SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Kedysi to bola jednou z najjasnejších hviezd oblohy, dnes upadla do zabudnutia: Takto explodovala Eta Carinae

Vedci prinášajú dychberúcu simuláciu, ktorá vám priblíži udalosť známu ako veľká erupcia.

Eta Carinae bola kedysi jednou z najjasnejších hviezd na nočnej oblohe. V polovici 19. storočia slúžila námorníkom na navigáciu, no po rýchlom výbuchu upadla do zabudnutia, píše portál SciTech Daily.

Po viac ako 150 rokoch sa astronómom z NASA podarilo rekonštruovať obrovskú explóziu tejto hviezdy. Použili na to dáta z infračervených a röntgenových observatórií a spolu s umelcami vytvorili 3D model hmloviny Homunculus, ktorý obklopuje túto zvláštnu hviezdu. Vizualizácia má slúžiť na lepšie vysvetlenie udalosti, ktorá je známa ako „veľká erupcia“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Simuláciu vytvorilo oddelenie americkej vesmírnej agentúry, NASA’s Universe of Learning. Vo videu sa vám ukáže hmlovina okolo hviezdy v niekoľkých vlnových dĺžkach. Eta Carinae je jednou z najmasívnejších a najdivokejších hviezd v našej galaxii. Ako už bolo spomínané vyššie, pozornosť si získala v 19. storočí, po jednej z mimoriadne silných erupcií. Vďaka nej sa na krátku dobu stala najjasnejšou hviezdou na oblohe – žiarila skoro tak veľmi ako supernova.

Hviezda túto explóziu prežila a nasledujúcich 50 rokov pomaly tmavla. Predpokladá sa, že za zmeny v jasnosti môže oblak prachu a plynu. Je to hmlovina, ktorá vznikla po násilnej explózii a blokuje svetlo hviezdy. Hmlovina má tvar pripomínajúci presýpacie hodiny a vďaka pozorovaniam z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu a observatória Chandra sa na ňu môžete pozrieť v 3D.

Simuláciu vytvárali vedci a umelci zo Space Telescope Science Institute, ktorí pôvodne pracovali len s 2D obrazmi.

„Náš tím odviedol naozaj pozoruhodnú prácu. Simulácia reprezentuje všetky vrstvy vďaka ktorým divák pochopí komplexné zloženie hmloviny okolo Eta Carinae,“ vyjadril sa Frank Summers, vedec, zameriavajúci sa na rôzne vizualizačné projekty.

Skvelý nástroj pre vzdelávanie

Vďaka úžasnej práci si môžete nielen pozrieť, ako vyzerá hmlovina dnes, ale ako prebiehala veľká erupcia, ktorá hviezdu dostala do našej pozornosti. Eta Carinae žiari jasne v infračervenom spektre. Svojou radiáciou ovplyvňuje oveľa väčšiu štruktúru, ktorou je hmlovina Carina. Spitzerov vesmírny teleskop dokázal vedcom z NASA prezradiť ako zapadá hviezda Eta Carinae do svojho okolia.

„Infračervený obraz, ktorý nám poskytol Spitzerov teleskop, nám umožnil nahliadnuť za hmlovinu, ktorá je vo viditeľnom spektre nepriehľadná,“ vysvetľuje Robert Hurt, ktorý sa podieľal na vizualizácii.

Nová simulácia ale nie je len pekným videom. Kim Arcand, ktorá pracuje v centre teleskopu Chandra tvrdí, že dáta z 3D simulácie môžu aplikovať aj na virtuálnu realitu. To umožní ľuďom získať novú perspektívu a pomocou interaktívneho programu sa vzdelávať, ale aj získať zápal pre astronómiu.

Masívne hviezdy, akou je Eta Carinae, sú náchylné k divokým explóziám. Keď sa dostanú na koniec svojho životného cyklu, zrútia sa do seba a vytvoria čiernu dieru. Eta Carinae je najlepšou hviezdou na študovanie tohto procesu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close