Ultrazvuková alebo optická čítačka odtlačkov prstov? Aký je medzi nimi rozdiel?

Vo väčšine zariadení sa nachádza optická čítačka odtlačkov prstov, no niektoré modely skenujú prst pomocou ultrazvuku. Aký je v tom rozdiel?

Ktorá čítačka odtlačkov prstov je presnejšia?
Zdroj: YouTube (The Tech Fielder)

Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov už existuje nejakú dobu, no napriek tomu o nej veľa počuť nebolo. Majú ju napríklad smartfóny, Galaxy S10 a Galaxy S10 plus a ďalšie novšie modely vlajkových telefónov. Aké sú jej hlavné výhody?

Odomykanie smartfónu pomocou odtlačku prstov je funkcia, s ktorou po prvýkrát prišla na trh spoločnosť Apple, no rýchlo si ju adaptovali aj Android zariadenia. Dnes sa bežne stretneme s optickou čítačkou, ktorá zachytí 2D fotografiu vášho odtlačku. Za senzorom sa ukrýva drobná kamera, ktorá si váš prst odfotí. Keď sa neskôr pokúšate svoje zariadenie odomknúť, čítačka porovná obraz vášho prsta s uloženou fotografiou. V prípade zhody vás systém pustí do smartfónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ultrazvuková čítačka pracuje trochu odlišným spôsobom, píše portál Android Authority. Ako už jej názov napovedá, funguje na princípe vysokofrekvenčného zvuku. Priložením prsta na senzor sa zo zariadenia vypustí pulz ultrazvuku. Časť pulzu je absorbovaná vašim prstom a časť sa odrazí späť na senzor. Na základe toho dokáže čítačka vytvoriť 3D model vášho prsta, ktorý je oveľa detailnejší ako optický skener.

Ultrazvukové vlny sú mimo zvukového rozsahu ľudského ucha, čiže ich nemôžeme počuť. V prípade zariadení, ktoré využívajú ultrazvukovú čítačku odtlačkov už nie je potrené otáčať prstom, alebo ho posúvať po senzore. Na to, aby mohla ultrazvuková čítačka pracovať je v zariadení nainštalovaný aj vysielač aj prijímač.

Odrazené zvukové pulzy nezaznamenáva smartfón prostredníctvom mikrofónu, ale citlivého nástroja, ktorý zachytáva tlak. Na základe toho dokáže zariadenie zmerať intenzitu ultrazvukového pulzu, ktorý sa vracia späť do zariadenia. Ďalšou pokrokovou vlastnosťou skeneru je to, že čím dlhšie umožníte zariadeniu, aby snímalo váš prst, tým detailnejší 3D model odtlačku vznikne. Spoločnosť Qualcomm dodáva, že ultrazvukový senzor má približne 1% šancu chyby, čo možno porovnať s ostatnými čítačkami odtlačkov. Spoločnosť okrem iného prezrádza, že odozva tohto typu skenera je približne 250 milisekúnd.

Lepšia forma zabezpečenia

Lenže prečo by sme mali radšej siahnuť po ultrazvukových čítačkách odtlačkov prstov? Ako už bolo spomenuté, optické skenery pracujú s 2D obrazom, zatiaľ čo pomocou ultrazvuku zariadenie vytvorí 3D model vášho odtlačku. V praxi to znamená, že 3D model sa dá oklamať oveľa ťažšie v porovnaní s 2D obrazom. Tým pádom je ultrazvuková čítačka oveľa bezpečnejšia.

Ultrazvuku zároveň nerobí problém prejsť cez sklo, plast, alebo hliník. To znamená, že výrobcovia dokážu čítačku zabudovať priamo do zariadenia bez toho, aby ste si ju vôbec všimli. Všimnúť (resp. nevšimnúť) si to môžete aj na smartfóne Galaxy S10. Senzor má hrúbku len 0,15 milimetra a dokáže skenovať cez 800 µm skla, prípadne cez 650 µm hliníka. Okrem iného vďaka ultrazvuku môže smartfón merať aj srdcový tep, či krvný obeh. Výhodou je aj to, že vlhkosť nebráni v odomknutí smartfónu.

Ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov je vo všetkých smeroch presnejšia, ako stále obľúbená (a hlavne lacnejšia) optická čítačka. S presnejšími dátami však idú ruku v ruke aj prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Procesory obsahujú niekoľko bezpečnostných nástrojov, aby sa zaručilo že sa váš odtlačok prsta nedostane do nesprávnych rúk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre