Prečo vedci premieňajú vesmírne údaje na zvuky?

Sonifikačné projekty odštartovali ešte v roku 2020 a získali si nesmiernu popularitu.

Prečo vznikajú sonifikačné projekty?
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Na našom portáli sme vás už niekoľkokrát informovali o rôznych sonifikačných projektoch, na ktorých pracujú vedci z americkej NASA. Pre tých, ktorí nevedia, sonifikácia je projekt, v rámci ktorého sa určité dáta pretransponujú na zvuk.  

Sonifikovať možno široké spektrum vedeckých dát, napríklad jas hviezdy, jej chemickú kompozíciu, rôzne elektromagnetické vlny a podobne. Princíp je ten, že sa určitej hodnote priradí tón a zmeny v hodnote korešpondujú so zmenou tónu. Výsledkom je niekedy pôsobivá, inokedy zvláštna zvuková stopa, ktorá nám odhaľuje krásy kozmu iným spôsobom. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže prečo to vlastne vedci robia? Pre portál Frontiersin výskumníci z NASA priblížili, čo všetko sa ukrýva za ich projektom. Vysvetľujú, že vesmírne teleskopy častokrát vnímajú vesmír vo vlnových dĺžkach, ktoré ľudské oko nevidí. Observatórium Chandra vníma vesmír v rontgenovom spektre a Webbov vesmírny teleskop naopak vníma infračervené spektrum.  

Keď teleskopy pracujú, na Zem posielajú dáta vo forme jednotiek a núl, teda v binárnom kóde. Po stiahnutí tohto kódu, ho výskumníci transformujú do rozličných formátov. Z pozorovaní teleskopov môžu vedci získať napríklad spektrum, ktoré im viac povie o kompozícii hviezdy alebo atmosféry. Najznámejšie sú však obrazy, ktoré vesmírne agentúry a observatóriá pravidelne zverejňujú na svojich stránkach.  

Práve cez rôzne fotografie a obrazy môže aj obyčajný človek oceniť krásy vesmíru. Množstvo ľudí ale trpí poruchami zraku a tí bohužiaľ nemajú veľa z týchto fotografií. Sonifikačný projekt začal ešte v roku 2020 a pôvodne bolo jeho cieľom priniesť krásy vesmírneho objavovania aj ľuďom so zrakovým postihnutím. Výskumníci však rýchlo zistili, že ich netradičné rekreácie vesmíru zachytili záujem aj bežnej verejnosti.  

Veda pre každého

Sonifikáciu možno považovať za preklad iného druhu. Ako vysvetľujú výskumníci z NASA, sonifikácia nie je o inej interpretácii dát, ktoré zachytili vesmírne teleskopy. Rovnako ako by sme preložili vetu zo slovenčiny do angličtiny, tak vedci prekladajú vizuálne dáta do zvuku.  

“Nahrávky vydané v rámci projektu Universe of Sound si získali nesmiernu popularitu u bežnej verejnosti. Objavili sa ako virálne príspevky, ktoré zasiahli viac ako dve miliardy ľudí a strojnásobili premávku na stránke Chandra.si.edu,” vysvetľujú vedci z NASA.  

Sonifikačné projekty sa neustále vyvíjajú. Ako sme už naznačili, nie sú určené len ľuďom so zrakovým postihnutím, ale aj širokej verejnosti. Hlavným cieľom týchto zvukových stôp je čo najlepšie odkomunikovať vedecké objavy týkajúce sa primárne vesmíru. Na bezplatnej streamovacej službe NASA+ už vyšiel aj dokument, v ktorom sa dozviete viac o histórii sonifikačného projektu a metódach, ktoré vedci použili na vytvorenie zvukových nahrávok. Vedci vo svojom úsilí pokračujú aj naďalej a v budúcnosti sa dočkáme ďalších fascinujúcich nahrávok. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre