Veda a výskumVesmír

Vypočujte si desivo znejúce svetelné ozveny z čiernej diery. Takéto niečo ste ešte nepočuli!

Americká vesmírna agentúra v ďalšom projekte sonifikácie prináša zvuk zábleskov žiarenia v okolí čiernej diery.

Jednou z definujúcich charakteristík čiernych dier je to, že z nich neunikne žiadna forma žiarenia, dokonca ani fotóny, najrýchlejšia častica akú poznáme. Ak sa však okolo týchto prazvláštnych objektov nachádza hmota, ktorá pomaly po špirále padá dovnútra, môže produkovať intenzívne záblesky elektromagnetického žiarenia.

Toto žiarenie sa následne odráža od oblakov plynu okolo, podobne ako svetlo z reflektora od hmly, vysvetľuje NASA. Americká vesmírna agentúra nám predstavuje, ako toto odrážanie žiarenia môže znieť prostredníctvom ich ďalšieho sonifikačného projektu. Sonifikácia je pretvorenie vedeckých dát na zvuk a v niektorých prípadoch aj podmanivú hudbu. Či už ide o zábery z vesmírneho teleskopu alebo spektroskopické dáta, NASA dokáže vytvoriť nahrávku z hocičoho.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Projekt sonifikácie má priniesť vedu aj ľuďom s postihnutým zrakom alebo aj bežnému človeku ponúknuť inú a netradičnú interpretáciu dát. Vo svojom najnovšom projekte sa zamerali na čiernu dieru V404 Cygni, ktorá sa nachádza približne 7800 svetelných rokov od Zeme. Jej hmotnosť je od 5 až do 10 násobku hmotnosti Slnka a táto čierna diera aktívne pohlcuje hmotu hviezdy, ktorá obieha okolo nej.

Materiál, padajúci dovnútra čiernej diery, pravidelne generuje záblesky radiácie vrátane röntgenového žiarenia. To sa stretáva s oblakmi plynu a prachu v okolí čiernej diery a rozptyľuje sa na rôzne strany. Röntgenové žiarenie zaznamenali observatóriá Chandra a Neil Gehrels Swift Observatory.

Astronómovia vedia ako rýchlo svetlo cestuje a na základe toho dokážu zistiť nielen to, ako ďaleko sa sústava od nás nachádza, ale aj kedy presne vznikli jednotlivé erupcie. Záblesky zároveň astronómom pomáhajú zistiť vzdialenosť plynných oblakov a ich kompozíciu.

Kozmické „vlny“

V rámci nového sonifikačného projektu vedci preložili dáta z observatórií na zvuk. Sonifikácia začína v strede záberu a kruh sa následne presúva k okraju. Röntgenové záblesky sú na zábere reprezentované modrou a červenou farbou. Keď sa kruh ku nim dostane, môžete počuť zvukovú „vlnu“, ktorá v tomto prípade značí zaznamenané žiarenie. Dáta z teleskopu Chandra sú reprezentované tónmi vyššej frekvencie ako dáta z observatória Swift.

Okrem röntgenového žiarenia vedci do obrazu pridali aj optické dáta z prieskumu Digitized Sky Survey, ktoré ukazujú hviezdy v pozadí. Každá hviezda reprezentuje notu, ktorej výška sa odvíja od jej jasnosti. Viac sonifikačných projektov si môžete vypočuť na webovom portáli A Universe of Sound.

V septembri tohto roku priniesla NASA sonifikáciu hmloviny Eta Carinae, exoplanéty WASP-96 a južnej prstencovej hmloviny.

Výnimočnou je sonifikácia exoplanéty WASP, ktorá je horúcim plynným obrom. Webbov vesmírny ďalekohľad v jej atmosfére objavil jasné stopy vody, ktoré sú na nahrávke reprezentované zvukom padajúcej kvapky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close