SpravodajstvoVeda a výskum

Aká je šanca, že zažijeme ďalšiu podobnú pandémiu, akou je COVID-19?

Štatistický výskum vedcov priniesol zaujímavé výsledky: Zažiť za život veľkú pandémiu nie je až také výnimočné.

To, či bude aj tretia vlna ochorenia COVID-19 visí vo vzduchu. Výskumník z Duke University, William Pan však dostal zaujímavý nápad a rozhodol sa zistiť, aká je vlastne pravdepodobnosť, že vznikne celosvetová pandémia, akou si momentálne prechádzame, píše portál Science Alert.

Spolu s tímom vedcov zistili, že pandémie, na úrovni covidu sú oveľa pravdepodobnejšie, než by ste si mysleli. Každý rok existuje 2% šanca, že prepukne situácia, akej čelíme práve teraz. To sa nezdá ako veľké číslo, ak však túto šancu premietneme na dĺžku ľudského života, zistíme nasledovné:  Človek má až 38% šancu, že zažije podobnú pandémiu. Aby toho nebolo málo, šance sa každým rokom zvyšujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Najdôležitejším poznatkom nášho výskumu je fakt, že pandémie, podobné COVID-19, alebo Španielskej chrípke, sú relatívne pravdepodobné,“ vysvetľuje William Pan.

Tím sa pozrel na historické záznamy epidémií od roku 1600, až po súčasnosť. Objavili 476 zdokumentovaných prípadov, pričom viac ako polovica mala aj známy počet úmrtí. Zistili, že 145 pandémii spôsobilo menej ako 10-tisíc úmrtí, zatiaľ čo 114 pandémií je známych, no nepoznajú, koľko ľudí chorobe podľahlo.

Dáta, ktoré analyzovali boli extrémne premenlivé. Extrémne prípady, ako napríklad Španielska chrípka, ktorá vyčíňala medzi rokmi 1918 až 1920 mala pravdepodobnosť, že sa za posledných 400 rokov vyskytne, od 0.3 do 1.9%.

„Extrémne formy epidémií sú naozaj pravdepodobné. Pred niekoľkými rokmi sme to nemohli zistiť, pretože sme nemali dostatočne dlhú časovú os, na ktorej by sme výsledky analyzovali,“ píšu autori štúdie.

Zvyšujúce sa riziko pandémie

Znepokojujúcou predpoveďou je fakt, že šanca výskytu veľkej pandémie nie je stabilná, ale rastie. Za posledných 50 rokov vzrástol počet nových patogénov, ktoré sa môžu šíriť aj prostredníctvom ľudí. SARS-CoV-2 je príklad, ktorý príde na rozum ako prvý, no objavilo sa niekoľko ďalších – prasacia chrípka, vtáčia chrípka, ebola, alebo mnoho ďalších patogénov.

„Dnes môžeme pozorovať vzostup nových chorôb, ktoré prichádzajú so zvieracej ríše. Tento vzostup sa spája so zmenami v životnom prostredí. Práve preto existuje veľká šanca, že budeme pozorovať pandémie, podobné novému ochoreniu COVID-19,“ píše sa v štúdii.

Tím varuje, že aj keď sa nám podarí prekonať túto pandémiu, rieku sme ešte nepreskočili. Nič nie je isté, ale tím varuje, že ľudstvo by mohlo čeliť aj ďalšej, podobnej pandémii. Zároveň ale nestrácajú nádej. To, ako sme zareagovali a ako sa počas pandémie správame nás môže pripraviť do budúcna. Ak sa objaví aj ďalšia podobná kríza, mali by sme ju zvládnuť oveľa lepšie.

Dôležitý je podľa vedcov včasný zásah pri prepuknutí ochorenia a vytvorenie infraštruktúry, ktorá by dokázala monitorovať priebeh pandémie. Aj keď sme momentálne jednu prekonali, nikde nie je napísané, že nás nemôže prepadnúť ďalšia. V tomto smere však nejde o otázku toho, či budeme v budúcnosti čeliť pandémii, ale kedy jej budeme čeliť. Na pandémiu sa môžeme pripraviť napríklad aj tak, že pochopíme, prečo tieto veľké vypuknutia choroby nastávajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close