Ukrajinskí hackeri hackli veľkú ruskú banku, zverejnili kvantum citlivých informácií. Banka ale útok popiera

Hackeri zo skupiny KibOrg v spolupráci s NLB hlásia, že sa im podarilo dostať do systémov významnej banky. No banka hovorí, že to nie je pravda.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Vojna u nášho východná suseda dala do pozoru okrem iného aj hackerov, ktorí sa postavili na jednu či druhú stranu. Obe strany realizujú útoky rôzneho charakteru. Raz ide o útoky, ktoré znepríjemňujú život, najmä DDoS útoky, a inokedy útočníci cielia na citlivé údaje, ktoré môžu priniesť v boji jednej či druhej strane konkurenčnú výhodu. Spomenúť môžeme napríklad nedávnu kampaň ruských hackerov, ktorí zneužívali zraniteľnosť v známok programe WinRAR v kombinácii s cieleným phishingom s cieľom ovládnuť zariadenia obetí, kedy sa vydávali za ukrajinskú výcvikovú školu pre boj s dronmi.

Nemenej častými typmi útokov sú ale aj tie, ktorých cieľom je dať do pozornosti verejnosť, aby vytvorila tlak na vládnu elitu, aby s konfliktom niečo robila. Najmä proukrajinskí hackeri útočia napríklad na média, cez ktoré sa snažia miestnemu obyvateľstvu dať do povedomia, že vojna, ktorú vedie Kremeľ, nie je len „špeciálnou operáciou“, ako ju nazýva miestna elita, ale skutočnou vojnou. Pre tých, ktorí nevedia, tak v Rusku panuje prísna cenzúra médií, ktoré môžu o konflikte informovať len oficiálne správy, ktoré pochádzajú od kompetentných úradov. V nedávnej minulosti došlo dokonca aj k zákazu VPN služieb, prostredníctvom ktorých miestni obyvatelia obchádzali cenzúru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hackerom sa podarilo nabúrať do systémov významnej ruskej banky

Najnovšie hackeri zo skupiny KibOrg v spolupráci s NLB hlásia, že sa im podarilo dostať do systémov významnej ruskej banky. Reč je konkrétne o banke Alfa-Bank.

Podľa zverejnenej správy sa im podarilo získať 30 miliónov záznamov klientov banky. Databáza obsahuje informácie ako sú mená klientov, dátumy narodenia, čísla účtov, telefóny kontakt, a ďalšie zaujímavé údaje. Útočníci ale nespresnili, čo sú to „ďalšie zaujímavé údaje“. Hackeri však nateraz zverejnili len „ochutnávku“ údajov v podobe 44-tisíc záznamom, ku ktorým sa dostali vrátane údajov časti miestnych oligarchov.

„Ako potvrdenie získaných informácií zverejňujeme údaje Mychajla Fridmana , jeho syna Oleksandra Ozhelského , ako aj Artemija Lebedeva , Timura Yunusova (Timati) a Vasyla Vakulenka (Basta).“, hovoria hackeri.

Napríklad Fridman je ruský oligarcha, sponzor ruskej agresie, podnikateľ, miliardár, sovietsky metalurgický inžinier. Rovnako je aj spolumajiteľ a predseda dozornej rady konzorcia Alfa Group a podobne.

Banka popiera, že sa stala obeťou útoku

Na druhej strane treba povedať, že banka poprela, že sa stala obeťou kybernetického útoku, ako ho opisujú hackeri. Uviedla to ruská tlačová agentúra TASS.

Banka v súvislosti s touto témou vydala krátke a stručné stanovisko.

„Toto je falzifikát, nie je čo dodať,“ uviedla tlačová služba Alfa Bank.

V súčasnosti preto nevieme so 100% istotou verifikovať informácie, ktoré tvrdia hackeri, či sú pravdivé. No na druhej strane prisľúbili, že ďalšie podrobnosti vrátane databáz budú zdieľať s investigatívnymi novinármi. Inými slovami, budeme si ešte musieť nejaký ten piatok počkať na to, aby sme vedeli vierohodne potvrdiť únik dát, resp. ho vyvrátiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre