RECENZIA: Aký je prémiový smartfón Samsung Galaxy S21+?

Prečítajte si recenziu na Samsung Galaxy S21+, aktuálne jeden z najvýkonnejších smartfónov z kuchyne kórejského výrobcu smartfónov. Aký je?

Zdroj: Vosveteit.sk

Popredný výrobca smartfónov, Samsung, sa aj tento rok rozhodol nasledovať trend z posledných rokov. Predstavil novú sériu vlajkových lodí Galaxy S, pokračoval s číslovaním a priniesol nám, už štandardne, tri nové telefóny Samsung Galaxy S21. My sme sa v našej redakcii pozreli bližšie na takzvanú zlatú strednú cestu – Samsung Galaxy S21+ 5G.

Zatiaľ čo najväčším rozdielom medzi S20 a S20 Ultra bola jednoznačne kamera, vo všetkom ostatnom boli tieto vlajkové lode, dá sa povedať, takmer rovnaké. Tento rok sa Samsung rozhodol verzie svojich vlajkových lodí odlíšiť o čosi viac. Nejde už len o fotoaparát a S21 spolu s S21+ už mieria na užívateľov, ktorí nepotrebujú najnovšie funkcie a najvýkonnejšie komponenty. Samsung tak urobil z S21 Ultra telefón pre tých, ktorí potrebujú to najlepšie z najlepšieho, pričom nami recenzovaný S21+ je už viac zameraný na bežnejšieho používateľa. To však neznamená, že neponúka širokú škálu skvelých funkcií a že nemá dostatočný výkon. Práve naopak.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Balenie Samsung Galaxy S21+
Zdroj: vosveteit.sk

Stále je to kvalitný telefón

Predstavme si nový Galaxy S21+ ako stredné dieťa. Vždy sa dobre učilo, malo dobré známky, no nikdy nebolo tak obľúbené ako prvorodený a nedostalo sa mu toľko pozornosti ako mladšiemu súrodencovi. Samsung urobil zo svojej vlajkovej lode S21 Ultra naozaj výkonný stroj. Taký, ktorý si kúpite, ak chcete mať všetko, čo tento kórejský výrobca telefónov ponúka. To ale stavia S21+ do ťažkej pozície. Má to byť akási zlatá stredná cesta. Povedzme, že nechcete klasickú S21 a priplatíte si pár stovák za „plusko“. Za tieto peniaze navyše ale dostanete len o niečo väčší displej a lepšiu batériu. Tu sa teda ponúka otázka, či táto investícia stojí za to, ak si vezmeme do úvahy, čo za ňu dostanete na oplátku.

Sú peniaze navyše hodné toho, aby ste si kúpili S21+? Možno, no záleží na tom, čo od telefónu potrebujete. Treba brať do úvahy aj fakt, že Samsung s tohtoročnou sériou urobil aj niekoľko zmien k horšiemu, nie len k lepšiemu. Ak si porovnáme Plusko s klasickou S21, dostanete spomínaný väčší displej. Rozdiel je citeľný, keďže S21 ponúka 6.2-palcový displej, zatiaľ čo S21+ vás poteší 6.7-palcovým. Na druhú stranu, displeje v prvých dvoch telefónoch z novej série už nie sú v rozlíšení QHD+ a Samsung sa rozhodlo vybaviť ich iba rozlíšením FullHD+, a to v oboch prípadoch. Nemusí to byť vyslovene problém, keďže pri veľkostiach displeja, o ktorých sa bavíme, je rozdiel len málo viditeľný. Ale predsa len ide takpovediac o krok späť.

Galaxy S21+ pohladí oko dizajnom

Medzi novinky, ktorých sa séria S21 dočkala, je aj zmenený dizajn. Napriek tomu stále nájdeme niekoľko ikonických vecí, ktoré si s touto sériou užívatelia spájajú. Napríklad vystúpený fotoaparát, ktorý však prešiel dizajnovou zmenou. V modeloch S20 to bol v podstate obdĺžnik, ktorý „len tak“ vystupoval zo zadnej strany telefónu. V prípade S21 sa ho Samsung rozhodol zakomponovať do celého tela telefónu a zjemniť jeho ostrý výzor. Nás osobne to potešilo a páči sa nám to takto viac. Fotoaparát teraz viac sedí k telefónu a nemáte pocit, že bol len na konci celého výrobného procesu prilepený na zadnú časť.

Samsung Galaxy S21 Plus_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalším dizajnovým krokom, z ktorého kričí „toto je séria Galaxy S“, je použitie materiálov. V prípade S21+ Samsung opäť stavil na kvalitné spojenie kovu a skla, čo nielenže vyzerá dobre, ale je skvelé aj na dotyk. Keď ho držíte v ruke, nemáte pocit, že držíte ťažké, plastové ťažidlo. Aj v ruke máte pocit, že držíte niečo, za čo ste si aj patrične zaplatili. Aj keď táto kombinácia má veľmi rada odtlačky prstov, ktoré tam zostanú hneď po prvom dotyku, telefón sa v ruke nešmýka. Je totiž o niečo ťažší, než jeho predchodca. Všeobecne však padne do ruky lepšie, než S20+.

Samsung Galaxy S21 Plus_zadna stena
Zdroj: Vosveteit.sk

Potešil nás aj úplne rovný displej, ktorý nemá žiadne zakrivenia do strán. Áno, zakrivené displeje boli kedysi in, no rýchlo stratili svoju popularitu. Za mňa preto displej zariadenia dostáva veľké plus za túto vlastnosť. Dôvodom je, že na rovnom displeji lepšie drží fólia, či ochranné sklíčko, ktoré by malo byť v tejto cenovej kategórii povinnou výbavou. Zaujímavosťou je, že to bol práve Samsung, ktorý medzi prvými predstavil zahnutý displej na telefóne, a to pri modeli S6 Edge. Teraz sa ho rozhodol zbaviť.

Telefón Samsung Galaxy S21+
Zdroj: vosveteit.sk

Rozlíšenie, frekvencia

To, že Samsung zmenil rozhodnutie a QHD+ displeje nahradil FHD+ sme si už spomenuli. Nebudeme to radiť ani k plusom, ani k mínusom, keďže niekomu jednoducho QHD+ displej netreba. Hlavne nie pre každý jeden z mobilov zo série. V prípade S21+ teda dostaneme dynamický AMOLED displej v rozlíšení 1080×2400 pixelov. Ostrosť obrazu je výborná a v podstate netreba čakať žiadne zázraky. No na druhú stranu, ani zhoršenie. Ide jednoducho o klasický, kvalitný Samsung displej, ktorý poteší živými farbami, ich reprodukciou a skvelým rozsahom jasu. Na displej sa pohodlne pozerá za každých podmienok, či už vám naň svieti slnko, alebo máte úplnú tmu. Pozorovacie uhly sú taktiež výborné a nič vám nebráni v pokojnom užívaní si kvalitného displeja, akým Samsung Galaxy S21+ disponuje.

Tento telefón disponuje technológiou nazývanou LPTO – adaptívna obnovovacia frekvencia displeja. Inými slovami to znamená, že si telefón sám vyberá medzi 48 a 120Hz frekvenciou. Závisí od toho, čo práve na telefóne robíte, respektíve, čo máte na obrazovke. Z hľadiska batérie a jej výdrže je to skvelá vec, keďže nie vždy potrebujete 120Hz a nie vždy sa vám chce chodiť do nastavení a prepínať si to. Samsung to teda vyriešil za vás a bude to robiť automaticky. Vďaka tomu bude prehliadanie webu a čítanie článkov jedna radosť. Prechody medzi obrazovkami, „skrolovanie“ na stránkach, dokonca aj hry. To všetko je tak plynulé, ako sa len dá.

Čo sa displeja týka, netreba zabúdať ani zabudovanú čítačku odtlačkov, ktorá je jednoducho a šikovne umiestnená v jeho spodnej polovici. Oproti minulým modelom je oveľa rýchlejšia a má dokonca väčší záber. To znamená, že sa už nemusíte presne trafiť na ikonku odtlačku, aby vám ho zosnímalo. Telefón si tak odomknete rýchlosťou svetla. To platí aj pri prihlasovaní sa do rôznych aplikácií alebo počas overovania svojej identity. Nasnímať odtlačok nám v tomto prípade trvalo oveľa kratšie, než napríklad na Galaxy S20 Ultra.

Výkonu má na rozdávanie vďaka novému Exynosu

Podľa trendu minulých rokov sa nové vlajkové lode Samsungu predávajú s dvoma čipsetmi. Pre americký trh je určený Snapdragon 888 od spoločnosti Qualcomm. Nová séria Samsungov patrí medzi prvé, ktoré sa s týmto procesorom predávajú. Pre zvyšok sveta, tak ako aj pre náš trh, je však určený Exynos 2100, vlastný výtvor Samsungu. Nová séria je tak úplne prvá, ktorá tento nový procesor bude používať. Obe verzie procesorov sú vyrobené 5nm technológiou, čo v skratke znamená, že by medzi nimi nemali byť veľké rozdiely. Mnoho ľudí sa totiž nazdáva, že Samsung má na našom trhu o niečo horšie výsledky vo výkone, keďže nepoužíva Snapdragon. To už nemusí byť pravda, hlavne nie s príchodom nového Exynosu.

My sme, pochopiteľne, používali S21+ s procesorom Exynos, ktorý je určený pre náš trh. Hneď v úvode však môžeme bez debaty povedať, že ide o skok vpred. Ak naozaj boli tieto procesory v minulosti pozadu, novou sériou Exynos sa im minimálne vyrovnali. Nasvedčujú tomu aj testy, ktoré sme urobili v aplikácii Geekbench 5. Multi-core skóre bolo v našom prípade 3130, zatiaľ čo single-core 1032. Ako môžete vidieť na obrázkoch nižšie, stredný telefón z novej série S21 prekonáva bez problémov aj najvýkonnejšiu vlajkovú loď tej poslednej rady. Aj keď tieto testy nemusia vždy ukazovať stopercentné údaje a hovoriť o skutočnosti, pravdou ostáva, že používanie S21+ sa nám hneď na prvý pohľad zdalo rýchlejšie a plynulejšie, než predchádzajúca modelová rada.

Na pamäťovú kartu rovno zabudnite

Samsung Galaxy S21+ má k dispozícii 8GB RAM typu LPDDR 5 a ak potrebujete viac, vašou jedinou možnosťou je priplatiť si za model Ultra. Ten ponúka 12, respektíve až 16GB. Týchto 8 by však všetkým bežným, ako aj náročnejším používateľov telefónov malo úplne stačiť. Ako sme už spomínali vyššie, chod telefónu je plynulý, a to ako pri obyčajnom prehliadaní webu, tak aj počas hrania náročných hier, či pri multitaskingu.

Používanie telefónov s Androidom má oproti telefónom od Applu mnoho výhod (ale samozrejme aj nevýhod). Jednou z nich je možnosť rozšíriť si internú pamäť pomocou microSD karty. Dáva vám to možnosť jednoducho nemať strach o to, či budete mať dosť miesta na všetky svoje veci. Taktiež to je jedna zo základných vecí, ktoré odlišujú Android od iOS. V prípade modelovej série S21 na to môžete rovno zabudnúť. Samsung sa rozhodol odstrániť túto možnosť, a tak budete mať len toľko miesta, koľko ponúka vstavaná pamäť. V základnej verzii je to 128GB, ale keď si priplatíte, môžete získať až 256GB. Každopádne, pamäťová karta by vás vyšla určite lacnejšie, ako priplácať si za model s väčšou pamäťou. Zároveň musím dodať, že  ponúka pamäťový modul typu UFS 3.1, teda najnovší štandard.

Galaxy S21+ funguje na Androide 11 s nadstavbou One UI 3.0, čo je pochopiteľne vlastný výtvor Samsungu. V tomto smere nie je čo vytknúť. Nadstavba Samsungu je kvalitná a všetko funguje ako má.

Zmien sa dočkala aj batéria a to nie len „vo vnútri“

Prekvapením bola aj batéria, respektíve jej výdrž. Zvyčajne sme zvyknutí nabíjať telefón minimálne každú noc, dokonca aj slabšie a menej výkonné modely. Preto je vždy prekvapením (ale príjemným), keď oveľa výkonnejší telefón dokáže manažovať svoju batériu efektívnejšie. Aj po celodennom klasickom používaní na surfovanie po internete a komunikáciu s priateľmi nám večer ostala ešte polovica batérie. To dokonca aj s občasným hraním hier počas dňa, na zabitie dlhej chvíle. Je to prednosť nového Exynosu v kombinácii s adaptívnou obnovovacou frekvenciou displeja. Tá, ako sme už spomenuli, vám automaticky nastaví frekvenciu podľa toho, čo práve na telefóne robíte. Dá sa aj vypnúť, no na vašom mieste by sme ju nechali zapnutú.

Galaxy S21 bateria
Zdroj: Samsung

Keď už hovoríme o batérii a nabíjaní, ako ste už možno počuli, zmien sa nedočkala len technická stránka, ale aj ta fyzická. Aspoň nepriamo. V balení už totiž nenájdete nabíjačku ako takú, iba kábel. Samsung po vzore Applu odstránil z balenia adaptér a počíta s tým, že nejaký máte. To by nebol žiadny problém, veď adaptérov má doma každý už niekoľko. Samsung by ale musel zmeniť kábel na USB-A / USB-C a nie na oboch stranách USB-C. V čase testovania sme, bohužiaľ, nemali žiadny adaptér, do ktorého by sme mohli zapojiť USB-C nabíjačku. Museli sme si teda vystačiť s obyčajným a bežným káblom. Teda s takým, ktorý ma aspoň na jednej strane klasické USB. Ako adaptér, tak ani kábel nepodporovali rýchle nabíjanie a preto sme za plným nabitím čakali približne dve hodiny. Čo, koniec koncov, aj tak nie je zlé, no mohlo to byť rýchlejšie. Pripravte sa na to, že ak je toto váš prvý Samsung, budete si musieť dodatočne kúpiť aj príslušný adaptér.

Telefón Samsung Galaxy S21+
Zdroj: vosveteit.sk

Fotografie takmer ako od profesionála

Čo sa týka kamery, alebo fotoaparátu ak chcete, tá ostala od modelov S20 v podstate nedotknutá. To znamená, že nedošlo k žiadnym výrazným zmenám. Na jednej strane to môže vyvolať otázky, prečo sa Samsung nesnažil priniesť niečo „prelomovejšie“. No na strane druhej, prečo vylepšovať niečo, čo je momentálne kvalitné a funguje výborne.
Dostaneme teda rovnakú 12MP širokú a ultra-širokú kameru a jednu 64MP doplnenú o 10MP prednú selfie kameru. V tomto smere sa toho veľa nezmenilo, no nové funkcie sme dostali v podobe rôznych módov. Novinkami sú napríklad Enhanced Single Take, Vlogger View, Improved Super Steady, Multi-Mic Recording alebo dokonca Cinematic 8K Snap. Väčšina z nich je pre efekt a po ich vyskúšaní na ne pravdepodobne veľmi rýchlo zabudnete. Niektoré sú ale veľmi užitočné, napríklad Super Steady. Tento režim zabezpečí stabilné video aj v prípade, že sa trasiete od zimy – ako my v ukážkovom videu nižšie.

Väčšinu času fotí Samsung Galaxy S21+ kvalitné fotky. Nie je v podstate čo vytknúť. Farby sú reprezentované verne, či už za jasného dňa, slnka, v prítmí alebo aj v noci. Aj keď S21+ prišla o ToF senzor, stále dokáže pomerne kvalitne zachytiť jednotlivé objekty, aj to, ako ďaleko sa od vás nachádzajú. V podstate ide o senzor, ktorý pre každý objekt jednotlivo vypočíta, ako ďaleko sa od neho nachádzate a podľa toho prispôsobí výslednú fotografiu. Užitočné, no ako nám Samsung v tomto novom telefóne dokázal, nie nutne potrebné.

Zoom, nočné fotografie a video

Nižšie si môžete pozrieť ukážkové fotografie. Vyskúšali sme takmer všetky režimy s rôznymi nastaveniami a v každom prípade sme boli spokojní. Je tu však niečo, pred čím vás musíme vyvarovať. Kamera síce ponúka skvelý, až 30-násobný zoom, no ako si môžete všimnúť nižšie, je v podstate nepoužiteľný. Fotografia je rozmazaná, kvalita výrazne horšia a fotografia vyzerá ako z bezpečnostnej kamery. Ak sa už rozhodnete používať zoom, čokoľvek nad 10x je zbytočné.

Čo sa týka nočných fotografií, tam opäť nie je čo vytknúť. Telefón sám rozpozná, kedy sa snažíte fotiť v tme a ponúkne vám možnosť prepnúť sa do nočného režimu. Pre porovnanie sme urobili rovnaké fotografie s nočným aj bez nočného režimu. Aj keď na prekvapenie obe vyzerajú dobre, predsa len je fotografia v nočnom režime kvalitnejšia.

Videá môžete nahrávať až v rozlíšení 8K, čo je na telefón v dnešnej dobe stále pôsobivé, ale povedzme si na rovinu, zatiaľ nie veľmi potrebné. Napriek tomu ponúka 24 snímok za sekundu a relatívne dobrú kvalitu detailov. Viac však využijete natáčanie v 4K, ktoré podporuje 60 FPS. Nechýba ani klasické FullHD rozlíšenie s možnosťou vybrať si medzi 30 a 60 FPS a slow-mo natáčanie v 240 snímkach za sekundu.

Nekomprimované fotografie v nezmenenej kvalite z telefónu Samsung Galaxy S21+ nájdete na našom Google Drive cez tento odkaz.

Kúpiť, alebo nekúpiť nový Samsung Galaxy S21+ ?

Ťažká otázka, no pokúsime sa prísť na odpoveď. Existuje niekoľko kategórií, podľa ktorých sa môžete rozhodnúť. S21+ je skvelý telefón, ktorý však ponúka len málo oproti klasickému S21, no stojí podstatne viac. Nový S21+ si môžete kúpiť, ak vám napríklad S21 príde malý a chcete väčší telefón, alebo ak chcete mať nový, poriadne výkonný Android. Na druhú stranu, ak máte aktuálne poslednú sériu S20 alebo S20+, nový S21 vám pravdepodobne netreba. Zmien nie je až toľko, aby vám to dávalo väčší zmysel. V niektorých prípadoch dostanete s novou sériou dokonca ešte menej. Taktiež treba myslieť na to, že S21+ nepodporuje pamäťové karty.
Nech sa už ale rozhodnete akokoľvek, Samsung Galaxy S21+ je kvalitný výrobok a stredný brat v novej modelovej rade S21.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre