Príbeh Veľkej erupcie zo 40. rokov 19. storočia sa pomaly rozplietla. Vedci publikovali video, ktoré ukazuje nepokojnú históriu sústavy Eta Carinae

V polovici 19. storočia astronómovia pozorovali kozmickú udalosť, ktorá sa do histórie zapísala ako Veľká erupcia.

Eta Carinae opäť prekvapuje vedcov
Zdroj: NASA/SAO/GSFC/M. Corcoran et al., L. Frattare, J. Major, N. Wolk (SAO/CXC)

V polovici 19. storočia ľudia zažili na oblohe nevídaný úkaz. Išlo o erupciu hviezdy Eta Carinae. 

Eta Carinae je binárnou sústavou, ktorá ukrýva dve masívne hviezdy. Jedna má hmotnosť 90-násobku nášho Slnka, ďalšia približne 30. V polovici 19. storočia sa v sústave udiala obrovská explózia, ktorú mohli astronómovia tej doby pozorovať aj zo Zeme. V tej dobe ju označili ako “Veľká erupcia”. Predpokladá sa, že počas tejto udalosti sústava vyvrhla hmotu s hmotnosťou od 10 do 45 násobku hmotnosti Slnka. Vyvrhnutý materiál sa stal sférickým plynným oblakom, ktorý dnes označujeme ako hmlovina Homunculus. Sférické štruktúry môžeme pozorovať na opačných stranách dvoch hviezd.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pred približne 50 rokmi si vedci všimli v röntgenovom spektre jasný prstenec okolo hmloviny. Toto pozorovanie vykonali prostredníctvom observatória Chandra. V rámci novej práce vedci pospájali dokopy existujúce dáta spolu s hĺbkovým záberom. Vzniklo video, ktoré ponúka dôležité stopy, ktoré vedcom ukazujú nepokojnú históriu sústavy. Presnejšie sa vedci zamerali na rapídnu expanziu jasného prstenca a predtým neznámej slabej “škrupiny” röntgenového žiarenia vo vonkajšej časti prstenca.  

“Slabé röntgenové žiarenie sme interpretovali ako tlakovú vlnu z Veľkej erupcie, ktorá sa odohrala v 40. rokoch 19. storočia. Hovorí nám mimoriadne dôležitý príbeh sústavy Eta Carinae, ktorý by nám v opačnom prípade unikol,” tvrdí Michael Corcoran, vedúci štúdie.  

Dve erupcie

Jemná röntgenová obálka má podobný tvar a orientáciu ako hmlovina Homunculus. Preto výskumníci veria, že obe štruktúry vznikli podobným spôsobom. Nová teória znie, že sústava vyvrhovala materiál dlhšiu dobu pred Veľkou erupciou v roku 1843. Predpokladá sa, že materiál začal do vesmíru unikať medzi rokmi 1200 až 1800. Potom nastala Veľká erupcia, rapídna tlaková vlna, ktorá sa predrala vyvrhnutým materiálom. Následne ho zahriala na milióny stupňov, čím vytvorila jasný röntgenový prstenec. Dnes sa vlna už dostala za jasný prstenec.  

Vedci na základe dát z viacerých observatórií usudzujú, že Veľká erupcia s najväčšou pravdepodobnosťou pozostávala z dvoch explózií. Prvá predstavovala rýchle vyvrhnutie malého množstva plynu s nízkou hustotou. Tento materiál vytvoril röntgenovú tlakovú vlnu. Nasledovala druhá, podstatne pomalšia explózia. Tá vyvrhla do vesmíru hustejší materiál a nakoniec vytvorila hmlovinu Homunculus.  

V určitom bode vedci usúdili, že celú udalosť spôsobilo zlúčenie dvoch hviezd. Teória predpokladala, že sa kedysi v sústave Eta Carinae nachádzali až tri hviezdy. Autori tejto štúdie priznávajú, že to sa skutočne mohlo stať. Jedno je však isté. V určitom bode sústava Eta Carinae prešla explóziou, ktorá by za normálnych okolností vyhladila celú hviezdu. Vedci pokračujú vo výskumoch sústavy a veria, že ďalšie pozorovania odhalia nové tajomstvá Eta Carinae. Na svetlo sa už pomaly dostáva celý príbeh Veľkej erupcie. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre