AKTUÁLNE: Mobilný operátor vysvetlil, prečo si myslí, že nám hrozí, že za volania, SMS a dáta, budeme platiť viac peňazí

Zároveň vyzýva k tomu, aby sme podporili petíciu, ktorou chce vyvolať tlak na komponentných, aby nedošlo k potlačeniu konkurenčného prostredia.

aktualna tema poplatky
Zdroj: unsplash.com (Jason Leung), Vosveteit.sk (úprava)

Niekoľko dní dozadu najmladší mobilný operátor upozornil na zmenu pravidiel súvisiacu s dražbou frekvencií, ktorá má potenciál potláčať konkurenciu a tým pádom by sa znížil tlak na dostupnejšie ceny mobilných služieb. Inými slovami, operátori by medzi sebou nemuseli v takej miere súťažiť, čo by sa odzrkadlilo pravdepodobne aj na cenách, ktoré platíme za služby.

4ka na svojom webe vysvetľuje, že úrad v pôvodnom návrhu aukcie hovoril o takzvanom „spektrálnom limite“. Ide o hranicu, koľko môže mať ktorý operátor frekvencií v jednotlivých pásmach. Regulátor ešte vlani v decembri navrhoval takéto limity dva:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa pôvodného návrhu mohol každý operátor získať v pásme pod 1 GHz frekvencie maximálne v celkovom rozsahu 50 MHz.

Druhý limit sa vzťahoval priamo k plánovanej aukcii a to tak, že v nej môže každý účastník získať v ponúkanom pásme 900 MHz maximálne dva bloky s veľkosťou 2 x 5 MHz.

Ak by zostal v platnosti návrh z decembra minulého roka, tak by to vo finále znamenalo, že by zostali pre 4. resp. pre potenciálne 5. alebo ďalšieho operátora najmenej tri voľné bloky, o ktoré môže zabojovať. To by umožnilo 4ke, ak by získala potrebné frekvencie, dobudovať svoju infraštruktúru aj v odľahlých lokalitách naprieč Slovenskom. Inými slovami, zo 4ky by sa stal plnohodnotný operátor, ktorý nie je odkázaný na svoju konkurenciu, aby pokryl signálom aj menej osídlené či menej dostupné oblasti.

Čo sa zmenilo a aké to môže mať dôsledky?

Regulačný úrad následne ale uverejnil „Výzvu na predloženie ponúk do výberového konania na vydanie individuálnych povolení na používanie frekvencií z frekvenčného pásma 900 MHz a 2100 MHz“, no z nej už ale prvý spektrálny limit vypadol. Ostal tam len ten druhý.

„Regulačný úrad chce zmeniť svoje pôvodne navrhované pravidlá pre tender na frekvencie v neprospech najmladšieho operátora. 4ke to znemožní dobudovať svoju vlastnú sieť a poskytovať kvalitnejšie dátové a hlasové služby. Bude tak navždy odkázaná iba na neregulované dohody o využívaní sietí svojich konkurentov.“, tvrdí najmladší operátor.

4ka vysvetľuje, že táto zmena môže spôsobiť, že veľkí nadnárodní hráči budú mať nielen motiváciu, ale aj dostatok zdrojov na to, aby si svoje pozície v pásme pod 1 GHz zabetónovali a to nielen za účelom svojho podnikania, ale aj preto, aby z neho vytlačili konkurenciu či nedopustili príchod potenciálne ďalšieho hráča.

„Pôvodný návrh Regulačného úradu z decembra 2022 mal ambíciu vyrovnať pozície štyroch mobilných operátorov a 4ka by získala frekvencie, na ktorých môže dobudovať svoju sieť. V lete ale úrad zverejnil pozmenený zámer, v ktorom poprel svoje pôvodné plány. Môžeme sa len domnievať, prečo a pod akým vplyvom sa tak stalo,“ hovorí Juraj Ondriš, predseda predstavenstva SWANu, ktorý prevádzkuje operátora 4ka.

To ale nie jediná zmena

Operátor ďalej hovorí, že okrem zmeny spôsobu aukcie, došlo na poslednej parlamentnej schôdze aj k zmene legislatívy, ktorá môže zamiešať na trhu kartami.

 „Parlament na poslednej schôdzi pred predčasnými voľbami v smršti rôznych hlasovaní zmenil v jeden jediný deň hneď dva zákony, ktoré zásadne ovplyvňujú regulátora. Kým donedávna mohli odvolať šéfa úradu len poslanci na návrh vlády väčšinou hlasov v pléne, dnes je to v rukách jediného človeka – predsedu NR SR. Tiež oklieštili regulačné právomoci Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, teda de facto štátu. Ten v minulosti mohol rozhodovať spory v oblasti prístupu do siete, čiže v našom prípade tzv. národného roamingu, ktorý nám musia poskytnúť ostatní operátori, kým dobudujeme vlastnú sieť.“

Tieto zmeny, ktoré sa udiali v posledných dňoch, sa môžu zdať ako navzájom nesúvisiace a nepodstatné, no nie je tomu celkom tak. V prípade, ak 4ka v nadchádzajúcej aukcii totiž nezíska potrebné frekvencie na dobudovanie plnohodnotnej mobilnej siete, bude aj naďalej odkázaná na národný roaming, tak ako doteraz. Vďaka zmene zákona už ale ostatní operátori nebudú musieť takúto možnosť 4ke ponúknuť a zmizla aj možnosť Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb takýto spor rozhodnúť, vysvetľuje v stanovisku operátor.

Ľuďom to nie je jedno

Operátor najnovšie informuje, že medzičasom petíciu, ktorou chcú dosiahnuť udržania konkurenčného prostredia podpísalo online už viac ako 10-tisíc ľudí. Ďalších 5-tisíc ľudí približne podpísalo petíciu v predajniach MobilOnline a Smartshop. Operátor zároveň vyzýva ďalších ľudí, aby podporili petíciu svojim podpisom. Pomôžu tak k udržaniu nízkych cien.

„Nie sú to žiadne plané zvesti a hoaxy. Dokonca aj štátny Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb vo svojej nedávnej analýze hovorí, že v krajinách, kde funguje narušiteľ trhu (maverick), platia zákazníci za telekomunikačné služby v priemere o 17-21% menej. Takým narušiteľom je zvyčajne štvrtý operátor, ktorý v silnej konkurencii prichádza s nízkymi cenami. Na to samozrejme reagujú aj ostatní a ceny postupne klesajú pre všetkých.“

4ka domnieva, že ak nedôjde k požadovanej zmene, tak nebude u nás fungovať dostatočné konkurenčné prostredie pre mobilných operátorov, čo sa neskôr odzrkadlí aj na cenách, ktoré platíme za mobilné služby.

Petíciu môžete podporiť na stránke niejenamto4.sk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre