Ľudstvo sa pravdepodobne stalo svedkami prvého vesmírneho súboju
Izrael mal zostreliť balistickú raketu nad Kármánovou líniou.
Vesmír bol dlho priestorom, ktorý bol pre ľudstvo nedobytný. No ešte v minulom tisícročí sa nám podarilo dostať sa s prvým človekom na obežnú dráhu Zeme, neskôr sme sa dostali aj na povrch Mesiaca. Dnes nie je ničím výnimočným, keď rakety vynášajú satelity na obežnú dráhu našej planéty, rôznymi sondami skúmame ďalšie planéty ako je napríklad Mars a podobne. Vesmír dobýjame čoraz viac pričom viacero vesmírnych agentúr dnes plánuje, že vybuduje prvé trvalo obývateľné stanice na Mesiaci. Tie by mali následne slúžiť ako odrazový mostík ďalej. No súboj vo vesmíre, sme ešte nezažili a pre mnohých takýto typ konfliktu bol vzdialenou budúcnosťou. Ako ale upozorňuje portál gizmodo.com s odvolaním sa na portál telegraph.co.uk, ktorý si všimol incident vo vesmíre ako prvý, sa to práve zmenilo.
Ľudstvo pravdepodobne zažilo prvý súboj vo vesmíre
Portál konkrétne upozorňuje, že konflikt medzi Izraelom a Palestínou sa presunul do vesmíru. Nepredstavujte si ale teraz vojnu, kde proti sebe letia kozmické lode a strieľajú po sebe laserovými zbraňami, ako to môžeme vidieť vo filmoch. Tam sme sa ešte nedostali, našťastie.
Ide konkrétne o zostrelenie balistickej rakety, ku ktorému došlo nad Kármánovou líniou vo výške 100 kilometrov nad morom, čo je vo všeobecnosti uznávaná hranica, kde začína vesmír. K zodpovednosti za útok sa prihlásili jemenskí povstalci Houthi, ktorí sa postavili na stranu Palestíny. Pre tých, ktorí nevedia, tak Húsíovia sú islamistická politická a ozbrojená organizácia, ktorá vznikla z jemenského guvernorátu Saada v 90. rokoch 20. storočia.
Izraelské obranné sily (IDF) zostrelili balistickú raketu vyrobenú v Iráne pomocou svojho protiraketového systému Arrow 2. K zneškodneniu raketu došlo 31. októbra v priestore nad Červeným morom. Cieľom útoku malo byť mesto Ejlat, ktoré leží na pobreží Červeného mora.
„Izrael tento týždeň použil svoj protiraketový obranný systém Arrow na zostrelenie balistickej strely mimo zemskej atmosféry,“, uvádza telegraph.co.uk.
צפו: לוחמי ההגנה האווירית של חיל האוויר מיירטים באמצעות מערכת ההגנה לטווח ארוך 'חץ' טיל קרקע קרקע במרחב בים האדום.
צילום: דובר צה"ל pic.twitter.com/FX8XzUgqvl
— משרד הביטחון (@MoDIsrael) November 2, 2023
Neprehliadnite
„Arrow 2 je súčasťou zbraňového systému Arrow (AWS), ktorý je prvým operačným, národným, samostatným obranným systémom ATBM (Anti Tactical Ballistic Missiles). Modulárny systém protivzdušnej obrany Arrow je založený na jedinečne účinných stíhačoch Arrow 2 a Arrow 3, modulárny systém je schopný na veľkej ploche detekovať, sledovať, zachytávať a ničiť prichádzajúce balistické strely nesúce bojové hlavice, čím chráni strategické aktíva a obyvateľstvo.“, opisuje technológiu iai.co.il.
Podľa zistení portálu, tento incident je vôbec prvým, kedy došlo k zachyteniu nepriateľských rakiet v tejto výške. Podľa dostupných informácií, malo dôjsť k zneškodneniu rakety Qadar, čo je vylepšená verzia iránskej rakety Shahab 3.
„Incident je možno „prvým bojom, ktorý sa kedy odohral vo vesmíre“, hovorí The Telegraph.
O samotnom pokuse o útok máme ale stále málo informácií. No podľa odhadov, raketa bola vystrelená na Izrael zo vzdialenosti približne 1 600 kilometrov.
Komentáre