Táto skupina ľudí patrí medzi najohrozenejšiu. Online podvodníci týchto ľudí oklamú najčastejšie!

Federálna obchodná komisia USA prišla so štúdiou, ktorá sa venovala podvodom v online priestore. Analytici sa pozreli na 143-tisíc ohlásených incidentov z roku 2018.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Ak sa desíte toho, že sa stanete obeťou kybernetického útoku, tak vedzte, že nie ste v tom sami. Každý deň sa stretávame s najrôznejšími druhmi hackerských útokov. Nedávno sme napríklad upozorňovali na podvodné SMS správy alebo telefonáty. Ktorá skupina ľudí je ale najviac náchylnou na to, aby sa nechala nachytať?

Federálna obchodná komisia USA prišla ešte v roku 2019 so štúdiou, ktorá sa venovala podvodom v online priestore. Analytici sa pozreli na 143-tisíc ohlásených incidentov z roku 2018.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tieto podvody sa zvyčajne začínajú telefonátom alebo kontextovým upozornením na problém s počítačom s tým, aby ich obeť kontaktovala“, vysvetľujú analytici v správe.

Výskumníci hovoria, že podvodníci najčastejšie kontaktovali obeť pod hlavičkou nejakej známej firmy, ako sú napríklad Microsoft alebo Apple. Vo viacerých prípadoch podvodníci boli dokonca schopní zamaskovať číslo alebo e-mail, aby vyzerali, ako z oficiálnej inštitúcie. Na druhej strane boli ale aj prítomné prípady, kedy človek skutočne potreboval pomoc a na internete si dohľadal číslo, na ktoré zavolal. No v nevedomosti kontaktoval falošnú podporu.

„Títo podvodníci presviedčajú ľudí, aby odovzdali vzdialený prístup k svojmu počítaču a potom urobili veľkú show „riešenia problémov“. Môžu otvárať systémové priečinky alebo spúšťať kontroly, ktoré zdanlivo poukazujú na problém. Potom žiadajú peniaze za domnelé opravy a veci ako falošné servisné zmluvy.“, vysvetľujú odborníci, ako prebieha podvod.

Ľudia nad 60 rokov sú najohrozenejšou skupinou

Treba ale uviesť, že hoci podvod popísaný vyššie bol najčastejší, tak podvodníci to skúšajú aj inak. Môže ísť napríklad aj o predaj produktov, rôzne súťaže a podobne. V našich končinách sa nedávno dostal do pozornosti napríklad podvod „falošný bankár„. Modus operandi v tomto prípade bol, že pomocou viacerých telefonátov z rôznych inštitúcií, útočník presvedčil obeť, že sa stala obeťou úverového podvodu. Následne pomocou viacerých dobre premyslených krokov vybielil obeti účet.

typy podvodov
Zdroj: ftc.gov

Priemerná výška škody, ktorú podvodníci napáchali, sa pohybovala okolo 400 dolárov. Podľa štatistík najohrozenejšou skupinou ľudí, ktorí sa stali obeťou, boli ľudia nad 60 rokov. Tí nahlásili stratu peňazí v dôsledku týchto podvodov približne päťkrát častejšie ako mladšie ročníky.

Neznamená to, ale že mladší ľudia sa nemôžu nachytať. Dôkazom toho je i nedávny prípad 23-ročnej ženy, ktorá odovzdala peniaze falošnému policajtovi, ktorý ju kontaktoval cez telefón.

Peniaze však nie sú to jediné, čo ľudia týmto podvodom stratia. Povolením vzdialeného prístupu podvodníkom k ich počítaču alebo smartfónu, ľudia odovzdajú kontrolu nad zariadením. Podvodníci potom môžu ľahko ukradnúť citlivé informácie alebo nainštalovať spyware – formu vírusu, ktorý im umožňuje potichu zbierať informácie. Ľudia boli dokonca presvedčení, aby sa prihlásili do svojich bankových účtov, často pod zámienkou vloženia refundácie, čo podvodníkovi umožnilo presúvať prostriedky na diaľku.

Preto sa vo všeobecnosti odporúča, aby ste nikdy neposkytli citlivé informácie niekomu, kto vám volá. Obzvlášť nie údaje z platobných kariet alebo overovacích SMS správ. Rovnako experti hovoria, aby ste neinštalovali do svojich zariadení žiaden softvér, hoci vás o to žiada niekto na druhej strane telefónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre