Spojené štáty majú za sebou test novej protiraketovej strely: V tomto prekonáva predchádzajúce rakety

Agentúra pre raketovú obranu MDA informovala o úspešnom teste, ktorý prebehol 11. decembra.

raketa
Zdroj: Nomad_Soul / Shutterstock.com

Americká agentúra pre raketovú obranu MDA úspešne dokončila test systému Ground-Based Interceptor. V rámci testu sa systému podarilo zničiť balistickú raketu stredného doletu. Test sa odohral 11. decembra.

Ako informuje portál agentúry, tento test bol prvým testom trojstupňového systému GBI, ktorý operoval v dvojstupňovom režime. Znamená to, že tretí stupeň protiraketového systému nebol využitý, čo umožnilo skoršie vypustenie hlavnej protiraketovej strely. To dovoľuje zneškodniť nepriateľskú raketu na kratšiu vzdialenosť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Protiraketový systém GMB (pozn. Redakcie: Ground-Based Midcourse Defense) sa skladá z 44 rakiet, pričom ďalších 20 je umiestnených na Aljaške a v Kalifornii. Táto záložná dvadsiatka čaká na rozkaz zasiahnuť. Systém je navrhnutý tak, aby ochraňoval územie Spojených štátov pred náhodnými alebo úmyselne vypustenými raketami. Zároveň slúži na zastrašenie pred veľkými útokmi tým, že predstavuje veľkú mieru neistoty v tom, či bude takýto útok úspešný.  

“Tento test demonštruje, že pokračujeme v poskytovaní pokročilých schopností pre našu existujúcu GBI flotilu, zatiaľ čo rapídnym tempom navrhujeme nové pokrokové technológie,” vyjadril sa riaditeľ MDA, Heath Collins.  

Predchádzajúce systémy boli navrhnuté na to, aby sa dokázali vysporiadať jedine s interkontinentálnymi balistickými raketami, ktoré letia na okraji vesmíru. Nový systém sa dokáže vysporiadať aj s raketami kratšieho doletu, ktoré majú plochejšiu trajektóriu a letia o niečo nižšie, informuje portál News Atlas.

Úspešný test protiraketového systému

Moderné protiraketové strely sú však trojstupňové. V praxi to znamená, že majú tak vysokú akceleráciu, že svoje ciele prestreľujú. Nové protiraketové strely majú posledný stupeň navrhnutý tak, aby dokázal fungovať ako dva separátne stupne, alebo ako jeden stupeň. To je jeden z dôvodov, prečo posledný test možno považovať za veľký úspech.  

Ak by sa protiraketová strela stretla so svojim cieľom skôr, hlavný ničivý stupeň strely sa môže oddeliť skôr než sa zapne tretí stupeň, vďaka čomu sa môže stretnúť s nepriateľskou raketou a efektívne ju zneškodniť.  

V rámci najnovšieho testu MDA vypustila cvičnú nepriateľskú strelu nad východnými Havajskými ostrovmi a táto strela letela nad oceánom medzi Havajom a Kaliforniou. Cvičnú strelu monitorovalo niekoľko stredísk na súši, mori a senzory vo vzduchu. GMD systém vypočítal vhodnú trajektóriu pre stret s nepriateľskou raketou a vypustil strelu. Hlavný stupeň strely sa v tomto prípade musel oddeliť skôr, ešte pred zapnutím tretieho stupňa rakety. Po oddelení zneškodnil cvičnú raketu tým, že sa s ňou zrazil.  

Cvičná raketa a protiraketová strela leteli hypersonickými rýchlosťami, teda minimálne päťnásobkom rýchlosti zvuku. Táto rýchlosť stačila na to, aby z oboch rakiet neostalo absolútne nič. Podľa Collinsových slov je systém GMD kriticky dôležitým pre ochranu Spojených štátov. Úspech testu teda dokazuje, že si protiraketový systém dokáže poradiť aj s hypersonickými raketami, ktoré stále predstavujú mimoriadnu hrozbu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre