pamäťovej karty, bohužiaľ. Keď príde reč na výkon, tak zariadenia podľa 3DMark dosahuje skóre niekde medzi 2 500 až 2 600 bodmi. Radí sa tak medzi tie najvýkonnejšie Android telefóny na trhu.

Takisto musím uviesť, že v prípade, ak patríte medzi vášnivých hráčov hier, či radi sledujete filmy a seriály na mobile, tak vás potešia aj kvalitné stereo reproduktory, ktoré vedia byť nielen hlučné, ale sú zároveň schopné zachovať kvalitu zvuku pri vyššej hlasitosti. Nechýbajú ani bohaté basy. S telefónom mimochodom hravo ozvučíte aj menšiu miestnosť.

Honor Magic4 Pro_hranie hier
Zdroj: Vosveteit.sk

Zariadenie ďalej disponuje pomerne veľkou batériou s kapacitou 4 600 mAh, ktorú možno nabiť pomocou rýchleho nabíjania pri výkone 100W a to ako pri drôtovom, tak aj bezdrôtovom nabíjaní. Zariadenie z 0% na 100% nabijete približne za pol hodinu. Čo sa týka samotnej výdrže, tak so zariadením hravo zvládnete jeden až 1,5 dňa náročnejšieho používania. Musím rovnako pochváliť, že telefón sa pri náročnejších úlohách, ako je napríklad hranie hier, neprimerane neprehrieva, čo býva neduhom mnohých smartfónov. Nechýba mimochodom ani funkcia reverzného nabíjania, tá ale podporuje výkon len 5W.

Android 12 a najnovšia verzia nadstavby Magic UI 6

Dovoľte mi zároveň upozorniť na to, že z pohľadu softvéru, Magic4 Pro je vybavený Androidom 12 v kombinácii s nadstavbou Magic UI 6. Ide tak o aktuálne najnovší Android spolu s najnovšou nadstavbou od výrobcu. V prípade, ak ste doposiaľ používali telefón značky Huawei, tak na nadstavbu si zvyknete pomerne rýchlo. Honor rovnako sľubuje najmenej dve veľké aktualizácie systému. Pre tých, ktorí nevedia, tak Honor už dlhšiu dobu nepatrí pod Huawei, a tak môže využívať aj služby Google. V smartfóne tak nechýba predinštalovaný obchod Play, Gmail a ďalšie aplikácie od spoločnosti Google, na ktoré sme zvyknutí.

Honor Magic4 Pro_software
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď príde reč na konektivitu, zariadenie disponuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspotom, technológiou Bluetooth vo verzii 5.2, ďalej nechýba ani GLONASS, BDS, či GALILEO. Samozrejme, vo výbave nájdete i NFC, či podporu 5G sietí.

Finálny verdikt

Telefónu ťažko len dačo vyčítať, ale má niekoľko múch. Tým najväčším nedostatkom pre mňa je absencia optickej stabilizácie pri hlavnom snímači. Nič to ale nemení na tom, že zariadenie ponúka vysoko nadpriemernú kvalitu výsledných fotografií. Z pohľadu výkonu nenájdete žiadnu aplikáciu, či hru, s ktorou by si telefón neporadil. Dovolím si povedať, že najbližšie roky ani nenájdete. V tejto oblasti ide jednoducho o špičku. Rovnako aj displej, či reproduktory sú hodné svojej cenovky. Poteší ešte rýchle nabíjanie pri 100W, či pomerne dlhá výdrž batérie na jedno nabitie. Treba ale povedať, že Honor si nechá za túto výbavu aj riadne zaplatiť. V čase testovania cenovka telefónu bola 1099€, čo nie je málo. Za túto cenu si môžete zakúpiť nielen Galaxy S22 Plus, ale aj iPhone 13 Pro. Inými slovami, konkurencia je silnou. Pre mňa osobne pri kúpe telefónu v tejto cenovej hladina, by bol Honor Magic4 Pro jedným z favoritov. Myslím si, že jeho kúpu neoľutujete. Dostanete špičkové zariadenie s minimom kompromisov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre