Američania chcú na Mesiaci vybudovať železnicu. Púšťajú sa do prvej fáze tohto ambiciózneho projektu

Americká DARPA v rámci projektu LunA-10 plánuje vybudovanie infraštruktúry na povrchu Mesiaca.

Northrop Grumman skúma koncept lunárnej železnice
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Americká agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA) si vybrala spoločnosť Northrop Grumman, aby vytvorila koncept lunárnej železnice, informuje Interesting Engineering. 

NASA sa v rámci svojho programu Artemis vydáva opäť na Mesiac, pričom tentokrát by sa mala naša prirodzená družica stať novým domovom pre astronautov, podobne ako Medzinárodná vesmírna stanica. Prvá lunárna základňa je však ešte roky vzdialená. Najskôr pristanú ďalší kozmonauti na povrchu Mesiaca, neďaleko južného pólu a až neskôr sa posadí prvá infraštruktúra pre základňu. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lunárna železnica spadá pod väčší 10-ročný projekt LunA-10, ktorého cieľom je navrhnutie širšej architektúry na Mesiaci, mimo samotnej základne. Do tohto projektu sa zapája okrem Northrop Grumman 14 ďalších spoločností

Ak všetko pôjde podľa plánu, program Artemis bude viac, než len vybudovanie vedeckej základne na povrchu Mesiaca. Nepretržitý výskum na povrchu našej prirodzenej družice nepochybne prinesie obrovskú studnicu nových poznatkov, no NASA chce demonštrovať, že človek skutočne dokáže prežiť na kozmickom telese mimo Zeme. Mesiac zároveň predstavuje ideálny testovací objekt pre misiu na Mars.  

Vybudovanie základne a infraštruktúry zároveň môže slúžiť ako odrazový mostík k červenej planéte. Vesmírne lode by sa mohli pri Mesiaci zastaviť, doplniť palivo a zásoby a vydať sa k Marsu. Program LunA-10 odštartoval minulý august a DARPA očakáva nasledujúcu dekádu výraznú menu v lunárnej ekonomike. Zároveň hľadajú spôsoby, ako vytvoriť viacúčelovú technológiu pre budúce lunárne misie.

Infraštruktúra pre astronautov na Mesiaci

Elektráreň na Zemi typicky vykonáva len jednu úlohu. Elektráreň na Mesiaci by však zároveň mohla slúžiť ako stredisko pre navigáciu a komunikáciu. Ako sme už spomenuli, do projektu sa zapája množstvo veľkých spoločností. Medzi nimi nájdeme veľkých hráčov, napríklad SpaceX a Blue Origin, no ich úloha na projekte nie je známa.  

V tomto smere je Northrop Grumman prvou spoločnosťou, ktorá prezradila svoju úlohu na projekte LunA-10. Rovnako ako prvé železnice na “divokom západe” v 19. storočí, rovnako aj lunárna železnica má pomôcť naštartovať ekonomický vývoj na povrchu Mesiaca.  

“Myšlienka lunárnej železnice by mohla pomôcť transportovať ľudí, zásoby a iné zdroje naprieč lunárnym povrchom. Tým by prispela k rozšíreniu komerčných možností na Mesiaci pre Spojené štáty a ich partnerov,” píše sa vo vyjadrení spoločnosti Northrop Grumman.  

Momentálne sa spoločnosť venuje limitovanému výskumu konceptu. V prvých krokoch sa lepšie pozrie na zdroje, ktoré by sa vyžadovali pre výstavbu železnice na Mesiaci. Spoločnosť identifikuje technologické a logistické riziká, pričom odhadne aj celkovú cenu na výstavbu tak monumentálneho projektu. Starostlivé zhodnotenie možností a technologických limitácií projektu bude kľúčové pred presunutím sa do ďalšej fázy.  

Stavať na Mesiaci je iné, ako stavať na Zemi. Northrop Grumman si to plne uvedomuje, preto ďalšou oblasťou výskumu bude aj identifikovanie čo najlepších metód výstavby, rovnako aj opráv a údržby železnice. Ďalšie spoločnosti by mali svoje úlohy na projekte LunA-10 predstaviť už na budúci mesiac.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre