Prečo bola španielska chrípka tak nebezpečná? Za niekoľko týždňov zabila viac ľudí ako prvá svetová vojna!

Španielska chrípka začala krátko po prvej svetovej vojne a za pár týždňov zabila viac ľudí ako vojna.

Vírusy
Zdroj: (CC BY 2.0), National Museum of Health and Medicine, flickr.com via Wikipedia

Po prvej svetovej vojne dostal svet ďalšiu tvrdú ranu, ktorou bola pandémia španielskej chrípky. Tento smrteľný vírus napadol približne tretinu svetovej populácie a v priebehu niekoľkých týždňov pripravil o život 50-miliónov ľudí, čo je približne trikrát toľko ako vojna.

Pandémia sa začala v roku 1918 a dlhú dobu vedcov šokovala, ato hlavne kvôli tomu, aká smrteľná bola. V roku 2014 však vedci z University of Arizona publikovali štúdiu, ktorá priniesla o tomto ochorení o niečo viac informácií. Ich práca nám môže pomôcť pri riešení ďalších pandémii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Od prepuknutia španielskej chrípky v roku 1918 sa nevedelo, odkiaľ vírus prišiel, prečo bol tak smrteľný a napádal ľudí v mladom veku. Nedokázali sme povedať či išlo o niečo, čo prepuklo kvôli podmienkam doby, alebo by mohla podobná pandémia prepuknúť bez varovania,“ vysvetľoval Michael Worobey, ktorý štúdiu viedol.

V dnešnej dobe by nám proti chorobe podobnej španielskej chrípke, pomohli moderné antibiotiká a očkovania. Vďaka nim by lekári dokázali drasticky znížiť úmrtnosť akýchkoľvek podobných ochorení. Za španielskou chrípkou stál vírus H1N1 influenza A a autori štúdie dokázali vytvoriť presné molekulárne hodiny, ktoré ukázali jeho vývoj postupom času.

Neznámy vírus

Autorom výskumu sa podarilo zistiť, že španielska chrípka prepukla krátko pred rokom 1918. Za vývoj smrteľného ochorenia môže spojenie vírusu H1, ktorý existoval už okolo roku 1900 s genetickým materiálom vírusu spôsobujúceho vtáčiu chrípku.

Vo väčšine prípadov je vírus chrípky rizikovejší pre malé deti a starších ľudí. V prípade tej španielskej však umierali ľudia vo veku od 20 do 40 rokov, a to hlavne na následok sekundárnych bakteriálnych infekcií. Chrípka existovala už v tej dobe, no zmutovaná verzia španielskej chrípky sa stala niečím, s čím si náš imunitný systém nedokázal poradiť. Išlo o niečo „nové“ čo nedokázal rozpoznať.

Autori štúdie naznačujú, že ľudia, ktorí sa narodili od roku 1880 až do 1900 boli vystavení inému druhu vírusu H3N8. Tento vírus vyzeral úplne inak ako H1N1, preto ho imunitný systém nerozpoznal.

„Veríme že protilátky v telách ľudí boli naučené na proteín vírusu H3, ktorý sa výrazne líšil od proteínu H1, ktorý začal kolovať v roku 1918, keď prepukla pandémia španielskej chrípky. Práve tento rozdiel mohol byť dôvodom, prečo bola španielska chrípka tak smrteľná pre mladých ľudí,“ vysvetľuje Worobey.

Toto zistenie neprináša len vysvetlenie pre španielsku chrípku, ale aj tú, ktorej čelíme dnes. Veľmi riziková je pre nás napríklad vtáčia chrípka, za ktorou stoja vírusy H5N1 a H7N9. V oboch prípadoch nastáva rovnaká situácia, ako v prípade španielskej chrípky. Autori naznačujú, že jedným z možných riešení by bolo stretnúť sa s rôznymi variantmi chrípky v mladom veku, napríklad prostredníctvom očkovania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre