Archeológovia odhalili zručnosti „pravekých šéfkuchárov“. Našli zvyšky jedla prehistorických ľudí, ktoré majú 70-tisíc rokov

Autori vo svojej novej štúdii analyzovali spálené zvyšky jedál, ktoré našli v dvoch jaskyniach.

Dokázali si naši predkovia uvariť jedlo ešte pred objavením ohňa?
Zdroj: CC0 from Pixabay, NASA / JPL-Caltech

Vedci z University of Cambridge objavili spálené zvyšky jedla, ktoré nám ponúkajú pohľad na kulinárske zručnosti našich predkov, moderného človeka a človeka Neandertálskeho. Tí používali niekoľko kuchárskych trikov na to, aby boli ich jedlá o niečo chutnejšie.

Archeologické nálezy naznačujú, že v stravovaní prehistorických ľudí hrala rastlinná potrava významnú úlohu. Predchádzajúce výskumy sa zameriavali hlavne na živočíšnu potravu, no tá tvorila len jednu časť prehistorického jedálnička. V rámci nového výskumu vedci použili elektrónový mikroskop na preskúmanie spálených zvyškov jedla, ktoré našli v jaskyni Shanidar, ktorá sa nachádza v Iraku. Novoobjavené zvyšky spolu s tými, ktoré sa našli v jaskyni Franchthi, ponúkajú informácie o tom, ako ľudia pripravovali jedlo za posledných 70-tisíc rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Spálené zvyšky jedla z jaskyne Franchthi sú najstaršími na území Európy a majú približne 12-tisíc rokov. Nálezy z jaskyne Shanidar majú 70 a 40-tisíc rokov a sú najstaršími z územia Juhozápadnej Ázie,“ vysvetľuje doktor Ceren Kabukcu, ktorý sa podieľal na výskume zvyškov jedla.

Podľa štúdie hrali rastliny v stravovaní moderných ľudí a Neandertálcov oveľa väčšiu úlohu, než sa spočiatku predpokladalo. Naši predkovia pripravovali jedlá, ktoré mali viac ako jednu ingredienciu a pripravovali sa v niekoľkých krokoch. Predkovia pomerne často kombinovali orechy s rôznymi druhmi strukovín.

Úprava potravín

Autori štúdie vysvetľujú, že strukoviny majú prirodzene horkú chuť kvôli tanínom a alkaloidom, ktoré sa nachádzajú v obale ich semien. Naši predkovia však našli spôsob, ako čo najviac znížiť množstvo týchto trpko chutiacich látok. Strukoviny máčali a lúhovali, následne ich mleli alebo tĺkli. Táto metóda prípravy zároveň umožní telu ľahšie prijať živiny.

V jaskyni Franchthi vedci objavili jedlo, ktoré pripomína chlieb. Domnievajú sa, že naši predkovia pomleli strukoviny na jemnú múku.

Ako varili naši prehistorickí predkovia?
Spálené jedlo zo strukovín, ktoré pripomína chlieb. Zdroj: Ceren Kabukcu

„Neandertálci, podobne ako mi pomleli a rozdrvili rastlinné jedlo a následne ho varili na horúcich kameňoch,“ vysvetľuje Graeme Barker, spoluautor štúdie.

Dodáva, že jedlo vždy hralo v spoločnosti aj sociálnu úlohu a jeho príprava je niečo, čo je jedinečné pre nás ľudí. Nové dôkazy ukazujú, že si človek jedlo pripravoval už od samotného počiatku a rovnako tak robili aj naši najbližší evoluční príbuzní, Neandertálci. Druh Homo teda dokázal variť jedlo už pred 75-tisíc rokmi.

Zároveň ide o ďalší dôkaz toho, že Neandertálci neboli primitívni jaskynní ľudia, ako si ich častokrát predstavujeme. Hoci nešlo o veľkú populáciu, ukazuje sa, že človek neandertálsky bol v skutočnosti mimoriadne sofistikovaný a inteligentný. Zaujímavosťou je, že naši predkovia neodstraňovali semená zo strukov, ale jedli ich v celku. To naznačuje, že nechceli úplne odstrániť prirodzene horkú chuť týchto rastlín.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre