V Pompejach odkryli pekáreň, v ktorej pracovali otroci, ktorú pochoval popol sopky Vezuv

Archeológovia odhalili drobnú miestnosť, ktorá slúžila na nikdy nekončiacu otrockú prácu.

Pompeii
Zdroj: Diego Fiore / shutterstock.com, ilustračný obrázok

Archeológovia z archeologického náleziska Pompeje približujú nedávno odkrytú stavbu v meste, ktoré pochoval popol sopky Vezuv. Je ňou väzenská pekáreň, miesto kde otroci a osly tvrdo pracovali, aby pomleli zrno potrebné na výrobu chleba. Upozorňuje web pompeiisites.org.

Ako výskumníci vysvetľujú, miestnosť ktorú počas vykopávok odhalili je veľmi stiesnená a nemá okná, ktoré by pracovníkom poskytovali výhľad von. Miestnosť ale nebola bez okien, vysoko nad zemou sa nachádzali malé zamrežované otvory, cez ktoré prenikalo svetlo dovnútra. Archeológovia si všimli aj zaujímavé ryhy na podlahe, ktoré pravdepodobne slúžili na orientáciu zvierat, ktoré v temných podmienkach miestnosti dobre nevideli.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väzenskú pekáreň archeológovia objavili v Regióne IX, Insula 10, kde momentálne prebiehajú obšírnejšie archeologické výskumy. Okrem väzenia výskumníci objavili aj dom v procese renovácie. Ako je v prípade obytných budov v Pompejách zvykom, aj tento dom bol rozdelený na rezidenčnú a pracovnú oblasť. Pekáreň bola súčasťou tohto obydlia.  

Archeológovia našli v oblasti pekárne tri obete sopky. Nálezy naznačujú, že aj napriek prebiehajúcej renovácii, túto budovu ľudia obývali. Ťažkú otrockú prácu zaznamenal v druhom storočí nášho letopočtu spisovateľ Apuleius, ktorého slová možno nájsť v knihe Metamorfózy. V tejto knihe sa stretávame s príbehom protagonistu menom Lucius, ktorý sa premenil na osla a následne bol predaný mlynárovi.  

Nové objavy umožňujú výskumníkom lepšie pochopiť, ako podobné stavby fungovali a cez opisy Apuleia získavajú lepší obraz o tom, ako podobné práce v Rímskej ríši prebiehali.  

“Táto pekáreň je miestom, kde pracovali služobníci, ktorých sloboda pohybu bola obmedzená. Ide o najšokujúcejšiu stranu starodávneho otroctva, v ktorej sa nestretávame so vzťahmi založenými na dôvere. Išlo o obdobie, kde sa interakcie medzi služobníkmi a občanmi znížili na prejavy drsného násilia. Nasvedčujú to aj drobné okienka pekárne, ktoré aj tak boli zabezpečené železnými mrežami,” vysvetľuje riaditeľ vykopávok, Gabriel Zuchtriegel.  

Nepretržitá práca v otrockej pekárni

V podlahe našli vedci aj polkruhové rytiny. Spočiatku sa predpokladalo, že ide o stopy vytvorené samotnými oslami. Neskôr sa však ukázalo, že ide o úmyselne vytvorené štruktúry. Predpokladá sa, že tieto rytiny mali zabrániť zvieraťu pošmyknúť sa na podlahe. Zároveň mali zvieratá naviesť do kruhovej trasy.  

Rytiny sa vyznačovali rôznymi stupňami opotrebenia. Archeológovia vysvetľujú, že práca v pekárni bola s najväčšou pravdepodobnosťou stále rovnakým a nekonečným cyklom. Otroci a zvieratá v tejto pekárni pracovali ako ozubené kolieska v stroji. Mnohé historické pramene zabúdajú opisovať prácu otrokov, na ktorých práci závisela nielen ekonomika, ale aj kultúrne a sociálne základy Rímskej ríše.  

Archeológovia vysvetľujú, že aj takéto miesta nám pomáhajú lepšie pochopiť, prečo niektorí ľudia v tej dobe verili, že je potrebné zmeniť svet. V rovnakom období môžeme badať aj počiatky kresťanstva, v tej dobe malej a prenasledovanej viery, ktorá sa neskôr stala dominantným náboženstvom na svete. Kresťanstvo má svoje počiatky v prvom storočí nášho letopočtu, vo svete kde dominoval rímsky zákon a grécka kultúra.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre