APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvoWindows

Do aplikácie Windows Fotografie prichádza nová AI funkcia, ktorú dobre poznáme zo smartfónov! Čo na ňu poviete?

Fotografie už teraz ponúkajú niekoľko AI funkcii, ktoré sa s novou aktualizáciou vylepšia. Pribudne jedna nová.

Spoločnosť Microsoft predstavuje nové AI funkcie, ktoré prichádzajú do aplikácie Fotografie. S pomocou umelej inteligencie budete môcť rozmazať pozadie, alebo vymazať a nahradiť prvky, ktoré sa nachádzajú na fotografii.  

Funkcia generatívneho vymazania funguje napríklad tak, že ak si chcete z portrétu vymazať človeka, ktorý sa objavil v pozadí, stačí ho označiť a umelá inteligencia ho z pozadia fotografie vymaže tak, aby nevznikli žiadne rušivé elementy. Ako vysvetľuje Microsoft, táto funkcia si dokáže poradiť aj z vymazávaním väčších objektov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Používanie generatívneho vymazávania je pritom extrémne jednoduché. Stačí si otvoriť fotografiu, kliknúť na možnosť upraviť obrázok a odtiaľ vybrať možnosť vymazať. Aplikácia Fotografie vám dovolí nastaviť si veľkosť štetca pre čo najlepšiu presnosť. Zároveň si môžete vypnúť možnosť automatického aplikovania zmien, ak chcete napríklad z pozadia odstrániť viacero objektov naraz.  

Nové funkcie sú dostupné priamo v aplikácii fotky pre Windows 11 pre zariadenia s architektúrou procesora Arm64. Zároveň po prvýkrát všetky AI funkcie prídu aj do staršej verzie Windows 10. Ak používate tento operačný systém, už čoskoro budete môcť využívať rozmazanie pozadia, odstránenie pozadia alebo jeho nahradenie. Rovnako dostanete aj funkcie generatívneho vymazávania. Postupne bude Microsoft vydávať aktualizácie na optimalizáciu a lepšiu stabilitu.  

Aplikácia Windows Fotografie dostáva nové AI funkcie
Zdroj: Microsoft

Možnosti umelej inteligencie porastú

Windows 11 čaká ešte jedna veľká systémová aktualizácia, ktorá nebude len tak nejakým updatom. Hoci nejde o Windows 12, Microsoft chce s aktualizáciou 24H2 priniesť množstvo zmien do operačného systému. Microsoft aktualizáciu postavil na novej Windows platforme, ktorá sa má vyznačovať lepším výkonom, bezpečnosťou a integráciou umelej inteligencie.  

Hoci zatiaľ nemôžeme presne povedať ako to bude vyzerať, jednou z možností je vylepšenie nástroju Copilot a jeho previazanie priamo s operačným systémom a užívateľským rozhraním. Užívatelia tak dostanú možnosť oveľa rýchlejšie pracovať so súbormi, vyhľadávaním, aplikáciami a ďalšími funkciami operačného systému. 

Predpokladá sa, že novú aktualizáciu by sme mohli vidieť niekedy v druhej polovici tohto roku, pričom najskôr sa dostane ako predinštalovaný operačný systém na AI počítače novej generácie. Popri vývoji operačného systému Microsoft a iné spoločnosti pracujú na počítačoch, ktoré by už boli postavené tak, aby do úvahy brali aj integráciu umelej inteligencie.  

Bežní užívatelia budú mať nárok na aktualizáciu niekedy koncom tohto roka, informuje Windows Central.  

Na druhú stranu to znamená, že hardvérové požiadavky s aktualizáciou 24H2 porastú. Microsoft varuje, že staré zariadenia, ktoré majú približne 15 rokov a viac vôbec nový operačný systém nerozbehnú. Rovnako sa pomaly, ale isto, končí aj podpora Windows 10. Ak chcete vyskúšať alternatívny operačný systém, Google začal propagovať svoj ChromeOS Flex.  

Tento operačný systém je ľahký, nenáročný a ak používate produkty Google (pozn. Redakcie: Chrome, Gmail, Workspace), užívateľské rozhranie vám príde mimoriadne intuitívne.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close