BezpečnosťSpravodajstvo

Ukrajinskí hackeri uštedrili Rusku ďalšiu ranu. Tvrdia, že ich daňový systém sa topí v problémoch

Ukrajinskí hackeri uštedrili Rusku niekoľko ťažkých rán, z ktorých sa krajina len tak ľahko nespamätá. Najnovšie tvrdia, že ich daňový systém čelí vážnym problémom.

Kybernetické zložky Ukrajiny vykonali ďalšiu úspešnú operáciu na území Ruska, podarilo sa im napadnúť daňový systém krajiny, tvrdí úrad.

Počas tejto hackerskej kampane sa Ukrajine podarilo nabúrať do jedného z dobre chránených kľúčových serverov federálneho daňového úradu. Následne sa nabúrali aj do viac ako 2-tisíc ďalších serverov naprieč celým Ruskom a okupovaným Krymom. Všetky napadnuté servery infikovali ukrajinskí hackeri malvérom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rovnakom čase kybernetické zložky napadli aj ruskú IT spoločnosť Office.ed-it.ru rovnakým spôsobom. Ide o spoločnosť, ktorá spravovala servery ruského daňového úradu. Hackerom sa v rámci oboch útokov podarilo kompletne vymazať všetky konfiguračné súbory, ktoré už roky zabezpečujú fungovanie daňového systému krajiny. Hackeri zničili nielen všetky hlavné súbory, ale aj ich zálohy.

Anonymous ukrajinsky hacker
Zdroj: ozrimoz / shutterstock.com

Výsledkom útokov je, že momentálne je komunikácia medzi centrálnym daňovým úradom v Moskve a všetkými napadnutými servermi paralyzovaná. Rovnako momentálne neprebieha ani komunikácia medzi daňovým úradom a IT spoločnosťou, ktorá sieť spravuje.

“Naše útoky predstavujú kompletnú deštrukciu infraštruktúry jednej z hlavných štátnych služieb teroristického Ruska a množstva daňových dát na veľmi dlhé obdobie,” píše portál ukrajinského Ministerstva obrany.

Ukrajina zároveň získala k týmto daňovým dátam prístup. Rusko sa napadnuté servery pokúša opraviť už štvrtý deň, píše Ministerstvo obrany. Podľa odhadov expertov bude táto sieť paralyzovaná najmenej mesiac, no zároveň je už nemožné plne obnoviť daňový systém Ruska. Ukrajina ďalej vysvetľuje, že tento krok predstavuje mimoriadne tvrdú ranu pre “kremeľský režim”, ktorý stratil kontrolu nad daňami a rôznymi ďalšími poplatkami.

Ukrajinská rozviedka uštedruje Rusku niekoľko ťažkých rán

Nie je to tak dávno, čo ukrajinskí hackeri zaútočili aj na Federálnu agentúru pre leteckú dopravu Rosaviation. Ide o oddelenie, ktoré zodpovedá za bezpečnosť letov a zaznamenáva všetky mimoriadne prípady počas používania ruských lietadiel. Pri tomto útoku sa hackerom podarilo získať množstvo dát, medzi ktorými je aj zoznam denných hlásení z celého Ruska. Tieto hlásenia zachytávajú časové obdobie viac ako jeden a pol roka.

Analýza ukrajinských spravodajských zložiek naznačuje, že okrem daňového systému je na pokraji kolapsu aj sféra civilného letectva.

Proukrajinskí hackeri sa dostali aj do systémov významnej ruskej banky. Za týmito útokmi stojí skupina Kib0rg. Reč je o ruskej banke Alfa-Bank. Podľa zverejnenej správy sa im podarilo získať 30 miliónov záznamov klientov banky. Databáza obsahuje informácie ako sú mená klientov, dátumy narodenia, čísla účtov, telefóny kontakt, a ďalšie zaujímavé údaje. Útočníci ale nespresnili, čo sú to „ďalšie zaujímavé údaje“. Hackeri však zatiaľ zverejnili len „ochutnávku“ údajov v podobe 44-tisíc záznamom, ku ktorým sa dostali vrátane údajov časti miestnych oligarchov.

Konflikt na Ukrajine stále prebieha a ako môžete vidieť, bojuje sa nielen na normálnom, ale aj na kybernetickom fronte. Hackerské útoky lietajú z oboch strán, pričom viaceré proruské skupiny vykonávajú útočné kampane vo všetkých krajinách NATO. Výnimkou nie je ani Slovensko, na ktoré ruskí hackeri občasne cielia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close