SpravodajstvoVeda a výskum

Vedci vyvinuli vakcínu proti chrípke s 20 podtypmi mRNA na ochranu pred budúcimi pandémiami

Vedci z University of Pennsylvania pripravujú klinické testy. Vakcína ukazuje obrovský potenciál.

Výskumníkom z University of Pennsylvania sa podarilo vytvoriť experimentálnu mRNA vakcínu, ktorá ochraňuje pred všetkými 20 známymi druhmi chrípky. Počas prvotných testov zároveň poskytla ochranu aj pred inak smrteľnými druhmi vírusu chrípky. Autori štúdie veria, že jedného dňa by mohla táto vakcína slúžiť ako všeobecné očkovanie proti chrípkovým pandémiám.

Nová vakcína využíva rovnakú mRNA technológiu ako vakcíny spoločností Pfizer a Moderna proti vírusu SARS-CoV-2. Vedci látku otestovali na zvieracích modeloch a zistili, že vakcína ochraňovala aj pred kmeňmi, ktoré pri výrobe vakcíny použité neboli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hlavnou myšlienkou nášho výskumu je poskytnúť ľuďom základnú vrstvu ochrany proti chrípke, prostredníctvom novej univerzálnej vakcíny. Tá by mohla znížiť počet úmrtí keď nastane ďalšia chrípková pandémia,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Scott Hensley.

Chrípka môže prejsť do globálnej pandémie, ktorá môže pripraviť o život obrovské množstvo ľudí. Najznámejším prípadom bola pandémia španielskej chrípky v rokoch 1918 až 1919. Počas tejto pandémie prišlo o život najmenej 10-miliónov ľudí. Chrípka však môže kolovať medzi vtákmi, prasatami, alebo inými zvieratami. Pandémia nastane v prípade, že tento vírus „preskočí“ na ľudí.

Univerzálna ochrana

V súčasnosti existujú očkovania proti chrípke, no všetky sú sezónne, ktoré nás majú ochrániť pred vírusmi, ktoré sú v obehu v danú dobu. Tieto vakcíny by nás neochránili pred novými a závažnejšími kmeňmi vírusu.

Autori nového výskumu svoju vakcínu založili na imunogénoch, protilátkach ktoré stimulujú reakciu imunitného systému pri všetkých známych druhoch chrípky. Vďaka tomu si naše telo získa univerzálnu ochranu proti tomuto vírusu. Univerzálna ochrana v tomto prípade neznamená, že neochorieme, ale že si naše telo v prípade nákazy zapamätá imunitnú odpoveď a vyhne sa najhoršiemu priebehu ochorenia.

„Porovnať to môžeme s prvými mRNA vakcínami proti Covidu. Tie sa zameriavali na pôvodný kmeň z Wuhanu, no poskytovali ochranu aj pred ďalšími variantami ako napríklad Omikron. Vakcíny neblokovali vírus, no zmiernili priebeh ochorenia a znížili riziko smrti, či vážneho priebehu,“ tvrdí Hensley.

Experimentálna vakcína začne po prijatí bunkami produkovať kópie kľúčových proteínov pri všetkých známych druhoch chrípky. Sú nimi proteíny H1 až H18 a dva proteíny pre vírus typu B. Počas experimentov na laboratórnych myšiach si veci všimli vysokú úroveň protilátok, ktoré sa držali najmenej štyri mesiace. Tieto protilátky reagovali na všetkých 20 typov chrípky. Imunitná odpoveď zvierat bola silná bez ohľadu na to, či sa v minulosti stretli s chrípkou alebo nie.

Autori štúdie momentálne pripravujú návrh klinických testov. Ak sa ukážu byť úspešné, vakcína by sa mohla dostať do obehu a poskytnúť ochranu ľuďom vo všetkých vekových kategóriách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close