OperátoriSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Operátor bije na poplach. Volania, SMS správy a dáta môžu všetkým zdražieť!

"Dnes hrozí, že sa vrátime späť do doby, kedy na telekomunikačnom trhu budú opäť vládnuť traja starí operátori s vysokými cenami.", tvrdí najmladší mobilný operátor na trhu.

V uplynulom roku sme viackrát informovali o zdražovaní služieb mobilných operátorov. Nešlo pritom len o zdražovanie u jedného či dvoch operátorov, ale naprieč celým trhom. Dôvodom bola inflácia, ktorá nemala stropu. K navýšeniu cien došlo ale aj v prípade ďalších služieb ako sú napríklad streamovacie platformy, televízia, no i internetu a podobne.

Čaká nás zdražovanie? 4ka si myslí, že áno, ak…

Najnovšie operátor 4ka bije na poplach. Dôvodom je, že Regulačný úrad chce zmeniť svoje pôvodne navrhované pravidlá pre tender na frekvencie v neprospech 4ky. Operátor hovorí, že zmena pravidiel bude znamenať, že 4ka nebude schopnou dobudovať svoju vlastnú sieť a poskytovať tak kvalitnejšie dátové a hlasové služby. Bude tak odkázanou len ne neregulované dohody o využívaní sietí svojich konkurentov.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Politici na poslednej parlamentnej schôdzi pred predčasnými voľbami zmenami v zákone zabetónovali pozíciu triumvirátu starých operátorov a obmedzili nezávislosť Regulačného úradu.“, uvádza operátor na stránke niejenamto4.sk, prostredníctvom ktorej vyzýva ľudí, aby podpísali petíciu za udržanie konkurenčného prostredia na trhu mobilných služieb.

4ka argumentuje tým, že ako vstúpili v roku 2015 na trh, tak došlo k masívnemu zlacňovaniu mobilných služieb. No obáva sa, že zmenou legislatívy, sa dostaneme do roku pred 2015.

„Dnes hrozí, že sa vrátime späť do doby, kedy na telekomunikačnom trhu budú opäť vládnuť traja starí operátori s vysokými cenami. V poslednej dobe sa na nátlak lobistov udiali dve dôležité veci, ktoré môžu poškodiť kvalitu konkurenčného prostredia na trhu a viesť k zvyšovaniu cien služieb mobilných operátorov.“, tvrdí operátor.

Mobilný operátor na to, aby podporil svoje tvrdenia, zverejnil aj vývoj mobilných dát od roku 2015, kedy vstúpili na trh, do roku 2022. Z grafu nižšie vyplýva, že za 1 GB prenesených dát sme v roku 2014 (pred vstupom operátor na trh) platili v priemere 13,2 €, po jeho vstupe došlo k zásadnému znižovaniu cien, pričom dnes za 1 GB dát platíme v priemere len 1 €.

vyvoj cien mobilnych dat
Zdroj: 4ka

Operátor rovnako doplňuje, že podobnou situáciou ako prechádzame dnes my, si prešli aj naši susedia. Pričom výsledky ukazujú, že nadchádzajúce zmeny neprospeli trhu, ba naopak.

„Preto je dôležité aby na Slovensku aj naďalej pôsobil štvrtý operátor a dostal možnosť dobudovať celoplošnú sieť tak, ako to štát umožnil v minulosti jeho konkurentom. Dokazujú to napríklad aj údaje z Českej republiky, kde zlyhali viaceré pokusy o prilákanie štvrtého mobilného operátora. Na oligopolný trh s tromi operátormi doplatili bežní spotrebitelia, ktorí dnes platia najvyššie ceny v EÚ.“, tvrdí operátor.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close