Petíciu 4ky za zachovanie konkurenčného prostredia podporilo 30-tisíc ľudí. Štát sa s ňou teraz musí zaoberať!

Cieľom petície je zastaviť rozbehnutú aukciu frekvencií, ktorá je podľa organizátorov petície neprofesionálne pripravená a v konečnom dôsledku môže znamenať pre spotrebiteľov vyššie ceny.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Najmladší mobilný operátor na Slovensku ešte na prelome polovice tohto mesiaca upozornil, že nám hrozí zdražovanie mobilných služieb a to bez ohľadu na to, akého operátora využívame. Dôvodom malo byť, že Regulačný úrad chce zmeniť svoje pôvodne navrhované pravidlá pre tender na frekvencie v neprospech 4ky.

Čo 4ka kritizuje?

Operátor neskôr vysvetlil, že úrad v pôvodnom návrhu aukcie hovoril o takzvanom „spektrálnom limite“. Ide o hranicu, koľko môže mať ktorý operátor frekvencií v jednotlivých pásmach. Regulátor ešte vlani v decembri navrhoval takéto limity dva. Podľa pôvodného návrhu mohol každý operátor získať v pásme pod 1 GHz frekvencie maximálne v celkovom rozsahu 50 MHz. Druhý limit sa vzťahoval priamo k plánovanej aukcii a to tak, že v nej môže každý účastník získať v ponúkanom pásme 900 MHz maximálne dva bloky s veľkosťou 2 x 5 MHz. Ak by zostal v platnosti návrh z decembra minulého roka, tak by to vo finále znamenalo, že by zostali pre 4. resp. pre potenciálne 5. alebo ďalšieho operátora najmenej tri voľné bloky, o ktoré môže zabojovať. To by umožnilo 4ke, ak by získala potrebné frekvencie, dobudovať svoju infraštruktúru aj v odľahlých lokalitách naprieč Slovenskom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Regulačný úrad následne ale uverejnil výzvu, no z nej už ale prvý spektrálny limit vypadol. 4ka tvrdí, že táto zmena môže spôsobiť, že veľkí nadnárodní hráči budú mať nielen motiváciu, ale aj dostatok zdrojov na to, aby si svoje pozície v pásme pod 1 GHz zabetónovali a to nielen za účelom svojho podnikania, ale aj preto, aby z neho vytlačili konkurenciu či nedopustili príchod potenciálne ďalšieho hráča.

Operátor hovorí, že ak sa mu v nadchádzajúcej aukcii nepodarí získať potrebné frekvencie na dobudovanie plnohodnotnej mobilnej siete, bude aj naďalej odkázaná na národný roaming, tak ako doteraz. No okrem toho, ostatní operátori nebudú musieť takúto možnosť neskôr 4ke ponúknuť, hovorí operátor. Dôvodom je nedávna úprava legislatívy.

Petíciu operátora podporilo takmer 30-tisíc ľudí

Najnovšie operátor hlási, že petíciu 4ky, ktorej cieľom je zastaviť rozbehnutú aukciu frekvencií a prešetriť vzniknutú situáciu, odovzdal na Úrade pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Petíciu podporilo za dva týždne približne 30-tisíc ľudí, čo je trojnásobok potrebných podpisov, aby sa petíciou zaoberali kompetentné orgány.

4ka odovzdala peticiu
Zdroj: 4ka

„Konanie štátu vyvoláva otázky o netrasparentnosti celého procesu aukcie, ktorú RÚ menil náhle a za podozrivých podmienok v prospech veľkých operátorov. My a bezmála 30-tisíc občanov žiadame štát o nápravu a vytvorenie konkurenčných podmienok pre štyroch mobilných operátorov,“ hovorí Juraj Ondriš, predseda predstavenstva SWAN, a dodáva: „Dnes sme odovzdali do rúk úradu petičné hárky, ktoré podpísalo bezmála 30-tisíc ľudí. Úrad tak má zákonnú povinnosť sa petíciou zaoberať.“

Štát má teraz zákonnú povinnosť sa petíciou zaoberať, prešetriť a do 30 pracovných dní oznámiť výsledok vybavenia petície.

No rovnako treba povedať, že sa objavujú aj názory, že kampaň 4ky je len veľké „haló“.  Viacero expertov hovorí, že 4ka sa len snaží „stlačiť cenu“ čo najnižšie, aby nemusela súperiť s konkurenciou v riadnej aukcii o frekvencie v súťaži. Inými slovami, to, či získa za aktuálne stanovených podmienok frekvencie, záleží len od odhodlania operátora, koľko je ochotný investovať. V každom prípade, konkurencia je správnou cestou, aby bol na poskytovateľov služieb vytvorený nielen tlak, aby svoje služby poskytovali efektívnejšie, ale aj lacnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre