Pozor! Predávate niečo cez internet? Veľké platformy budú posielať úradom vaše zárobky

Aplikácie ako eBay a Airbnb budú oznamovať vaše príjmy daňovým úradom na základe novej globálnej dohody, ktorá vstúpila do platnosti novým rokom.

aktualna tema peniaze
Zdroj: unsplash.com (Ibrahim Boran), úprava Vosveteit.sk

Od nového roka prešla do platnosti globálna dohoda, podľa ktorej budú služby ako Airbnb alebo eBay posielať daňovým úradom, koľko ste na ich platforme zarobili, upozorňuje portál 9to5.

Existuje množstvo služieb a aplikácií, ktoré vám dovolia zarábať peniaze predávaním nepotrebných vecí alebo prenajímaním vášho domu. Problémom je, či by ste z takto získaných peňazí mali odvádzať daň alebo nie. Ide o komplexnú problematiku a odpoveď sa spravidla líši od krajiny ku krajine.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo väčšine krajín, aj na Slovensku, má zákazník právo predať zakúpenú vec ďalej. Spravidla však tento predaj sprevádza sada ďalších pravidiel a zákonov. Napríklad občan môže predajom nadobudnúť len určitú sumu, v rámci ktorej nemusí z predaja platiť daň. Podobne to funguje aj pri prenajímaní bytu alebo domu.  

Je jednoduché stiahnuť si aplikáciu a začať prenajímať chatu na dedine, no mnohí ľudia si neuvedomujú daňové povinnosti, ktoré s takto nadobudnutými peniazmi prichádzajú. Ak si aj je niekto vedomý, častokrát sa dane rozhodne jednoducho nezaplatiť. Nová dohoda sa má postarať o oba problémy a podpísalo ju 38 členov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj, OECD. Medzi týmito krajinami sa nachádza aj Slovensko a susedné Česko.  

Dohoda dáva vlastníkom služieb ako eBay alebo Airbnb povinnosť automaticky zdieľať váš zárobok s daňovým úradom krajiny. Treba ale prízvukovať, že sa to netýka len menovaných platforiem ale aj ďalších.

“Nové pravidlá požadujú od digitálnych platforiem hlásenie o zárobkoch ich užívateľov. Dohoda zahŕňa nielen predaj ručne robených a kúpených vecí, ale aj rôzne služby, napríklad taxislužby, donášky jedla, prácu na voľnej nohe či poskytovanie krátkodobého ubytovania,” vysvetľuje portál BBC News. 

Klepnutie po prstoch podvodníkom

Členské krajiny veria, že takýto krok zabráni daňovým podvodom. Podľa novej dohody bude každý predajca na digitálnych platformách vnímaný ako tradičný podnikateľ.  

“Veríme že táto dohoda pomôže online predajcom zvládnuť prvé daňové priznanie bez problémov. Zároveň očakávame, že sa nám podarí nájsť akýchkoľvek zločincov, ktorí sa zámerne vyhýbajú daniam,” tvrdí hovorca Daňového úradu v Spojenom kráľovstve.  

Ako sme už spomenuli, dohoda prešla do platnosti na Nový rok, teda 1. januára 2024. Pre lepšiu ilustráciu, ako to bude fungovať, platformy nahlásia vaše zárobky a následne daňový úrad si skontroluje, či zárobky sú zaevidované vo vašom daňovom priznaní alebo nie a či ste odviedli daň, ktorú ste mali odviezť. Treba ale podotknúť, že platformy ale nebudú posielať všetky informácie, ak takto zarobíte drobnú čiastku. Ak vás o tejto problematike zaujíma viac informácií, tak ide o zákon č. 250/2022, kde nájdete všetky podrobnosti.

Ak teda predávate rôzne produkty cez eBay alebo prenajímate izbu či dom cez Airbnb, odporúčame vám dohľadať si informácie o tom, či spĺňate podmienky na to, aby sa váš príjem musel zdaňovať. Hovorcovia tvrdia, že nová dohoda nie je určená na to, aby šliapala na prsty čestným ľuďom. Ak ste začínajúci podnikateľ, vo veľa veciach vám automatické zaznamenávanie zárobkov môže pomôcť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre