Pozor! Túto aktualizáciu pre Windows 11 nesťahujte, rozhádže vám celý počítač! Microsoft radí, aby ste ju neinštalovali

Nová voliteľná aktualizácia spôsobuje mnohým užívateľom problémy. Microsoft priznáva chybu a už sa venuje oprave.

Ako si vytvoriť zálohu operačného systému Windows
Zdroj: Pixabay (Nimash, matthewpriest, BlenderTimer) Vosveteit.sk

Typicky radíme, aby ste si udržiavali zariadenia aktualizované, no ak používate operačný systém Windows 11, aspoň zatiaľ si ho neaktualizujte. Samotný Microsoft priznal, že v aktualizácií s označením KB5034848 došlo k chybe a spôsobuje užívateľom problémy, informuje Gizchina. 

Nová voliteľná aktualizácia môže spôsobovať problémy pri inštalácií a keď sa počítač reštartuje, s veľkou pravdepodobnosťou spadne už vtedy. Zároveň často dochádza k zamrznutiu správcu zdrojov. Nová aktualizácia je kumulatívnym updatom, ktorý mal priniesť veľa nových funkcií, napríklad podporu pre 80 Gbps USB a opravu chýb spojených s networkingom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sme spomenuli, ide o voliteľnú aktualizáciu. Znamená to, že táto aktualizácia sa sama nenainštaluje, no užívateľ si ju môže manuálne označiť a následne stiahnuť. Ako sme však uviedli na začiatku, krátko po stiahnutí a inštalácii tejto aktualizácie začali mať užívatelia s počítačom problémy. 

Niektorí tvrdili, že po aktualizácii ich počítač prestal reagovať. Iní zas hlásili zamŕzanie a dokonca aj pády operačného systému. Ako ďalšie existuje šanca, že keď manuálne stiahnete túto aktualizáciu a nainštalujete si ju cez Windows Update, objavia sa vám chyby 0x800f0922, 0x800f0982 a 0x80070002.  

IT analytici odhalili aj ďalší problém. Pri inštalácií sa Windows pokúsi systém reštartovať a následne pokračuje v inštalovaní aktualizácie. V tomto bode sa proces zastaví na 96% a objaví sa vám chybová hláška, ktorá vám oznámi, že sa aktualizáciu nepodarilo nainštalovať a že sa vracajú späť zmeny.  

Windows 11 upozornenie
Zdroj: Vosveteit.sk, pngegg

Microsoft odporúča, aby ste aktualizáciu neinštalovali

Microsoft zbadal problémy a priznáva, že aktualizácia KB5034848 má chybu a užívatelia by si ju zatiaľ nemali inštalovať. Zároveň sa už pracuje na oprave, ktorá by mala byť užívateľom už čoskoro dostupná. Než sa tak stane, Microsoft odporúča užívateľom vrátiť Windows do štádia pred aktualizáciou.  

Keď Microsoft celú záležitosť vyrieši, po nainštalovaní tejto aktualizácie môžete získať aj update Moment 5. Ide o aktualizáciu, ktorá prináša nové personalizované rozloženia otvorených aplikácií, upravuje funkcie widgetov a prinesie aj lepšie možnosti zdieľania. Medzi tie výraznejšie zmeny patrí niekoľko zmien, cez ktoré sa Microsoft prispôsobí novému Zákonu o digitálnych trhoch. Moment 5 aktualizácia prináša veľa zmien, no nemožno povedať, že je až tak potrebná pre väčšinu bežných užívateľov.  

Dôležitejšie je vyhnúť sa na pár dní inštalovaniu aktualizácia KB5034848, ak teda nechcete riešiť časté problémy s Windowsom. Ako sme už spomenuli, Microsoft na oprave pracuje a veríme, že problémy odstránia do niekoľkých dní. Vynechaním tejto aktualizácie sa zároveň nepripravíte o dôležité bezpečnostné aktualizácie, čiže ani v tomto smere sa nemusíte ničoho obávať.  

Z času na čas sa môžu objaviť aj takéto chybné aktualizácie, čo sa už veľakrát odohralo aj v minulosti. Pre veľké spoločnosti je preto dôležité nové updaty starostlivo otestovať. Hoci užívateľov nikdy takáto chyba nepoteší, ak by sa problém opakoval až príliš často, môže to viesť užívateľov k hľadaniu alternatívy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre