Spravodajstvo

Pozor! Už o pár dní Google začne mazať milióny Gmail účtov. Opatrenie sa dotkne týchto účtov!

Podľa nových podmienok Googlu sa vymažú všetky účty a prepojené dáta, ktoré nie sú dlhšiu dobu aktívne.

Ak máte založený Gmail účet, no nepoužívate ho často, zbystrite pozornosť. Spoločnosť Google plánuje od 1. decembra vymazať všetky neaktívne účty vrátane súborov na disku a v aplikáciách Google Fotky a Kontakty.  

Rozhodnutie vyplýva z toho, že staršie účty sú náchylnejšie na nové formy kyberútokov. Spoločnosť Google tvrdí, že tieto účty majú až 10-krát vyššiu šancu, že nebudú mať zapnuté dvojfaktorové overenie, oproti aktívnym účtom. Za neaktívny Google považuje každý účet, ktorý nebol použitý za posledné dva roky.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Popri samotných Gmail účtoch spoločnosť Google odstráni aj všetky prepojené služby. Okrem iných sme spomenuli Google Disk, Google Fotky a Google Kontakty. Dobrou správou je, že sa nevymažú od začiatku decembra všetky účty naraz. Google bude postupne odstraňovať neaktívne účty v malých dávkach. Ak sa chcete vyhnúť vymazaniu, stačí sa do účtu len prihlásiť a tým si ho reaktivovať.  

Zároveň odporúčame, aby ste si to nenechali na poslednú chvíľu. Najlepšie je prihlásiť sa pred 1. decembrom. Ak tak neurobíte a váš účet sa vymaže, spolu s ním sa natrvalo odstránia súbory na Google Disku, dokumenty, naplánované stretnutia a ďalšie súbory. Spoločnosť Google varuje, že užívatelia po odstránení účtu nebudú mať spôsob ako získať svoje dáta späť.  

Google začína robiť poriadok s neaktívnymi účtami

Majte však na pamäti, že vymazávanie po dvoch rokoch nie je jednorazovou záležitosťou. Od decembra Google vymaže každý účet, ktorý nebude aktívny dva roky. Zároveň sa nemusíte báť, že by ste oň prišli omylom. Ak používate napríklad prehliadač Chrome, môžete sa doňho prihlásiť a surfovať na webe. 

Za aktívne účty sa považujú také, cez ktoré si sťahujete aplikácie z Obchodu Play, vyhľadávate na Googli či sa prihlasujete pomocou nich na iné stránky. Jednoducho povedané, aby bol váš účet označený za neaktívny, museli by ste ho naozaj dva roky úplne ignorovať. Hrozí to napríklad užívateľom iPhonov, ktorí nepoužívajú ani Gmail ako ich hlavnú e-mailovú schránku.  

V tomto prípade by ste nemali zabudnúť aspoň raz za čas prihlásiť sa do Gmailovej schránky. Zároveň dávame do pozornosti, že ak máte neaktívny účet, no niekedy v minulosti ste na YouTube nahrali verejné video, tento účet sa vám nevymaže ani v prípade neaktivity. Spoločnosť Google zatiaľ neplánuje s týmito účtami robiť nič a je otázne, či v tomto smere niečo zmení. Stále ale existuje možnosť, že o niekoľko rokov Google aktualizuje svoje podmienky opäť a tentokrát do nich zahrnie aj neaktívne účty s publikovaným YouTube obsahom.  

Vyhnúť sa vymazaniu Gmail účtu nie je nič náročné, hlavné je nezabudnúť, že na prihlásenie vám už ostáva len pár dní.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close