„Nákazlivé vakcíny“ sa môžu šíriť z človeka na človeka, podobne ako vírusy: Je to ale dobrý nápad?

Nápad, ktorý by mohol zabrániť ďalšej veľkej pandémii prichádza s niekoľkými rizikami.

virus_choroba
Zdroj: unsplash.com (CDC)

Čo ak by sme našli spôsob, ako bojovať proti nebezpečným ochoreniam ešte skôr, než prejdú zo zvierat na ľudí? Aj to je jednou z myšlienok, na ktorých stojí projekt „nákazlivých vakcín“. Niektorí vedci veria, že úmyselné vypustenie vakcín, ktoré sa môžu prenášať rovnako ako vírusy, či baktérie, do zvieracej populácie by nás mohlo chrániť, píše portál IFL Science.

Samozrejme že myšlienka nákazlivých vakcín sa nespája len so zvieracou ríšou. Niekoľko medzinárodných vedeckých tímov pracuje na spôsobe, ako ich vytvoriť a zabezpečiť tak globálnu imunitu ľudí pred vážnymi ochoreniami. Čo sa týka tradičných vakcín, aj tie môžu byť do určitej miery nákazlivé, čo sa preukázalo aj v minulosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Špecifickým príkladom je vakcína proti detskej obrne. Ide o jeden z výnimočných prípadov, kedy sa skutočne vakcína prenáša z dieťaťa na dieťa. Vedci si uvedomujú obrovské výhody, ktoré by so sebou nákazlivá vakcína priniesla, no na druhej strane sa objavujú aj zdravotné riziká. Tie musia vedci minimalizovať ešte predtým, ako sa podobné vakcíny dostanú do obehu.

„Nákazlivé vakcíny sú dobrým krokom pri komunitách, ktoré sú mimo nášho dosahu, alebo epidémii, ktoré sa nedajú kontrolovať bežnou vakcínou. Samozrejme že existujú aj riziká. Každá vakcína, ktorá sa dokáže prenášať z človeka na človeka má isté riziko toho, že sa nakoniec vráti k chorobe, pred ktorou nás mala chrániť,“ vyjadril sa Mark Smithson z Washington State University.

Aké sú riziká?

Vakcína, ktorá by sa prenášala z človeka na človeka by dokázala rapídne vytvoriť „imunitu stáda“, no zároveň sa otvára priestor pre ďalšiu evolúciu vakcíny. Šírením by sa vakcína mohla vyvíjať, rovnako ako vírusy a mohlo by sa stať aj to, že by sme potrebovali vakcínu proti vakcíne.

Evolúciu vakcíny mohli vedci pozorovať aj pri vyššie zmienenej vakcíne proti obrne. Je to síce extrémne vzácny prípad, no ak nemá populácia dobrú imunitu, oslabený vírus vo vakcíne sa môže ďalej šíriť a čím dlhšie žije, tým sa viac mení. Môže sa stať, že vírus vo vakcíne sa vyvinie do podoby, ktorá môže byť pre nás nebezpečná. Dá sa tomu ale zabrániť.

Než však vedci nájdu efektívny spôsob, idea nákazlivej vakcíny sa bude držať vo svete zvieracej ríše. Teoretické modely ale naznačujú, že v prípade nákazlivej vakcíny by sa mohla horúčka lassa prejavujúca sa u potkanov, znížiť až o 95% len za tri roky. Nákazlivé vakcíny sú momentálne vo vývoji aj pre Ebolu, alebo tuberkulózu, ktorá postihuje dobytok.

Ak sa tieto testy ukážu byť úspešné, lekári by do rúk získali mimoriadne silný nástroj. Vďaka ktorému by sme dokázali zabrániť ďalšej veľkej pandémii.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre